Читај ми!

Migracije iz Kine, trka za akumulacijom kapitala

Iako su se prosečna primanja u Kini u poslednje dve decenije više nego udesetostručila a siromaštvo i nezaposlenost drastično umanjili, oko pola miliona kineskih radnika godišnje odlazi na rad u zemlje u kojima su im nadnice približne ili čak niže od onih u domovini.

Primer kineskih radnika u drugim zemljama Azije može biti poučan u smislu da jasno ukazuje na to da izlazak države, domaćinstava i pojedinaca iz siromaštva ne mora da znači i kraj ekonomski motivisane emigracije, te da radnici mogu da budu voljni da (privremeno) napuste svoju zemlju, čak i ako su primanja koja mogu da ostvare u državi u koju odlaze prosečno niža nego u njihovoj zemlji.

Naime, po istraživanju kineskih ekonomista i sociologa, svake godine zemlju privremeno napusti oko pola miliona radnika, koji u državama Azije, poput Japana, Južne Koreje i Singapura, ali i drugde širom sveta, uglavnom obavljaju nepopularne fizičke, slabo plaćene i "prljave" poslove iako su nadnice za njih niže od prosečne plate u Kini.

Štaviše, da bi dobili te poslove u inostranstvu, oni moraju da plate visoke honorare od  pet-šest hiljada dolara agencijama koje posreduju u izvozu radne snage, što je obično ekvivalent sumi koju u inostranstvu mogu da uštede (a u nekim slučajevima zarade) za godinu dana.

Ovde je reč o individualnoj emigraciji gde radnik nalazi zaposlenje u stranoj firmi, a ne o radnicima koji kao uposlenici kineskih firmi privremeno odlaze u inostranstvo da obave radne zadatke.

Migracija zarad brže akumulacije novca

Po podacima kineskog Nacionalnog biroa za statistiku, u periodu od 1995. do 2019. godine, prosečno je oko 65 posto kineskih radnika u inostranstvu radilo u građevinarstvu, a oko 15 procenata u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu.

Mada je neverovatan ekonomski napredak koji je Kina ostvarila poslednjih decenija iz siromaštva izvukao bukvalno stotine miliona ljudi, i dalje postoje bitne regionalne razlike u standardu stanovništva.

I dok je jasno zašto radnici iz siromašnih oblasti u unutrašnjosti, naročito oni iz manjih gradova, žele da nađu zaposlenje u inostranstvu, iznenađuje to što među emigrantima iz Kine ima i mnogo onih koji se odlučuju na rad u inostranstvu iako već imaju posao i svesni su da nadnice tamo mogu biti niže od prosečne plate koju zarađuju u domovini.

Reč je, dakle, o ljudima koji nisu prisiljeni na odlazak iz zemlje zbog nezaposlenosti ili siromaštva – u Kini je prosečna mesečna plata skočila, izraženo u američkim dolarima, sa 83 dolara u 2000. godini na 1.071 dolar u 2019.

Kineski sociolozi ističu da njih na privremeni rad u inostranstvu pre svega podstiče potreba da brže steknu kapital kako bi zarad braka mogli da uplate predujam za nekretninu, pokrenu privatni biznis ili, u slučaju da imaju decu, obezbede novac da ih pošalju u privatnu školu.

Komunizam VS kapitalizam

U Kini su za vreme klasičnog komunizma oženjeni radnici s decom mogli da se oslone na firme, društvene organizacije, odnosno državnu upravu gde su bili zaposleni da im obezbede stan besplatno. Takođe, slično SFRJ, i u Kini su postojale samo društvene škole, pa nije bilo velike konkurencije između porodica u vezi sa kvalitetom obrazovanja koje će pružiti svojoj deci.

Sada, međutim, kada je Kina politički gledano komunistička ali ekonomski gledano (u znatnoj meri) kapitalistička zemlja, kao i drugde u svetu, radnici su prisiljeni da sami zarade novac za nekretnine koje  kupuju na slobodnom tržištu (koje, inače, poslednjih godina diktira astronomske cene).

A umesto društvenih osnovnih i srednjih škola koje su bile kvalitetne u prošlosti, zbog privatizacije, slobodnog tržišta i činjenice da privatne škole finansijski privlače dobre nastavnike i troše više novca na nastavne prostorije i sredstva, sada su privatne škole te koje važe za bolje i korisnije kada je reč o sticanju znanja potrebnog za upis na fakultete.

To sve prosečnog građanina mnogo košta, pa se kineski radnici, u veri da će im trebati manje vremena da prikupe potrebni novac, odlučuju da odu inostranstvo, čak i kada su nadnice niže nego u domovini, vođeni (uglavnom ispravnom) logikom da će tamo moći da ostvare više (prekovremenih) radnih sati i tako zapravo zaraditi više novca nego u Kini. Kada je građevinarstvo u pitanju, zbog oštre zime koja je po surovosti nalik onoj u Sibiru, na severu Kine radovi se nekad prekidaju na nekoliko meseci, pa se građevincima iz tog dela zemlje više isplati da odu u inostranstvo i rade za istu, pa i manju platu, ali tokom cele godine.

Takođe, rad u inostranstvu, najčešće zbog razloga kao što su nepoznavanje jezika i nedostatak prijatelja i partnera u novoj sredini, podrazumeva manje izlazaka i manje trošenja novca. To pak, znači da se, čak i u slučaju da su primanja slična onima u Kini, u inostranstvu može više uštedeti.

U vreme trajanja politike jednog deteta deo kineskih radnika koji su išli u pečalbu bio je motivisan i željom da u inostranstvu slobodno začnu veću porodicu.

Primer kineskih radnika pokazuje da, kada su u pitanju ekonomski razlozi za emigraciju, može postojati splet okolnosti u kojima ni zaposlenje, ni rast primanja u državi nisu dovoljni da radnike odgovore od odlaska u inostranstvo.

недеља, 22. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње