Финалисти су представљени насумичним редоследом који нема везе са пласманом у првом полуфиналу.
Уколико сте пропустили вечерашњи програм, можете га поново погледати на нашој мултимедијалној платформи РТС Планета.
уторак, 18.05.2021, 20:45 -> 23:37
Извор: РТС
Након годину дана паузе, вечерас је поново одржано такмичење за најбољу песму Старог континента – „Песмa Евровизије“. У вечерашњем, првом полуфиналу наступило је 16 земаља, а пролаз у финале обезбедили су представници Норвешке, Израела, Русије, Азербејџана, Малте, Литваније, Кипра, Шведске, Белгије и Украјине.
Финалисти су представљени насумичним редоследом који нема везе са пласманом у првом полуфиналу.
Уколико сте пропустили вечерашњи програм, можете га поново погледати на нашој мултимедијалној платформи РТС Планета.
Вечерас су приказани и делови наступа једног дела директних финалиста.
Чули смо делове песама представника Италије, Немачке и Холандије, а њихови наступи у целости биће доступни на званичном Јутјуб каналу такмичења по завршетку преноса.
Гледаоци више не могу да гласају за своје фаворите. Чланови жирија су своје гласове послали након синоћне генералне пробе.
Збиром гласова жирија и публике добићемо најбољих десет такмичара који ће отићи у финале.
У перформансу који је назван "Моћ воде", изведеном током ревијалног дела, наступиле су холандске уметнице Данила Мишел и Текла Ројтен.
Покушале су да дочарају како су се Холанђани вековима борили са водом, приликом исушивања мора и проширења територије.
Почело је гласање, али немојте гласати, пошто гледаоци из Србије не могу да гласају у полуфиналу у којем се наша земља не такмичи.
Представнице Србије, група "Hurricane", наступају у четвртак, у другом полуфиналу.
Малта је изабрала младу певачицу Дестини за свог представника. Она је веома популарна међу обожаваоцима "Песме Евровизије", пошто је победила на верзији овог такмичења за најмлађе у Софији 2015. године.
Вечерас се представила песмом Je me casse и у сребрно-ружичастој варијанти поручила свим момцима "да се губе".
Украјину ове године представља група "Go_A", а чини се да су наступом успели да извуку максимум из своје песме Шум. Своју музику сврставају у жанр који се назива електро-фолклор.
Песма из Украјине је једина која је у потпуности изведена на матерњем језику ове године.
Азербејџан представља певачица Ефенди, која је још једна у низу оних представника који су били одабрани за прошлогодишњи "Евросонг".
Пре прошлогодишњег одабира, Ефенди је пет пута покушавала да буде представник своје земље, али се такмичила и у музичким програмима у Казахстану.
На сцени у Ротердаму су је уз песму Mata Hari пратиле четири плесачице.
Из Румуније је у Ротердам стигла Роксен, коју делегација те земље описује као "уметнички лавиринт који има задивљујући глас", а постала је популарна у својој земљи након што је сингл отишао на врх топ-листа.
Вечерас је извела песму Amnesia.
Песма спорог ритма, уз наступ на сцени која је била задимљена, свакако је гледаоце, како у дворани, тако и оне код куће, довела до "амнезије".
Брзу песму донела нам је представница Израела Еден, која је рођена у тој земљи, а порекло вуче и из Етиопије.
Певањем је почела да се бави од 11. године, а музички узори су јој Бијонсе, Џенифер Хадсон и Крис Браун.
Певајући песму Set Me Free, Еден нам је представила своје вокалне способности, за које многи кажу да су високе колико и звиждук.
Белгију представља група "Hooverphonics", која је била изабрана да представља ту земљу у Ротердаму и прошле године. Изводе песму The Wrong Place.
Постоје већ 25 година и уживају велику популарност у Белгији, а певачица се уочи такмичења вратила у бенд из којег је изашла 2008. године.
Својим тамним и камерним наступом спустили су лопту целог преноса и дају нам осећај да помислимо као да смо на "погрешном месту".
Хрватску представља млада певачица из Сплита Албина, која је карту за Ротердам добила захваљујући победи на фестивалу Дора.
Студира енглески језик, а живи са баком, која јој је највећа животна потпора.
На сцени је била са четири плесача, а у једном тренутку видели смо како су се поред Албине појавиле четири двојнице. Све то захваљујући вирутелној реалности.
Норвешку представља певач Тикс, који ужива велику популарност најмлађих музичких обожавалаца.
Аутор је многих светски познатих песама, међу којима се највише издваја Cute But Psycho, коју изводи Ава Макс.
Тикс је вечерас једини бели анђео, окружен је анђелима црне боје, а наступ прати и пиротехника у великом обиму.
Грчка певачица Елена Цагрину изабрана је да представља Кипар, на којем је популарна у истој мери као и у родној земљи.
Широј јавности постала је позната након такмичења у грчкој верзији шоуа Ја имам таленат, а након пет година проведених у групи, започела је соло каријеру и ређала хитове.
У Ротердаму пева песму El Diablo, а изузетно занимљив наступ прати огромно огледало које се при крају наступа подиже, а на сцени остаје назив песме у пламену.
Представница Ирске је кантауторка Лесли Рој, која је пореклом из околине Даблина. Тренутно живи у Њујорку, а њене песме су певали многи светски познати певачи, попут Адама Ламберта и Медине.
Себе сматра великим обожаватељем „Песме Евровизије" и због тога је, наводи, уложила велике напоре да наступ буде савршен.
Песму MAPS прати несвакидашњи наступ, који се састоји од великог броја покретних елемената на сцени, а завршава се широким кадровима који снимају читаву сцену и показују конструкцију наступа.
Представници Ирске било је потребно мало више времена да се припреми за извођење своје песме, па је водитељка морала да импровизује и анимира гледаоце у дворани и код куће.
Васил из Северне Македоније се током детињства преселио у САД, а још као тинејџер је певао у дечјем хору у Чикагу.
Музичко образовање је наставио у Милану и Торонту, што му је дало прилику да наступа у преко 50 улога у оперским аријама на сценама у Италији, Канади, Немачкој, Швајцарској, САД, Великој Британији и Француској.
Уз песму Here I Stand имате осећај као да гледате Дизнијеве филмове, а Васил се побринуо да визуелно употпуни ову бајковиту баладу и засија на сцени у правом смислу те речи.
Представница Аустралије Монтењ је, због пандемије коронавируса, одлучила да не доводи у ризик себе и своју делегацију тиме што неће допутовати у Ротердам.
Због тога је вечерас приказан унапред снимљени резервни наступ, који су сви представници морали да припреме, у случају да из неког разлога не могу да дођу у Холандију.
Иза аустралијске представнице видели смо много боја, што је у складу са називом песме - Technicolour.
Представник Шведске Тусе Чинза допутовао је у Ротердам захваљујући убедљивој победи на шведском „Мелодифестивалену“. Вечерас изводи песму Voices.
Има 19 година, а већ је успео да победи у шведској верзији Идола 2019. године. Рођен је у ДР Конгу, а од детињства живи у Шведској.
На сцени је са четири плесача који му помажу да звучи као милион „Гласова“.
Манижа представља Русију занимљивом, али и другачијом песмом у односу на оно што смо навикли од највеће земље света на „Евросонгу".
Певачица, која је рођена у Таџикистану, труди се да мешавином различитих језика кроз своје песме пренесе друштвено важне поруке о правима жена и деце, али и о толеранцији.
О томе говори и песма Russian Woman, коју прати оригиналан наступ током којег се на екрану појављују и жене различитих занимања и друштвеног статуса.
Словенија је одлучила да поново одабере Ану Соклич за представницу на „Евросонгу“, пошто је прошле године на националном фестивалу успела да се избори за пут у Ротердам.
Ана се музиком бави од најранијег детињства, а често је своје песме изводила уз пратњу Симфонијског оркестра РТВ Словенија.
Вечерас нам се представила песмом Amen у којој смо могли да уживамо у њеном изванредном гласу и сликама природе које су се смењивале на екранима иза ње.
Занимљиво је да ће са песмом истог назива у четвртак наступити и представник Аустрије Винсент Буено.
Лед на „Евросонгу" ове године пробијају представници Литваније, група "The Roop", која своју земљу представља са песмом Discoteque.
Литванска група је један од представника који је требало да учествују на прошлогодишњем такмичењу. Поново су победили на националном избору за представника Литваније и добили карту за Ротердам.
Жута одела, ружичаста позадина и занимљиви покрети главни су елементи наступа у литванској „Дискотеци“.
Такмичари пролазе кроз последње припреме, светла се пале, почиње „Песма Евровизије“ у „Ахој арени“ у Ротердаму.
На почетку, слушамо победника „Евросонга“ у Тел Авиву 2019. године Данкана Лоренса, који нам представља своју нову песму Feel Something.
Према правилима „Песме Евровизије“ у полуфиналу могу да гласају гледаоци и чланови жирија чији се представници такмиче.
Представнице Србије, група "Hurricane" наступају у другом полуфиналу у четвртак, тако да гледаоци из Србије вечерас не могу да гласају за своје фаворите.
Током вечерашњег полуфинала чућемо представнике Литваније, Словеније, Русије, Шведске, Аустралије, Северне Македоније, Ирске, Кипра, Норвешке, Хрватске, Белгије, Израела, Румуније, Азербејџана, Украјине и Малте.
Уочи проглашења финалиста, имаћемо могућност да погледамо и делове наступа троје директних финалиста из Италије, Немачке и Холандије, а њихови наступи ће у целости бити доступни на званичном Јутјуб каналу "Песме Евровизије" по завршетку преноса.
Након годину дана паузе, гледаоци широм Европе и света вечерас ће имати прилику да поново гледају такмичење за најбољу песму Старог континента - „Песму Евровизије".
У вечерашњем, првом полуфиналу наступа 16 земаља, а најбољих десет одлазе у велико финале у суботу.
Пренос вечерашњег шоуа, уз коментаре Душке Вучинић, можете да гледате на РТС 1, РТС Свет, као и на мултимедијалној платформи РТС Планета од 21 час.
У вечерашњој, првој полуфиналној вечери наступили су представници Литваније, Словеније, Русије, Шведске, Аустралије, Северне Македоније, Ирске, Кипра, Норвешке, Хрватске, Белгије, Израела, Румуније, Азербејџана, Украјине и Малте.
Осим тога, имали смо могућност да погледамо и делове наступа троје директних финалиста из Италије, Немачке и Холандије, а њихови наступи ће у целости бити доступни на званичном Јутјуб каналу "Песме Евровизије" по завршетку преноса.
Група Hurricane, наступа у четвртак, у другом полуфиналу, због чега гледаоци из Србије вечерас нису могли да гласају.
Коментари