четвртак, 15.06.2017, 14:55 -> 22:47
Извор: РТС, Би-Би-Си
EU ukinula roming
Od danas građani Evropske unije neće imati dodatne troškove zbog korišćenja mobilnih telefona kada otputuju u inostranstvo. Zakon o ukidanju rominga stupio je na snagu.
Prema novim pravilima zakona, građani koji putuju po teritoriji EU moći će da pozovu, pošalju SMS poruke i surfuju internetom na mobilnim uređajima po istoj ceni koju plaćaju kod kuće.
Evropska komisija je saopštila da je "kraj" rominga jedan od najvećih uspeha EU. Navodi se da je bilo potrebno 10 godina da se popravi ova "marketinška greška", piše Bi-Bi-Si.
Unija je, kako se navodi, istovremeno uspela da nađe pravu ravnotežu između ukidanja troškova rominga i potrebe da domaći mobilni paketi ostanu konkurentni i privlačni.
Britanska potrošačka grupa, međutim, upozorava korisnike telefona na moguće "neočekivane troškove".
Naime, navodi se da će preko naknada za prenos podataka korisnici ipak imati neke troškove.
Pored toga, različiti provajderi uključuju različite zemlje u svoje roming teritorije. Zato se preporučuje da se korisnici informišu o detaljima.
Jedna građanka Berlina podseća da su troškovi rominga bili bezobrazno skupi.
"Dobro je što toga više nema, ali treba voditi računa da ne bude zloupotreba", dodaje ona.
Zloupotrebom će se smatrati ako neko kupi SIM karticu u članici Evropske unije, gde su cene niže nego u njegovoj zemlji, i stalno je koristi, ili ako stalno boravi u inostranstvu sa SIM karticom iz svoje zemlje.
"U zakon je uključena odredba o poštenoj upotrebi kartica. Na primer, potrošač iz Nemačke kupi francusku SIM karticu jer su troškovi u Francuskoj daleko jeftiniji i stalno je koristi u Nemačkoj. Operater će na svaka četiri meseca proveravati da li taj potrošač zaista živi u Francuskoj ili samo koristi njihovu karticu", objašnjava Lina Ehrig, šef digitalnog tima u Udruženju potrošača Nemačke.
Međunarodni pozivi nisu obuhvaćeni roming regulacijom, pa tako ako korisnik iz Hrvatske zove Nemačku, razgovor će mu se naplatiti po tarifi za međunarodni saobraćaj. Uz građane Evropske unije, zoni bez rominga uskoro će se pridružiti i Norveška, Island i Lihtenštajn. Zemlje Zapadnog Balkana nisu obuhvaćene ovim dogovorom.
Loren, studentkinja Univerziteta u Glazgovu koja putuje ovog leta u Amsterdam, kaže da ju je do sada kontaktiranje sa porodicom i prijateljima na putu koštalo dosta novca.
"Uvek sam plaćala ogromne račune zato što sam slala SMS i zvala prijatelje i porodicu kada otputujem", kaže Loren i dodaje da će novim zakonom boravak u inostranstvu biti manje stresan.
Međunarodni pozivi nisu obuhvaćeni roming regulacijom, pa tako ako korisnik iz Hrvatske zove Nemačku, razgovor će mu se naplatiti po tarifi za međunarodni saobraćaj. Uz građane Evropske unije, zoni bez rominga uskoro će se pridružiti i Norveška, Island i Lihtenštajn. Zemlje Zapadnog Balkana nisu obuhvaćene ovim dogovorom.
Naplata rominga do sada se vršila dodavanjem novca na osnovnu cenu poziva, SMS poruka i surfovanja internetom u inostranstvu.
U nekim slučajevima, korisnici su bili suočeni sa računima koji su iznosili stotine evra ili funti.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар