Tramp upozorio Iran: Hamnei treba da bude veoma zabrinut

Uoči pregovora SAD i Irana, koji bi sudeći prema najavama trebalo da budu održani u petak u Omanu, šef Bele kuće poručuje da bi iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei trebalo da bude "veoma zabrinut".

"Trebalo bi da bude veoma zabrinut. Da, trebalo bi. Kao što znate, oni pregovaraju sa nama", rekao je Tramp u intervjuu za En-Bi-Si njuz.

Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči potvrdio je da će pregovori između Irana i SAD biti održani u petak u Maskatu, u Omanu.

"Nuklearni pregovori sa Sjedinjenim Državama trebalo bi da se održe u Maskatu u petak oko 10 časova ujutru po lokalnom vremenu", napisao je Arakči na platformi Iks.

Izrazio je zahvalnost vlastima Omana koje su, kako je naveo, omogućile sve neophodne logističke aranžmane za održavanje ovih pregovora.

Razgovori između SAD i Irana zakazani za petak vraćeni su sa ruba propasti nakon što su SAD prvobitno odbile zahtev Irana da ih premeste iz Turske u Oman i to bez prisustva grupe arapskih država, prenosi Gardijan.

Prethodno je američki državni sekretar Marko Rubio rekao da je postignut dogovor o tome da pregovori budu održani u Turskoj, ali je naglasio da lokacija pregovora još nije definitivno potvrđena.

Rubio je istakao da su SAD otvorene za nastavak pregovora sa Iranom, ali da razgovori ne mogu da budu ograničeni samo na nuklearna pitanja.

Naglasio je da je neophodno uključiti i teme poput iranskog balističkog raketnog programa, podrške regionalnim militantnim grupama i ljudskih prava u Iranu.

Iran je, sa druge strane, zahtevao da se pregovori premeste iz Turske u Oman, kao i da iz njih budu isključene regionalne zemlje.

Pitanje nuklearnog programa Irana ostaje u fokusu, dok su Stejt department ističe da za postizanje stvarnog napretka razgovori moraju da obuhvate i šira pitanja.

Najnovije pregovore prati i povećana vojna prisutnost SAD u regionu. U utorak je američki avion oborio iranski dron koji se približavao nosaču aviona "Abraham Linkoln" u Arabijskom moru, što je dodatno podiglo cenu nafte i povećalo napetosti u regionu.

Razgovori između Teherana i Vašingtona prošle godine su propali nakon što je Izrael izveo vazdušne napade na Iran u junu. 

четвртак, 28. мај 2026.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом