Žestoki debi prve crne liderke britanskih konzervativaca
Posle Rišija Sunaka, prvog britanskog premijera poreklom iz Indije, na čelo konzervativaca došla je prva žena, poreklom iz Afrike. Pred Kemi Bejdenok je težak zadatak oporavka stranke posle teškog poraza na julskim izborima.
Vatreno krštenje za novu lidersku konzervativaca bilo je tradicionalno sučeljavanje premijera i šefa opozicije u parlamentu sredom.
Na krilima pobede Donalda Trampa u Americi, njen obračun sa premijerom Starmerom bio je žestok.
Dok je levica protestovala na ulicama, britanski premijer ser Kir Starmer počeo je obraćanje poslanicima čestitkom novoizabranom predsedniku Trampu na "njegovoj istorijskoj izbornoj pobedi".
"Kao najbliži saradnici, Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo nastaviće da tesno sarađuju na zaštiti zajedničkih vrednosti slobode i demokratije. Pošto sam pre samo nekoliko nedelja bio na večeri sa predsednikom Trampom, radujem se zajedničkom radu u godinama pred nama", ocenio je premijer Starmer.
Zatim je poželeo dobrodošlicu novoj liderki opozicije, uz zajedljivu opasku da mu je to "četvrti vođa torijevaca za četiri i po godine".
U svom debitantskom obraćanju parlamenu otkako je izabrana za vođu konzervativaca, Kemi Bejdenok takođe je četitala Donaldu Trampu na "impresivnoj pobedi".
Zatim se obrušila na premijera Starmera.
"Premijer i ministar spoljnih poslova sreli su se sa njim u septembru. Da li je šef diplomatije iskoristio tu priliku da se izvini zbog njegovih uvredljivih i opscenih izjava, kao što je, citiram: ′Tramp nije samo ženomrzac i simpatizer neo-nacista, već i sociopata i duboka pretnja međunarodnom poretku.′ Ako se nije izvinio, da li će premijer to učiniti u njegovo ime?", retorički je pitala Kemi Bejdenok.
Sa začelja do čela
Tokom sto dvadeset dana izbora za novog lidera konzervativaca, bivša ministarka za privredu i trgovinu, poreklom iz Nigerije, iz trke je izbacila vedete poput šefa diplomatije Džejmsa Kleverlija. Prioritet joj je ekonomija.
Nova liderka konzervativaca Kemi Bejdenok upozorava da je Britanija sve starija i siromašnija, kao i da se sve teže takmiči na svetskom tržištu.
"Moramo da reorganizujemo privredu po meri budućnosti", ocenjuje ona.
Rasno slepilo
Rodom iz Vimbldona, ne smatra da je boja kože preduslov za uspeh.
"Drago mi je, jer to pokazuje da moja zemlja i stranka smatraju da nije bitno kako izgledaš, već šta nudiš", ističe Kemi Bejdenok.
No, u Brikstonu, centru crnačke zajednice u Londonu, zameraju joj "rasno slepilo".
Studentkinja Imani Samjuels smatra da je izbor crnkinje za vođu torijevaca ciljano i sračunato kao bi se crnci privukli u Konzervativnu stranku.
"Ja nisam glupa i neobrazovana i sve će zavisiti od njenog rada", kaže ona.
Muzičar Danijel Kembel uspeh Bejdenok ne doživljava kao napredak, već kao "prepoznavanje tržišta".
"Žele da privuku širu publiku, ali ne mislim da to dolazi iz srca ili da je istinska promena. To je vuk u jagnjećoj koži", ocenjuje on.
Pokušaj ujedinjenja posle izborne kataklizme
Uz bivšu ministarku unutrašnjih poslova Suelu Braverman i neuspešnu premijerku Liz Tras, Kemi Bejdenok predstavlja tvrdo desno krilo stranke.
Njena vlada u senci pokušaj je da se podeljeni torijevci ujedine.
Ističe da mora da postoji jasan plan za promenu zemlje kroz reformu uprave.
"Premijer je na svoju štetu otkrio šta znači kada takav plan ne postoji. Taj veliki posao počinje danas", istakla je u prvom govoru kao lider stranke Kemi Bejdenok.
Povratak konzervativaca na vlast je veoma nisko na listi njenih prioriteta. Njena prva briga je zaustavljanje odliva članstva ka novoosnovanoj Reformističkoj stranci Najdžela Faraža.
Коментари