Читај ми!

Реакција робота запрепастила његове креаторе

Машина која се промовише као најнапреднији хуманоидни робот на свету потпуно је запрепастила своје креаторе пошто је са очигледном љутином реаговала и зграбила за руку истраживача који је нарушио њен „лични простор“.

На недавно објављеном видео-снимку интеракције робота, названог „Амека“, (Ameca) и истраживача који држи прст испред његовог лица и демонстрира како робот прати кретње и како реагује на приближавање и одмицање прста. Пошто истраживач крене да му прстом додирне нос, робот га љутито хвата за руку и склања је.

Робот који невероватно подсећа на живо биће, а кога развија британска компанија "Engineered Arts", најављен је као „будуће лице роботике“ и „савршена човеколика роботска платформа за интеракцију човека и робота“.

Машина сиве боје донекле подсећа на роботе из холивудске адаптације дела Исака Асимова Ја, робот из 2004. Наводно, Амека већ уме да изрази читав низ људских емоција, које прате реалистични покрети очију и лица.

На снимку који је фирма са седиштем у Корнволу поделила на Јутјубу, каже се да „Амека реагује када нешто повреди њен 'лични простор'“. Програмери напомињу да је овакво понашање почело да их плаши, мада се навикавају на њега.

Док је већина оних који су видели снимак у коментарима изразила одушевљење понашањем машине, поједини су ипак имали помешана осећања „узбуђења и страха“, а било је и објава на Твитеру у којима се тврди да је ово „прва опомена“ о опасностима до којих би могла да доведе употреба оваквих технологија.

Међутим, као и многе раније демонстрације које су објављивали из "Engineered Arts"-а, чини се да је ова реакција робота унапред испрограмирана. У претходном снимку, видело се како се Амека „буди“, помера рамена и радознало посматра своје руке пре него што се 'изненади', 'наљути' и 'осмехне' када „примети“ да је снима камера.

Ова врста робота је доступна за куповину или изнамљивање, али тренутно постоји само стационарни модел. Програмери раде на надоградњи машине која уме да опонаша људске емоције и гримасе, структуру костију и текстуру коже.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње