Читај ми!

Ilon Mask planira da laserskim zrakom iz svemira obezbedi brzi internet za celu planetu

Kompanija Ilona Maska „Spejs iks“ planira da sa svojih „Starlink“ satelita, pomoću laserskih zraka obezbedi da svi delovi Zemlje imaju internet brzine 100 megabajta u sekundi.

Tokom najnovije misije lansiranja „Starlink“ satelita, inženjerka „Spejs iksa“, Kejt Tajs, otkrila je da je kompanija uspešno testirala intersatelitske lasere za prenos podataka brzinom većom od 100 megabajta u sekundi.

Ovaj test je trebalo da dokaže kako će njihova mreža satelita omogućiti da se ovaj signal pošalje i na zemlju i obezbedi istu brzinu interneta korisnicima na nedostupnim i nepokrivenim lokacijama. Čak najavljuju da bi teorijski mogli da obezbede i brzine protoka tri puta veće od brzine preuzimanja koju ima 5G mreža u Velikoj Britaniji.

Trenutno se u zemljinoj niskoj orbiti nalazi oko 700 satelita „Starlinka“, a planira se lansiranje još najmanje 11.000 kako bi se obezbedila pokrivenost širom sveta.

„Sa performansama koje daleko nadmašuju tradicionalni satelitski internet i globalnom mrežom koju ne ograničava zemaljska infrastruktura, 'Starlink' će pružiti širokopojasni internet velike brzine do lokacija na kojima je pristup bio nepouzdan, skup ili potpuno nedostupan“, navodi se u izjavi misije „Starlinka“, kako prenosi Independent.

„Spejs iks“ namerava da ovu vrstu usluge obezbedi za sever Sjedinjenih Država i Kanade do kraja godine, a potom se brzo proširi na „skoro globalnu pokrivenost naseljenog sveta do 2021. godine“.

Korisnici na zemlji moći će da pristupe mreži pomoću odgovarajućeg antenskog uređaja koji će im omogućiti da prime signal sa satelita.

Rani testovi ove tehnologije pokazali su da se brzine interneta koje ona pruža kreću u rasponu od 11 do 60 megabajta, odnosno pet do 18. Trenutno se ne zna da li je „Spejs iks“ koristio lasere da bi pomogao ovoj mreži, mada se pretpostavlja da će brzine rasti sa brojem satelita u orbiti.

U svom originalnom zahtevu koji je „Spejs iks“ podneo Saveznoj komisiji za komunikacije, navedeno je da njihova svemirska mreža može da postigne brzinu od jednog gigabajta u sekundi, brzinu 10 puta veću od 100 megabajta u sekundi.

Međutim, sve više kritika stiže na račun Maskove svemirske agencije i mreže „Starlink“, jer astronomi tvrde da njegovi sateliti ometaju posmatranje noćnog neba. U poslednjem izveštaju jedne od opservatorija stoji upozorenje da će „Starlink“ suštinski ometati naučni napredak u proučavanju svemira.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње