Bredli – od Karla Maldena, preko Avdejevke za Beli Manastir
Poslednjih dana mnogo se govori o oklopnom vozilu "bredli". To borbeno vozilo pešadije dobilo je ime po čuvenom američkom generalu iz Drugog svetskog rata Omaru Bredliju. Njegov lik u filmu "Paton" igrao je američki glumac srpskog porekla Karl Malden ili Mladen Sekulović. Međutim, ”bredli” danas nema veze sa umetnošću i srpsku javnost zanima zbog rata u Ukrajini i situacije u našem regionu.
Snimak sa rusko-ukrajinskog fronta gde borbeno vozilo pešadije "M2 bredli" ukrajinske vojske uništava ruski tenk T-90M obišao je svet. Snimak se pojavio 12. januara, i potiče iz potpuno uništenog zaseoka Stepove severno od Avdejevke, na pravcu gde Rusi pokušavaju da okruže ukrajinsku vojsku.
Srpsku javnost je "bredli" još ozbiljnije zaintrigirao posle najave ministra odbrane Hrvatske Ivana Anušića, prvo u medijima, a zatim zvanično u Saboru, da će hrvatska vojska stalno razmestiti oklopni bataljon u, za sada napuštenu kasarnu u Belom Manastiru, na samo dvadesetak kilometara od granice sa Srbijom.
Ova jedinica biće prenaoružana sa jugoslovenskih borbenih vozila pešadije M80 na američki "M2A2 bredli". Hrvatska od Sjedinjenih Država kupuje 89 vozila "bredli M2A2 ODS", sa modernizacijom, reparacijom, municijom i protivoklopnim raketama TOV-2A dometa 3.750 metara. Od tog broja, 22 vozila koristiće se za rezervne delove.
Kakve su mogućnosti "bredlija". Osnovna ideja konstruktora i pre svega zahtev naručioca posla, a to je Kopnena vojska SAD, bio je oklopno vozilo guseničar, za prevoz pešadijskog odeljenja od sedam vojnika, sa oklopom otpornim na zrna sovjetskog teškog mitraljeza KPVT 14,5 milimetara.
Formacijsko mesto "bredlija" je u oklopnom bataljonu, uz tenk "abrams". Potencijalno bojno polje, kada je vozilo ušlo u upotrebu 1981. godine, bila je Srednja Evropa, uglavnom ravnica. Još jedan, možda i najkomplikovaniji zahtev je mogućnost plovidbe. Kako teška, dobro oklopljena vozila ne mogu da plove, "bredli" je napravljen od specijalnog aluminijuma.
Top sa protivpancirnim zrnima
Glavno oružje ”bredlija” je top "M242 bušmaster" kalibra 25 milimetara. Početna brzina protivpancirnog zrna je oko 1.100 metara u sekundi, a efikasni domet 3.000. Do udaljenosti od tri kilometra zrno stiže za tri sekunde. Eksplozivno zrno, koje se koristi protiv pešadije, ima nešto manju brzinu i domet. Za tri sekunde stiže do efikasnog dometa od dva kilometra.
Moć topa kalibra 25 milimetara, ogleda se u sposobnosti da u borbi protiv tenkova uništi reaktivni oklop, osmatračke i nišanske uređaje, pa čak i gusenice. Tako tenk postaje samo jedna velika gomila čelika, bez borbene moći.
Iako nema pouzdanih informacija, stručni mediji na Zapadu navode da je moguće da su Ukrajinci u borbi sa T-90M, na snimku koji se pojavio 12. januara, koristili municiju sa osiromašenim uranijumom. Zrna tog tipa mogu lako da probiju oklop tenka T-55.
U ovoj borbi učestvovao je "bredli M2A2 ODS" (Operation Desert Storm – operacija Pustinjska oluja). To je unapređena verzija na osnovu iskustava iz 1991. i operacije Pustinjska oluja. To je bio i prvi pravi rat koji su Amerikanci vodili posle Vijetnama.
Posle detaljne analize svih aspekata upotrebe "bredlija", vojska je tražila i dobila ozbiljna unapređenja. Laserski nišan koji ne šteti vidu što je značajno povećalo preciznost topa 25 milimetara, termalnu kameru za vozača, GPS navigaciju i digitalni kompas za bolje manevrisanje.
Jači oklop sa dodatnim pločama od pancirnog čelika, koji sa prednje strane vozila štiti od zrna kalibra 30 milimetara i otporan je na napade većine borbenih vozila pešadije. Tu, pre svega, mislimo na ruske BMP i BMD, ali i na lovac tenkova ”terminator”.
Najnaprednija stvar, iako ne i najjača, bila je mogućnost umrežavanja i razmene informacija sa drugim vozilima.
Uništeno najmanje 30 "bredlija"
Ukrajina je kao donaciju osim vozila ODS, dobila i verziju ODS SA (Situational Awareness – Situaciona svesnost). Koja ima mogućnost kačenja dodatnog aktivno-reaktivnog oklopa i bolje kamere za vožnju tokom borbe u urbanoj sredini. Još jedan važan dodatak je i inercijalni navigacioni sistem, a ne GPS koji Rusi mogu da ometaju.
I na kraju, treba reći da su Ukrajinci izgubili veliki broj "bredlija" u borbi. To je rat. Borbe su žestoke.
Od 186 koji su stigli u Ukrajinu 2023, postoji vizuelna potvrda da je uništeno 30, oštećeno je 26 "bredlija", a manji broj je popravljen. Na ničijoj zemlji, između rovova dve zaraćene strane, ostavljeno je 11 tih borbenih vozila. Rusi su zarobili jedan "bredli".
Veliki gubici borbene tehnike jedna su od glavnih karakteristika rata u Ukrajini i teško da mogu da govore o pouzdanosti vozila kao što je "bredli". Činjenica da je vozilo konstruisano pre više od 40 godina, naterala je Amerikance da potraže zamenu. Posle više konkursa i provera, Vojska SAD najbliža je odluci da od 2030. počne prenaoružavanje novim borbenim vozilom pešadije, a da "bredli" polako krene u istoriju.
Коментари