Kineski policajci imaju termovizijske kacige za otkrivanje zaraženih

Kineska policija aktivno je uključena u borbu protiv koronavirusa. U početku policajci su nosili maske i imali ručne merače temperature. Međutim od pre neki dan u svim većim gradovima policajci dobijaju šlemove koji služe za kontrolu prolaznika. To su termovizijske kamere koje ujedno mogu da prepoznaju likove i identifikuju osobe, ali mere i temperaturu u masi prolaznika.

Posle povratka na ulice Kine ova metoda je najbolja da se otkrije neko ko je zaražen i prepozna neko ko krši karantin. Podaci se u realnom vremenu šalju i obrađuju.

Kaciga je budući čuvar ulica u Pekingu, Šangaju i drugim gradovima. Kontrola je jednostavna, kroz vizir se vidi lik ili osoba i ako je bolesna automatski se izdvaja iz grupe. Njegova boja je crvena u odnosu na ostale koji su zdravi i imaju normalnu temperaturu.

Vidi se i njegova temperatura, očitava njegovo lice i daje signal specijalnim patrolama koje osobu odmah izdvajaju iz gomile i vode u posebne medicinske ustanove za trijažu.

"Ovakva oprema za sada je isključivo dostupna našoj policiji i kada budu zadovoljene potrebe domaćeg tržišta počećemo i sa izvozom. Uz kombinaciju sa kamerama na ulici smanjićemo terorizam, kriminal, ali sada nam je prioritet da sačuvamo zdravlje", navod Hin Sju Tang, šef stanice policije u Šangaju.

Prva generacija ovih kamera izašla još pre dve godine i imala je mogućnost da prepozna lica i odmah ih indentifikuje. Preko povratne veze dobijaju se svi podaci o onome na koga je usmerena kamera.

"Dobijamo procenu u procentima koliko je lice opasno po okolinu da li je imalo krivičnih dela, prepoznajemo trgovce narkoticima, one koji češće krše zakon na primer sitne lopove i džeparoše. To nam sve pomaže u radu i preventivi krivičnih dela", navodi Sju Tang.

Kineska policija je prva u svetu uvela ovakve metode prepoznavanja na ulici i sa novim sistemom stopa kriminala je opala za 60 odsto.

Uniformisana lica nadgledaju gradove dok specialni timovi policajaca u civilu hapse prestupnike nekada neočekivano u sred činjenja krivičnog dela. Uvođenje ovog sistema koštalo je milijarde dolara, ali će se višetruko isplatiti, a neće se ugroziti privatnost osoba, kažu Kinezi.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње