Читај ми!

Оригано – биљка магичних својстава древних Грка

Стари Грци су познавали различито зачинско биље, али оригано је био неизоставан не само у кухињи, већ и као лек и део религијских обреда без којег једноставно нису могли.

Оригано – биљка магичних својстава древних Грка Оригано – биљка магичних својстава древних Грка

Древни Грци су неговали оригано због његових бројних лековитих својстава, користили су га у верским обредима и био је неизоставни кулинарски додатак хиљадама година, све до данас.

Оригано доноси срећу

Још у старој Грчкој, сматрало се да ова ароматична биљка доноси срећу и добро здравље, али је такође симболизовала и радост.

Ова биљка је позната као „блистава радост планине“ и још је подједнако заступљена у грчкој кухињи и животу као и у античко доба.

Сама реч оригано потиче од две грчке речи „орос“ – планина и „ганос“ – сјај радости. Легенда каже да је оригано створила, нико други до богиња љубави и лепоте, Афродита.

Грчка богиња је створила и узгајала древну биљку високо у свом врту на врху Олимпа, и учинила је симболом среће и радости. Захваљујући овом древном предању, чак су и венци које су носили младенци били, а понекад су и данас, направљени од ове радосне биљке.

Грци саде оригано да отерају зло

У давна времена, Грци су садили оригано око својих домова у нади да ће отерати зле духове. Чак се верује да су стари Грци пре одласка на починак стављали венац од оригана на главу како би подстакли пророчке снове.

Данас, људи у Грчкој још увек, свесно или несвесно, следе многа древна веровања када је реч о овој биљци. На пример, још саде оригано у саксијама и у својим баштама како би одагнали зле духове и негативну енергију.

Такође, неки и даље верују да оригано има одређена магична својства и да ако мало ставите под јастук, то ће вам обезбедити слатке снове.

Хипократ је високо ценио лековита својства оригана

Ова древна биљка која цвета у августу за старе Грке била један од главних лекова. На крају крајева, Хипократ је рекао: „Нека храна буде ваш лек, а лек нека буде ваша храна“.

Хипократ је чак примењивао уље оригана за лечење кожних инфекција од псоријазе до посекотина, а користио га је и за лечење болова у стомаку.

Чај од оригана уз додатак мало меда, био је лек старих Грка за кашаљ, прехладу и астму. Нешто налик соку од оригана, напитак много јачи од чаја, коришћен је за лечење упале крајника.

Данас се зна да је Хипократ заправо био у праву, јер су научници установили да уље од оригана има антибиотска и антиоксидативна својства.

Сматра се да је грчки оригано једна од најздравијих и најбољих сорти оригана на целом свету јер има високе концентрације карвакрола и тимола – који имају моћна антиоксидативна својства и својства у борби против рака. Ове супстанце могу чак помоћи у снижавању крвног притиска.

Оригано и грчка храна

Наравно, оригано данас игра главну улогу у грчкој кухињи, баш као и у античко доба. Налази се у многим грчким јелима, од најосновнијих традиционалних као што је грчка салата, до врхунских специјалитета од рибе.

Захваљујући старим Римљанима, древна биљка је изашла из Грчке и сада је укусан и здрав додатак кухињама широм света.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње