Читај ми!

Četvrtkom u 9: Sirija, šta posle pada Asada

Iako nove vlasti u Siriji šalju pomirljive poruke međunarodnoj zajednici, još je rano predvideti kako će se ta tranzicija odvijati imjući u vidu heterogenost pobunjeničkih grupa. O tome kakav će odnos biti sa velikim silama, pre svega SAD i Rusijom koja ima svoje dve jedine vojne baze na toplom moru, zašto je Iran najveći gubitnik, kao i da li će Sirija uspeti da se vrati koliko-toliko normalnoj egistenciji, u emisiji Četvrtkom u 9 govorili su bivši ambasador u Turskoj i Grčkoj Dušan Spasojević, profesor Filozofskog fakulteta Aleksandar Životić i profesor međunarodnih odnosa Mirko Dautović.

Bivši ambasador u Turskoj i Grčkoj Dušan Spasojević ne očekuje mirnu tranziciju vlasti u Siriji.

Napominje da je najveća zasluga za munjevitu ofanzivu pobunjenika koji su iskoristili sve slabosti Asadovog režima, Turska.

Kako je rekao, čini mu se da je Turska duže sarađivala sa islamistima i iskoristila priliku i rat koji Rusija vodi u Ukrajini da sruši Asada.

Izrael je, ističe, odmah lovio u mutnom i uništio ostatke sirijske vojske ušao na teritoriju te zemlje, okruživši Hezbolah i sa četvte strane, Golanske visoravni.

Kaže da ne veruje privremenom premijeru, zvaničnik administracije koju vodi islamistička grupa Hajat Tarir el Šam, Muhamedu el Baširu i napominje da ,sirijsko društvo heterogeno – i etnički i verski.

Životić: Verbalni ribrending za spoljnu upotrebu

Profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Aleksandar Životić smatra da je verbalni ribrending nove vlasti za spoljnu upotrebu, kao poruka svetu.

Ukazuje na to da su se već pojavile tenzije. "Teško će se uspostaviti multietničko društvo, tranzicija vlasti ide teško a Asadov premijer navodno sarađuje sa novim vlastima".

“Armije više nema a to je jedna od ključnih stvari za jednu državu. Pobunjeničke snage su osrednje, ali su preuzeli i neku opremu od vojske. Sirija nema minerale ali je nekada imala jaku vojsku, njenim uništavanjem otvoren je put za razne uticaje na novu vlast”, smatra Životić.

Dautović: Federalizacija bi bila rešenje za Siriju

Objašnjavajući koje sve grupe sada kontrolišu teritoriju Sirije, profesor međunarodnih odnosa Mirko Dautović navodi da je Tahrir el Šam predvodio ofanzivu iz Idliba, osvojivši Alep i Hamu na putu do Damaska.

Tu su, pored Kurda, dodaje, i pobunjeničke grupe koje uopšte ni nemaju naziv. "Njih podržavaju Jordan i SAD i oni nisu islamisti i oni su se obratili narodu na televiziji. Sirijska nacionalna vojska je raznordna grupa onih koji nose zastave i Sirije i Turske i Islamske države”, kaže Dautović.

Smatra da bi za Siriju federalizacija bila rešenje. Pitanje je da li će strane sile tražiti svog 'proksija' i ponovo izazvati sukobe, dodaje Dautović.

Spasojević: Turska uložila najviše, Erdoganovi saradnici već su u Damasku

Dušan Spasojević upozorava da se “zavesa” na Bliskom istoku brzo pada ali da se i brzo diže.

“Današnji pobednici sutra mogu biti poraženi. Ono što je za Rusiju Ukrajina, to je Sirija za Tursku, meki trbuh Ankare, sa većinskim šiitskim stanovništvom. Turska je u ovo uložila najviše, što pokazuje to što su u Damasku dva najbliža saradnika predsednika Redžepa Tajipa Erdogana. Sve te grupe nemaju nekih čvrstih uverenja. Lider najmoćnije milicije, Hajat Tahrir el Šama, ili pokreta za oslobođenje Levanta, Abu Muhamed el Golani je više puta menjao strane. Mislim da će se SAD u ovo umešati samo ukoliko bi nove vlasti počele da prete Izraelu, dok će Rusija učiniti sve da sačuva svoje vojne baze. Svoj obraz sačuvali su davajući azil Bašaru el Asadu i njegovoj porodici”, kaže Spasojević.

Da li će Rusija sačuvati baze

Životić smatra sa Rusija posle pada Asada našla u vrlo nezgodnoj situaciji. "Taj prazan prostor koji je Turska iskoristila je ipak veliki udarac za Moskvu. Davanje azila Asadu je učinjeno da se stvori slika da Rusija nije tako loše prošla."

Profesor Filozofskog fakulteta podseća da prisustvo Rusije u Siriji traje još od SSSR-a. To su dve jedine njihove baze na toplom moru koje su i logistička veza sa centralnim delom Afrike", naglašava Životić.

Očekuje da će Rusija nastojati da zaštiti minimum svojih interesa. Komunikacija je već uspostaljena, pobunjenici su navodno obećali da baze neće dirati. Vrlo je verovatno da su i pre prevarata komunicirali sa pobunjenicima”, kaže Životić.

Dautović ukazuje na to da etiketa terorista više nije prihvatljiva za nove vlasti koje je zato krenula su u pi-ar ofanzivu jer joj je stalo da bude označena kao partner međunarodnoj zajednici.

Opasnost od ekstremnih milicija koje čine stranci

Islamsku partiju Turkistana" i "Brigade imigranata" koju ističe kao najekstremnije vidi kao mogući remetilački faktor za Hajat Tahrir el Šam. "Za sada Tahrir el Šam šalje umirujuće poruke ali je pitanje kakav će stav zauzeti druge grupe i milicije", dodaje Dautović.

Spasojević kaže da će, ako je suditi po istoriji, Kurdi proći loše, podsećajući da im je još posle Prvog svetskog rata obećana država pa od toga nije bilo ništa.

Oni su za Tursku velika glavobolja. Na severu Iraka imaju de fakto svoju državu zbog podrške Amerike jer su brana islamistima. Tu Kurdi proizvode naftu i zaokružen su entitet". konstatuje Spasojević.

Važan indikator, prema Spasojeviću je i odnos prema ruskim bazama. Još se vode borbe sa Sirijskom nacionalnom arijom, skupinom ljudi skupljenih sa koca i konopca.

Zašto je Iran najveći gubitnik

Prema njegovim rečima, pravno rešenje za Siriju je daleko. To što Asadov premijer ostao u zemlji, Spasojević vidi u mogućem prećutnom dogovoru Turske i Rusije.

Iran je, naglašava, najveći gubitinik jer je Sirija preko Hezbolaha bila glavna spojnica ka Libanu.

Podseća da Asadov režim nije priznavao tzv. Kosovo. "Videćemo da li će nova vlast priznati tzv. Kosovo. Ako vlast bude pod kontrolom Turske, to će se i dogoditi", uveren je nekadašnji ambasador Srbije u Ankari.

Celu emisiju "Četvrtkom u 9" možete pogledati u videu na početku teksta

понедељак, 28. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом