Šta podrazumeva član 7 koji je Brisel aktivirao protiv Poljske

Evropska komisija aktivirala je član 7 Lisabonskog sporazuma i time pokrenula proceduru protiv Poljske zbog, kako navode, sporne reforme pravosudnog sistema te zemlje, a ta mera mogla bi da dovede do sankcija bez presedana, pri čemu Brisel nastoji da zadrži tu svoju članicu na demokratskom putu.

Ponekad nazivan "nuklearnom opcijom", član 7 nikada do sada nije bio pokrenut ni protiv jedne zemlje članice EU, a predstavlja znak ozbiljne zabrinutosti zbog novih poljskih zakona na polju pravosuđa, navodi AP.

Odluka o aktiviranju člana 7, koja je usledila kao reakcija na više zakona koje je desničarska partija Pravo i pravda donela tokom dve godine na vlasti, a čime je stekla veću kontrolu nad pravosudnim sistemom, mogao bi da Poljsku liši glasačkih prava u tom bloku. 

Ipak, taj korak se smatra malo verovatnim, jer iziskuje da zemlje članice EU jednoglasno odluče, a mađarska vlada je već najavila da će blokirati takav potez, navodi američka agencija.

Evropska komisija je saopštila da je Savetu EU predložila usvajanje odluke u skladu sa članom 7 Sporazuma o EU, nakon što je zaključila da postoji jasan rizik od ozbiljnog kršenja vladavine prava u Poljskoj, "uprkos naporima tokom dve godine da se ostvari konstruktivan dijalog".

"Tokom protekle dve godine, u Poljskoj je usvojeno 13 zakona koji su promenili čitavu strukturu pravosudnog sistema. Izvršnim i zakonodavnim institucijama je sistematski omogućeno da se politički mešaju u pravosuđe", navodi se u saopštenju EK.

Kako je Komisija objasnila, član 7 treba da obezbedi da sve države članice EU poštuju zajedničke vrednosti EU, uključujući vladavinu prava, a deluje kroz dva mehanizma – preventivno, u slučaju jasnog rizika od ozbiljnog kršenja, i kazneno, u slučaju postojanja ozbiljnog i dugotrajnog kršenja.

Evropska komisija sada mora da podnese zahtev državama članicama EU da proglase "jasan rizik od ozbiljnog kršenja vladavine prava" u Poljskoj, što je zapravo upozorenje odnosno preventivna mera, koja će iziskivati odobrenje 22 zemlje članice EU.

Poljska je trenutno viđena kao sila za dezintegraciju EU, rekao je ranije danas predsednik Evropskog saveta Donald Tusk komentarišući odluku EK da pokrene član 7 Lisabonskog sporazuma, ali je dodao da ne veruje da će Poljskoj u skorijoj budućnosti biti uvedene sankcije. 

S druge strane, poljski premijer Mateuš Moravjecki saopštio je da je spreman da razgovara sa EK o vladavini prava u Poljskoj.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом