Austrija preuzela predsedavanje Evropskom unijom

Polugodišnje predsedavanje Evropskom unijom preuzela je Austrija. Treće "vođenje" Unije pada u osetljivom trenutku, posebno zbog očekivanog završetka dogovora o Bregzitu i budžetu zajednice.

Po treći put, nakon 1998. i 2006, Austrija će predsedavati EU, ovaj put pod motom "Evropa koja štiti", sa migracijama i pitanjima bezbednosti i konkurentnosti EU kao glavnim prioritetima, ali i s temom daljeg približavanja država Zapadnog Balkana EU.

Austrija, koja se već duže angažuje oko regiona Zapadnog Balkana želi da zadrži fokus, koji je Bugarska tokom svog predsedavanja, usmerila na ovaj region.

Austrijski kancelar Sebastijan Kurc poručio je da će jedan od prioriteta biti napredak u pregovorima sa zemljama Zapadnog Balkana sa ciljem da se spreči jači uticaj pojedinih zemalja.

"Bićemo snažno posvećeni postizanju napretka u pregovorima sa zemljama Zapadnog Balkana, jer snažna EU podrazumeva u svom članstvu i države tog regiona, u suprotnom Evropa neće biti potpuna. To bi takođe dovelo i do gubitka zemalja Zapadnog Balkana jer bi neke druge države poput Rusije ili Turske proširile svoj uticaj. I onda umesto više, imali bismo manje stabilnosti, a stabilnost u Austriji i Evropi takođe zavisi od stabilnosti na Zapadnom Balkanu", rekao je Kurc. 

Predsedavanje Austrije dolazi i u trenutku kad vlada veliko nejedinstvo EU.

Zemlje poput Nemačke, Francuske i Luksemburga, kao i Španije su za snažnije jedinstvo u EU i evropska rešenja, zalažu se u politici prema izbeglicama za solidarnost sa zemljama koje su posebno pogođene migracijama.

Na drugoj strani nalaze se zemlje, među kojima je i Austrija, koje su usmerene na "tanju i fokusiraniju EU".

EU, kako je najavio austrijski kancelar, treba da se bavi velikim pitanjima, kao što je zaštita spoljnih granica ili spoljna politika, a da se povuče iz manjih pitanja koja treba da ostanu u nadležnosti nacionalnih vlada, regiona i lokalnih vlasti.

Izazovi za Austriju 

Za Austriju će veliki izazov biti postizanje dogovora o budžetu EU za period 2021 - 2027, jer i Beč zahteva da se ne podižu uplate državama koje su neto uplatioci kao što je Austrija, a zbog istupanja Velike Britanije iz članstva.

I Bregzit je velika tema sa kojom će se suočiti Austrija, pošto se očekuje da se postigne dogovor do oktobra, kako bi proces ratifikacije bio završen do kraja marta iduće godine.

Da li će se u tome uspeti za sada je neizvesno, jer je i glavni pregovarač EU Mišel Barnije nedavno u Beču izrazio zabrinutost da li će uopšte doći do sporazuma.

Inače, prethodna dva predsedavanja Austrije EU bila su u vreme kriza - 1998. je u žiži interesovanja svetske javnosti bio pre svega kosovski konflikt, a 2006. je predsedavanje palo u vreme ustavne krize EU pošto su Francuzi i Holanđani odbili dogovor.

Tokom ovog predsedavanja predviđeno je oko 300 skupova u Austriji, među kojima i 13 neformalnih saveta.

Troškovi predsedavanja se procenjuju na oko 43 miliona evra, a mediji spekulišu da bi mogli biti duplo veći.

Inače Kurc će 3. jula da se obrati Evropskom parlamentu u Strazburu, a 5. i 6. jula će evropski komesari doputovati u posetu Beču.

Planirani skupovi

Prvi neformalni savet ministara pravosuđa i unutrašnjih poslova biće održan od 11. do 13.jula u Insbruku, te će potom od 16. do 17. jula biti održan neformalni savet o konkurentnosti u Beču.

Zatim je predviđen Savet za zapošljavanje, socijalna pitanja, zdravstvo i zaštitu potrošača od 19. do 20. jula u Beču.

Krajem avgusta Beč će biti domaćin neformalnog Saveta za spoljna pitanja, a početkom septembra i Saveta za omladinu, te 7. do 8. septembra Saveta za privredu i finansije.

Od 10. do 11. septembra u Beču će biti održan neformalni Savet za zdravstvo, pa potom za saobraćaj, telekomunikacije i energiju od 17. do 18. septembra u Lincu.

U Salcburgu će 20. septembra biti održan neformalni savet na temu bezbednosti, na kojem Austrija želi da predloži svoja rešenja migrantske krize i zaštite spoljnih granica.

Od 23. do 25. septembra u dvorcu Hof u Donjoj Austriji biće održan neformalni Savet za poljoprivredu i ribarstvo, a 5. oktobra Savet za spoljnu trgovinu u Insbruku.

Zatim će 29. do 30. oktobra biti održan neformalni Savet za saobraćaj, telekomunikaciju i energiju u Gracu, gde će u istom periodu biti održan i Savet za zaštitu životne sredine.

Od 13. do 14. decembra biće održan zaključni Samit predsedavanja Austrije u Briselu, gde bi trebalo da se donesu najvažnije odluke iz ovog predsedavanja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом