Читај ми!

Generalni štrajk radnika u Italiji, šta zahtevaju od Vlade

Dva od tri najveća italijanska sindikata organizovala su jednodnevni generalni štrajk protiv Vladine ekonomske i budžetske politike, zahtevajući veću pomoć za slabije plaćene radnike. Protesti su direktan izazov koalicionoj Vladi premijera Marija Dragija, ali su izazvali i podelu unutar radničkog pokreta, pa je drugi najveći sindikat odbio da učestvuje u štrajku.

Nekoliko hiljada ljudi, mašući crvenim i plavim zastavama dva od tri najveća italijanska sindikata CGIL i UIL, održali su miting u centru Rima na kojem su njihovi lideri optužili Vladu da ignoriše probleme slabije plaćenih radnika koji su suočeni sa sve većim cenama energenata, prenosi Rojters.

"Izrazićemo društveno nezadovoljstvo politikom zemlje. Moramo da progovorimo i bilo bi dobro da nas saslušaju oni u parlamentu", rekao je lider sindikata CGIL, Mauricio Landini.

Štrajk je izazvao minimalne poremećaje u zemlji. Lokalna uprava za saobraćaj u Rimu saopštila je da je bilo kašnjenja samo na jednoj od tri gradske metro linije, dok su nacionalne železnice saopštile da vozovi velikih brzina saobraćaju normalno.

Najveći italijanski proizvođač automobila "Stelantis" nije imao prekid u radu, rekao je Rojtersu jedan izvor.

Zašto se žale sindikati

Kada su sindikati najavili protest ranije ovog meseca, naveli su probleme na koje se žale, uključujući Vladinu penzionu, obrazovnu i industrijsku politiku.

Posebno su nezadovoljni planom smanjenja poreza jer, kako kažu, najviše ide u korist onih koji zarađuju oko 50.000 evra godišnje. Dodaju da bi bilo bolje da se novac potroši na smanjenje troškova rada.

"Danas je početak mobilizacije, jer smatramo da zemlju treba promeniti poreskom i penzionom reformom", rekao je Landini.

Dugo obećavano smanjenje poreza uključeno je u budžet za 2022, koji bi trebalo da bude predstavljen parlamentu sledeće nedelje i koji treba da se usvoji do kraja godine.

Vladini zvaničnici su se nekoliko puta sastali s predstavnicima sindikata dok su radili na predlogu budžeta, a sledeće nedelje bi trebalo da održe dodatne razgovore o prezaduženom penzionom sistemu.

"Što se sindikata tiče, Vlada nema nameru da ih kazni. Postoji spremnost da se razgovara, da se razmene mišljenja, da se sasluša", rekao je premijer Mario Dragi juče u parlamentu.

Sindikati CGIL i UIL imaju ukupno više od sedam miliona članova, a mnogi od njih su penzioneri koje kritičari optužuju da su izgubili kontakt sa običnim radnicima.

"Suočeni smo sa farsičnim štrajkom protiv Italije i njenih radnika. CGIL bi trebalo da nam pomogne da obnovimo zemlju, a ne da je blokiramo", poručio je lider Lige Mateo Salvini, čija je desničarska stranka u Dragijevoj širokoj koaliciji.

среда, 23. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом