Читај ми!

Холограмске наочаре – нове технологије у црвеној зони

У Клиничко-болничком црнтру „Др Драгиша Мишовић“ лекари још од априла имају прилику да користе холограмске наочаре помоћу којих је могуће прегледати пацијента на даљину. Нису претерано скупе, штите лекаре, али у Србији их има само седам. Гост Београдске хронике, професор др Предрага Стевановића објашњава предности ове савремене технологије.

Холограмске наочаре су уређај заснован на иновативним технологијама и вештачкој интелигенцији која мапира простор у коме се налази особа која носи наочаре и памти односе у том простору. Поред тога пројектује холограмске снимке који су у међувремену унети у сам уређај, објашњава професор др Предраг Стевановић. 

„Ми смо у априлу месецу дошли на идеју да их користимо у ковид зони, да би смо смањили време боравка лекара у овој зони“, додаје саговорник Ане Манојловић.

Када се ставе ове наочаре види се све што се иначе види, али поред тога лекар испред себе види холограме, различите слике у три димензије, а то су у болници углавном снимци рендгена, скенера и слично.

Пошто уређај користи вештачку интелигенцију, он памти и препознаје када лекар поново дође у посету одређеном пацијенту и пројектује упамћене холограмске приказе. А све оно што лекар који носи наочаре разговара са пацијентом могу да прате и његове колеге који се не налазе у просторији.

„Ми смо управо ту предност искористили да не морају сви лекари да улазе у ковид зону, већ да уђе анестезиолог, а ми ван ковид зоне дискутујемо о пацијентима са њим и одлучујемо у којем правцу ће ићи терапија. Тако скраћујемо време боравка лекара у ковид зони, а с друге стране, доносимо квалитетније одлуке, јер више нас дискутује о истом проблему“, наглашава професор Стевановић. 

Могуће је комуницирати и са колегама који нису у истој болници, чак ни у истој земљи. 

„Ковид је поред негативних страна које је донео, направио и невероватан замах науке у свим дисциплинама. Рецимо, Џенерал електрик је пласирао у великом броју болница у Америци се користи телеметрија. Уређај који на дристанцу шаље бројне параметре које мери на пацијенту“, додаје др Стевановић.

 

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње