понедељак, 18.11.2024, 06:17 -> 19:11
Samit G20 u Riju – glavne teme borba protiv siromaštva, gladi i klinč sa superbogatašima
Dvodnevni samit Grupe 20 počeo je u Rio de Žaneiru u Brazilu, a glavne teme skupa su borba protiv siromaštva i gladi u svetu, reforma globalnih institucija, borba protiv klimatskih promena, kao i sukobi u Ukrajini i Pojasu Gaze.
Zemlje članice G20 čine 85 odsto svetske ekonomije i najviše finansijski doprinose u borbi protiv klimatskih promena. Ujedno, članice G20 emituju više od tri četvrtine gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.
Lula pokreće savez za borbu protiv gladi
Predsednik Brazila Luiz Inasio Lula da Silva je rekao otvarajući Samit G20 rekao da su pošast koja sramoti čovečanstvo glad i siromaštvo, sa 733 miliona pothranjenih ljudi širom sveta, prema podacima Organizacije UN za hranu i poljoprivredu.
"U svetu koji proizvodi skoro šest hiljada tona hrane svake godine, ovo je neprihvatljivo. Zadatak je okupljenih za ovim stolom da se pozabave ovom sramnom pošasti koja obeščašćuje čovečanstvo. Iz tog razloga, postavili smo pokretanje Globalne alijanse protiv gladi i siromaštva kao centralni cilj brazilskog predsedavanja G20", rekao je Lula, obraćajući se svetskim liderima.
Kineski predsednik Si Đinping je na skupu lidera Grupe 20 najavio niz mera osmišljenih da podrži "Globalni jug.
U svom prvom obraćanju Si je rekao da će Kina podržati globalni razvoj s osam mera, uključujući inicijativu "Pojas i put", njegovog glavnog spoljnopolitičkog plana koji usmerava velike kineske investicije na infrastrukturne projekte u zemljama u razvoju.
On je takođe najavio da Kina, zajedno s Brazilom, Južnom Afrikom i Afričkom unijom, pokreće "Otvorenu inicijativu za međunarodnu naučnu saradnju" koja je osmišljena da usmeri naučne i tehnološke inovacije ka Globalnom jugu.
"Kina podržava G20 u sprovođenju praktične saradnje u korist Globalnog juga", rekao je Si.
Predsednik SAD Džozef Bajden je, s druge strane, u svom obraćanju pozvao zemlje G20 da podrže suverenitet Ukrajine.
"SAD snažno podržavaju suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine. Po mom mišljenju to treba da urade svi za ovim stolom", rekao je Bajden na prvoj plenarnoj sednici samita u Rio de Žaneiru.
Bajden je države G20 pozvao i da "pojačaju pritisak na Hamas" da postigne prekid vatre u Pojasu Gaze u ratu s Izraelom i dao uveravanja da će "nastaviti da radi na postizanju sporazuma" pre no što ode s vlasti.
Rusiju na samitu u Riju predstavlja ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ciljevi Samita u Riju
Samit G20 u Riju ima za cilj da se postigne konsenzus o povećanju poreza za najbogatije milijardere na svetu, koji bi bio usmeren za borbu protiv klimatskih promena i smanjenje siromaštva.
Na samitu će biti pokrenuta Globalna alijansa protiv gladi i siromaštva, inicijativa koju je predložilo brazilsko predsedništvo G20, a koja ima za cilj da se ubrzaju napori u borbi protiv siromaštva i nedostatka hrane u svetu do 2030. godine.
Brazilska vlada je takođe predložila uvođenje poreza za najbogatije ljude na svetu, zajedno sa Francuskom, Španijom i Južnom Afrikom. Međutim, donji dom brazilskog parlamenta odbacio je prošlog meseca planove za uvođenje dodatnog poreza za najbogatije Brazilce. Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva, koji je domaćin samita G20, pokušaće da unapredi planove za oporezivanje najbogatijih milijardera na svetu koji često koriste "rupe u zakonu" da bi izbegli plaćanje poreza.
Oporezivanje superbogatih
Na sastanku ministara finansija zemalja G20 u Riju u julu, najbogatije zemlje sveta saglasile su se da započnu dijalog o pravednom i progresivnom oporezivanju, uključujući pojedince sa najvećim zaradama, uprkos žestokom otporu SAD i Nemačke.
Plan za oporezivanje najbogatijih milijardera osmislio je francuski ekonomista Gabrijel Zucman i njime je predviđeno uvođenje godišnjeg poreza u iznosu od dva odsto na ukupnu neto imovinu izuzetno bogatih pojedinaca, a ne samo na njihov godišnji prihod.
Imovina bi uključivala nekretnine, akcije na berzi i druge investicije.
Tim planom mogao bi da se prikupi porez u iznosu do 250 milijardi godišnje, od gotovo 2.800 milijardera širom sveta, čija se ukupna neto imovina procenjuje na oko 13,5 biliona dolara, prema Forbsovoj listi najbogatijih milijardera na svetu.
Kina i Indija još se nisu jasno izjasnile o novom porezu, a Vašington se i dalje snažno protivi tom predlogu.
Коментари