Пољаци у маршу против сече последње велике прашуме Европе

Хиљаде Пољака прошле су данас центром Варшаве у протестном маршу против сече дрва у последњем великом остатку европских прашума – Бјаловјежској прашуми, на граници Пољске и Белорусије. Сечу у тој прашуми су дозволиле пољске конзервативне власти, правдајући то најездом инсекта „поткорњака“.

„Бјаловјежска прашума је уникат и непоновљива шума. Нажалост, мора да се бори против највеће опасности – људи који желе да је претворе у 'плантажу дасака'. Пређена је црвена линија. Прашуми прети да буде изабачена с листе заштићене светске баштине Унеска. Сеча има само економске разлоге – профит мале групе људи, а то није цена коју можемо да платимо за губитак тако невероватног места“, објаснили су организатори протестног марша, из еколошке организације „Гринпис Пољска“.

„Прашума, а не даске“, „Не рушите кућу европском бизону“, „Кво вадис министре Шишко“, као и парафраза првих речи пољске химне: „Још Прашума није умрла“, биле су поруке на транспарентима с којима су еколози и Варшављани прошли центром главног града Пољске.

„Осмозуби 'смрчин поткорњак' јесте проблем, али у шумама за експлоатацију, а не у Бјаловјежској прашуми. Она је такав уникат зато што је последња тако велика нетакнута природна шума у Европи. Зато морамо да штитимо природне процесе у њој“, казао је један од организатора марша Марек Јужефјак, из „Пољске зелене мреже“.

Министар животне средине у конзервативној влади пољске премијерке Беате Шидло Јан Шишко није изашао у сусрет захтевима еколога и научника да се прошири подручје Националног резервата, већ је чак допустио сечу дрва у непосредном суседству стриктно заштићене зоне.

Пољска је због мешања у природне процесе у спору са Европском унијом, уместо да препусти природи да се избори с „поткорњаком“, као што је то радила хиљадама година.

Тешку технику и тестере коју је пролетос послао у вишевековне шуме крај заштићене зоне, добровољци еколози из Пољске, Чешке и Румуније сваки час блокирају, везујући се за машине.

Већи део последњег тако великог остатка прашума које су некада давно прекривале огромне површине Европе, налази се на територији Белорусије – 1.776 квадратних километара националног резервата, од чега је 876 км2 под заштитом Унеска као светска баштина.

Пољски део је осетно мањи – око 105 км2, а еколози и многи Пољаци плаше се да ако људска рука почне да уређује последњу велику прашуму, од ње неће остати ништа за унуке данашње генерације људи.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње