Читај ми!

У којим градовима је већ прекорачен годишњи максимум присуства ПМ-10 честица

Година је тек ушла у фебруар, а повећава се број градова који се ближе граници, или су већ прешли лимит од 35 дана, колико се на годишњем новоу толерише – у смислу повећане концентрације честица ПМ-10.

Према прописима који одређују да је дозвољени лимит са концентрацијом честица ПМ-10 у ваздуху већом од 50 микрограма по кубном метру 35 дана, и на основу података које прикупља xeco.info, Зајечар, Ваљево, Прокупље, Крушевац, Шабац и Ужице су међу првима прекорачили тај лимит.

Њима су се данас, према новим подацима мерења, придружили и Чачак, Пожега и Нови Пазар.

Лесковац, Лозница и Шабац, такође су градови близу наведеног лимита.

ПМ-10 честице су добиле назив по својој величини – имају мање од 10 микрометара. Ради поређења, људска длака је широка око 100 микрометара. И док се крупније честице задржавају, на пример у носу, ове честице продиру у плућа.

Могу бити различитог састава, а заједничка им је само величина. Оне су смеша дима, чађи, прашине и киселине уз тешке метале. Извори загађења овим честицама могу бити различити, од термоелектрана до аутомобила.

уторак, 11. фебруар 2025.
2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове