понедељак, 29.10.2018, 12:10 -> 15:33
Извор: РТС
Како изгледа највећи аеродром на свету
У Истанбулу је отворен највећи аеродром на свету, који ће по завршетку радова 2023. године, имати шест одвојених писта, капацитет од 500 авиона, паркинг за 70.000 возила са годишњим планом од око 200 милиона путника.
Нови истанбулски аеродром, пројектован као највећи на свету, отворен је у присуству више од 50 светских званичника међу којима је почасни гост и председник Србије Александар Вучић.
Зграда аеродромског терминала простираће се на 1,3 милиона квадратних метара и биће међу највећим у свету. Спољни и унутрашњи изглед инспирисани су мотивима из турске историје.
Аеродром је изграђен на 76,5 милиона квадратних метара. На градњи аеродрома ангажовано је око 10.000 људи. У првој фази градње која је завршена данас, утрошено је шест милијарди евра.



Очекује се да ће на аеродрому дневно узлетати и слетати 2.000 авиона, према више од 350 дестинација, а своје услуге нудиће 250 авио-компанија.
Нови аеродром у Истанбулу биће повезан и железницом до центра града.
One of Turkey's mega projects — Istanbul New Airport — will be inaugurated Monday, when the country celebrates Republic Day, with the attendance of President Erdoğan and more than 50 high-level foreign officialshttps://t.co/HoFL2sxg5f pic.twitter.com/OqelSIdW2F
— DAILY SABAH (@DailySabah) October 28, 2018
На 9.000 паметних камера постављених на терминалу и паркинзима инсталирано је осам профила сумњивих понашања. Они који буду имали један од њих, биће одмах откривени. Постављени су и системи за скенирање лица.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментаротворен највећи аеродром на свету, који ће по завршетку радова 2023. године
Haha, ovo kao da su Đilas i Vučić pravili - sve se otvara pre nego što je završeno. Sramota. I jedino mi nije jasno ko je mislio da će takav aerodrom biti dobra ideja? Svuda u svetu za veće potrebe grade se dodatni aerodromi, a ne gomila pista na jednom istom. To može da dovede samo do potpunog haosa i nemogućnosti da te piste budu iskorišćene u praksi, zbog previše aviona na malom prostoru. Lako bi moglo da se desi da istovremeno mogu da se koriste samo dve pitste, a možda ni toliko, zbog stroghih bezbednosnih standarda. Evo juče je bilo na televiziji da strujanje vazduha koje izazivaju mlazni motori na putničkim avionima mogu da poremete avione u krugu i do 500 metara i da se zadrže do tri minuta. Nema šanse da uspeju da iskoriste te silne piste. A onda ni putnika neće odjednom biti dovoljno za toliki aerodrom. Osim toga, činjenica da su toliko požurili sa otvaranjem znači samo da nemaju para. Ovo stvarno neće dobro da se završi.
Re: Promašaj
Živim u Berlinu gde se još gradi i dogradjuje novi aerodrom Schönefeld, skoro 10 godina , to je nemačka satira i sramota.
A turci su uspeli ovakav velelepni gigant da izgrade za 4 god.
Naravno da su pre toga sagledali finansijsku stranu, pa niko nedaje šest milijardi samo tako.
Iz tvog komentara izbija puka zavist, neznam samo zašto?
Mi pokušavamo sa Turskom ekonomske odnose da ojačamo, tamo smo na verovanjima, a ovamo sve što urade nekako ne valja.
Pa neide to, prijatelju.
Veliki Pozdrav redakciji, sjajan vam je portal, rado ga čitam.
promasaj
Mislim da ce da bude promasena investicija, obzirom da Istanbul nema veliki geografski znacaj za avione koji polecu sa evropskih aerodroma i idu prema Africi, Indokini i Australiji. Za to su daleko znacajniji Doha ili Dubai. A vecina aviona na interkontinentalnim letovima ne pravi pauze pre 7-8.000 km, a od evropskih aerodroma Istanbul nije dalji od 3.000 km.
A ko ide na letovanje u Antaliju ili Belek, takodje nema potrebe da slece u Istanbul i tako usporava putovanje.
Moze svaka drzava da napravi prostorno jos veci aerodrom od ovoga, ali treba da natera aviokompanije da tamo slecu, da bi se sve to isplatilo.
Posebno sto Turska nije previse bezbedna drzava.
Ovo je već 4. za koga se kaže...
da je naveći!-Frankfurt,Hitrou,Čikago...
A gde smo
Ostace slepci do 3000 god