петак, 31.03.2017, 10:00 -> 12:58
Извор: Бета
Kritike zbog odluke o preuzimanju parlamentarnih ovlašćenja u Venecueli
Odluka Vrhovnog suda Venecuele da preuzme ovlašćenja parlamenta, u kojem većinu ima opozicija, izazvala je oštre kritike susednih latinoameričkih zemalja, kao i SAD i podstakla pozive na nove proteste.
Generalni sekretar Organizacije američkih država (OAD) Luis Almagro ocenio je da je preuzimanje vlasti "samonametnuti puč" režima socijalističkog predsednika Nikolasa Madura protiv parlamenta pod kontrolom opozicije.
Almagro je pozvao na hitan sastanak OAD koja je ova sedmice na već dve sednice izrazila zabrinutost za Venecuelu.
Peru je u četvrtak, dan posle odluke Vrhovnog suda, opozvao svog ambasadora u znak protesta zbog "flagrantnog kršenja demokratskog poretka".
Predsednik Čilea, koji se uzdržavao od otvorenog kritikovanja Madura, izjavio je da je duboko zabrinut zbog odluke i pozvao svog ambasadora na konsultacije.
Američki Stejt department je pozvao Madura da oslobodi političke zatvorenike i odmah raspiše izbore kako bi rešio krizu, uz ocenu da odluka suda da "otme" ovlašćenja parlamentu predstavlja "ozbiljan neuspeh za demokratiju u Venecueli".
Politička kriza u Venecueli počela je posle parlamentarnih izbora krajem 2015. godine, na kojima su pobedili protivnici preminulog predsednika Uga Čavesa, dok je na čelu države bio Čavesov naslednik Maduro.
Januara 2016. godine, Vrhovni sud je proglasio nevažećim sve odluke parlamenta, što je bio odgovor na inauguraciju trojice poslanika – protivnika bivšeg predsednika Čavesa, uprkos sumnjama u njihov izbor.
Vrhovni sud je u sredu preuzeo ovlašćenja parlamenta, a prethodno je poslanicima oduzeo imunitet, što ih izlaže mogućim suđenjima za veleizdaju.
Državni mediji pisali su da cilj nije bio da se zameni parlament, nego da garantuje vladavinu prava dok god poslanici opstruiraju rad vlade, odbijanjem da potpišu budžet ili druge važne ekonomske odluke.
Popularnost Madura, čiju ostavku zahteva opozicija, sve je manja usled nestašica hrane, inflacije i nasilja u zemlji.
Najveća opoziciona koalicija saopštila je da će imati stalne sastanke da bi utvrdila naredne korake, dok neki opozicioni lideri već pozivaju na proteste u subotu.
Neki tvrdokorniji političari su čak pozivali vojsku da interveniše.
"Trideset miliona Venecuelanaca mora da izađe na ulice i suprotstavi se diktaturi", izjavila je koordinatorka jedne od opozicionih grupa Danijela Tani, koja se pridružila oko 50 ljudi koji su na kratko blokirali puteve u Karakasu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар