среда, 10.04.2019, 11:55 -> 12:33
Извор: РТС
Deset predloga za jačanje medijskih sloboda u Evropi
međunarodna organizacija "Reporteri bez granica" dala je deset predloga uoči evrospkih parlamentarnih izbora kako bi EU na najbolji način branila medijske slobode i pluralizam na kontinentu koji je potresen nizom teških napada na novinare.
Sloboda štampe je potkopana u zemljama članicama EU, dok su institucije EU relativno nemoćne kada je u pitanju borba protiv tih problema. RSF se nada da će njeni predlozi biti korišteni od strane Evropskog parlamenta kako bi se prioritet dao odbrani slobodno i nezavisno objavljenih vesti i informacija u narednih pet godina. Cilj je, takođe, da se potstiče politika koja štiti integritet novinara, navodi se u saopštenju Reportera bez granica.
Da bi se borili protiv nezapamćenih napada na novinare, povećanja sudskih tužbi protiv istraživačkih novinara i masovnih dezinformacija na internetu, jedan od najvažnijih prijedloga RSF-a je imenovanja evropskog komesara koji je odgovoran za slobodu medija, nezavisnost i pluralizam i koji je u stanju da po potrebi mobilizuje sve institucije EU.
Kada se krše osnovna prava, a posebno u slučajevima nasilja protiv novinara, RSF predlaže da nevladine organizacije i branioci slobode štampe treba da budu u mogućnosti da se obrate evropskom komesaru i zatraže od njega da brzo interveniše kod relevantnih nacionalnih vlasti.
RSF veruje da bi komisija trebala osigurati da politika konkurencije - ključna nadležnost EU - treba uzeti u obzir temeljne elemente slobode medija kako bi sprečila velike korporacije da potkopaju raznolikost medija.
RSF takođe poziva EU da sebi da sredstva za nametanje ciljanih, individualnih sankcija onima koji su odgovorni za ozbiljna kršenja slobode medija i bezbednosti novinara, nalik mehanizmu "Magnitski" koji je na snazi u Sjedinjenim Državama i drugim zemljama.
U cilju bolje zaštite javnog informacionog i komunikacionog prostora od pretnji botova, onlajn plaćenika koje koriste autoritarni režimi, kao i od ubrzanog širenja lažnih informacija, RSF takođe poziva evropske zemlje da se brzo pridruže inicijativi "Informacija i demokratija" koju su RSF pokrenuli u novembru 2018. godine, a koju već podržava 12 demokratskih zemalja.
Lažne vesti i evropsko zakonodavstvo
U cilju borbe protiv fenomena lažnih vesti, prioritet bi trebao biti stavljen na pouzdanost sadržaja na mreži, a ne na represivne politike koje je teško implementirati i predstavljaju opasnost za slobodu izražavanja.
U tom smislu, RSF apeluje na EU da podrži Inicijativu za poverenje novinarstva, koja olakšava identifikaciju pouzdanih vesti i informacija putem niza indikatora koji mere medijsku transparentnost, uredničku nezavisnost, upotrebu novinarskih metoda i poštovanje novinarskih informacija etika.
RSF takođe poziva na stvaranje novog zakonodavstva koje će onlajn platforme učiniti odgovornim za svako kršenje slobode mišljenja i izražavanja koja su raširena na internetu. EU se tradicionalno fokusirala na razvoj jedinstvenog digitalnog tržišta, a direktiva o e-trgovini nije uspela da osigura da vodeće onlajn platforme budu odgovorne.
Kao odgovor na sudsko uznemiravanje kojem su posebno izloženi istraživački novinari u mnogim zemljama EU, RSF poziva buduće članove Evropskog parlamenta da usvoje direktivu za borbu protiv zloupotreba tužbi koje parališu rad tih novinara.
Slično tome, RSF poziva Evropski parlament da periodično preispituje poštovanje slobode medija u svim zemljama članicama EU na osnovu nezavisnog izveštaja koji može dovesti do preporuka po zemljama i sankcija u slučaju ozbiljnih kršenja.
RSF smatra da je došlo vreme da se sloboda medija tretira kao osnovna vrednost EU, ona koja se nalazi u središtu njenih ugovora, u središtu njenih institucija i na čelu onoga za šta se bori. U tu svrhu RSF predlaže, između ostalog, slobodu štampe u članu 2 Ugovora o Evropskoj uniji i odgovornostima Suda pravde Evropske unije i evropskog ombudsmana, stoji u saopštenju Reportera bez granica.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар