Читај ми!

Na putovanje po Italiji ponesite vodu i sendvič - pauza na autogrilu može koštati više od benzina

U Italiju krenite na put kao nekad, sa zalihama vode i hrane. Ponesite sve sa sobom da ne biste bili neprijatno iznenađeni na autogrilovima. Pauza na njima vas može koštati i više od benzina koji često prelazi i dva evra za litar.

На путовање по Италији понесите воду и сендвич  - пауза на аутогрилу може коштати више од бензина На путовање по Италији понесите воду и сендвич - пауза на аутогрилу може коштати више од бензина

Cene u čuvenim italijanskim autogrilovima - mestima na kojima duž auto-puteva možete da stanete ne biste li sipali benzin, kupili neko osveženje ili sendvič i kafu, oduvek su bili mnogo skuplji u odnosu na samoposluge ili prodavnice u gradovima, ali ove godine je došlo do poskupljenja za čak 75 odsto.

Naime, za litar vode u autogrilu plaća se koliko i za dva pakovanja vode od po šest flaša, u običnim samoposlugama, dok jedan sendvič košta i do osam evra.

Iz tog razloga, ukoliko krećete kolima na letovanje u tu zemlju, ponesite sve zalihe sa sobom da ne biste bili neprijatno iznenađeni.

Sve skupo, šta je najskuplje

"Altroconsumo", italijanska organizacija za zaštitu potrošača, napravila je istraživanje u koje su uključena 22 autogrila između Rima, Milana, Napulja i Venecije.

Najviše cene su one za sendviče koji dostižu i osam evra dok u barovima i kafićima takvi isti sendviči koštaju oko 4,20 evra što znači da se radi o poskupljenju od 70 odsto.

Kapučino je poskupeo za 12 odsto, a kroasan za 26 odsto, što znači da na autoputu prosečno koštaju oko 1,84 evra i 1,72 evra. Običan espreso košta oko 1,35 evra.

Pića u konzervama poput "koka-kole" dostižu osam evra za litar, gazirano piće sa ukusom narandže sedam evra za litar, dok energetska pića za litar dostižu i cenu od 16 evra.

Među najskupljim namirnicama je sladoled, onaj na štapiću sa ukusom čokolade košta više od tri evra dok za neke dostiže i 50 evra za kilogram.

Ukoliko više volite slano, čips košta oko 23 evra za kilogram ili čak i do 50 evra za kilogram oni u manjim formatima.

Ni sa vodom nije bolji slučaj, naime flaša od pola litre košta 3,16 evra dok u supermarketu ista takva flaša košta 67 centi. To providno zlato, kako ga mnogi nazivaju jeste nešto što spada u osnovne potrepštine i lekari ga savetuju ne samo leti kada je potrebno piti više litara ne bismo li uspeli da odolimo velikim vrućinama, tako da je njegova cena u autogrilovima apsurdna.

Naime u bilo kom drugom supermerkatu u Italiji obična ili gazirana flaširana voda košta oko 89 centi za litar ili čak 75 centi ako je na sniženju dok na autoputevima dakle može dostići i cene poput 3,46 gde se prodaje samo najskuplja voda dok ona koja košta manje kao da ne postoji.

Šta je najbolja računica

Ukoliko napravite računicu, za jednu flašu vode na autoputu u pojedinim supermarketima biste mogli da kupite tri flaše ako ne i 12 tj. dva pakovanja vode od po šest flaša.

I ako cene slatkog čaja u flaši od 40 cl koštaju skoro četiri evra, kapučino i dva, brioš ponegde skoro tri evra a sendviči sedam, oni nisu od primarnog značaja za naše funkcionisanje dok voda jeste pa ih je i nemoguće porediti.

Iz tog razloga gledajte da sendviče napravite kod kuće a i da kupite dosta vode, jer vas pauza na italijanskim autogrilovima može koštati i više od benzina koji često prelazi i dva evra za litar.

субота, 14. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње