Читај ми!

Ако се ћирилицом поносите, али је не користите на интернету, више немате изговор

Поводом обележавања једанаесте годишњице од почетка регистрације домена .срб, Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) поклонио је корисницима интернета још једно ћириличко писмо намењено екранском приказу – Етар РНИДС.

Ћирилицом се поносимо, али је не користимо у свакодневном животу, нити на интернету. Већина професора у основним и средњим школама користи латиницу, а поред наведених постоје и технички проблеми за употребу ћирилице.

„Сам фонт где би људи писали магистарске или дипломске радове штампали, имамо мањак фонтова. Ми рецимо имамо проблем да немамо тастатуре на ћирилици. Самим тим прихватање ћирилице није на завидном нивоу“, напомиње Душан Стојичевић, председник УО РНИДС.

Нови ћирилични фонт Етар РНИДС направљен је наменски пре свега за екрански приказ. Бесплатно се може преузети са сајта РНИДС.РС

„Зашто су важни такви фонтови? Пре свега на интернету постоји доста ћириличких фонтова чије је преузимање могуће по прилично повољним условима, често и бесплатно. Међутим то су често неке ћирилице које не подржавају неке специфичне карактере из српске ћирилице, пре свега када је реч о курзиву“, објашњава Дијана Милутиновић, саветница за маркетинг и комуникације РНИДС-а.

У Русији и Бугарској рекламе по закону морају бити и на ћирилици, а код нас све уговоре, фискалне рачуне и комуникацију на друштвеним мрежама пишемо или штампамо углавном латиницом.

Наша деца причају на мобилним уређајима на енглеском језику, па држава треба да више подржи развој језичких технологија, јер углавном нема подршке на српском. Пројекат COMtext урађен је у намери да помогне ИТ компанијама и стартапима који развијају решења за српски језик, као и широј пословној заједници уз дугорочни циљ очувања српског језика у дигиталној ери.

„Ми смо узели да се бавимо прављењем тих ресурса и алата за правно административни језик који је у доста широкој примени у правосуђу, адвокатури, јавној управи и свакодневном пословању, тако да се надамо да ћемо већ направити прве ресурсе и алате за обраду ове врсте језика до краја године“, наводи Слободан Марковић, саветник за дигиталне комуникације УНДП-а.

Ако буде средстава, стручњаци следеће године настављају посао у областима медицине, економије и медија, али упозоравају и на ризике које доноси виртуелна реалност. У њој ће разумевање говорног језика бити првенствени начин за комуницирање са уређајима, што може онемогућити коришћење српског језика, ако се благовремено не потрудимо да се то промени.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње