Netanjahu naredio da se smanje doprinosi UN

Premijer i ministar spoljnih poslova Izraela Benjamin Netanjahu je dao instrukciju Ministarstvu spoljnih poslova da za dva miliona smanji doprinos Izraela UN, rekao je portparol Imanuel Nahšon.

To je odgovor "na neprijateljske predloge Saveta UN za ljudska prava koji se tiču Izraela", rekao je portparol, dodavši da će se taj novac dati za kao pomoć zemljama koje u međunarodnim forumima glasaju za jevrejsku državu.

Nahšon je rekao da je ta odluka deo kampanje Izraela i njegovih prijatelja, pre svega SAD, da se ispravi "opsesivna pristrasnost protiv Izraela u UN i njihovim agencijama".

U petak je Savet za ljudska prava sa sedištem u Ženevi doneo četiri rezolucije o izraelsko-palestinskom sukobu, uključujući osudu izgradnje jevrejskih naselja na Zapadnoj obali, u istočnom Jerusalimu i na Golanskoj visoravni. Uz osudu, države i kompanije su pozvane da izbegnu i direktne i indirektne veze s naseljima na okupiranim teritorijama.

Te rezolucije su samo deklarativne prirode.

Izrael je prošle godine dao UN 11,7 miliona dolara za članstvo koje se određuje zavisno od relativne veličine svake države. Nakon Rezolucije 2334 Saveta bezbednosti UN, iz decembra prošle godine, kojom je Izrael oštro kritikovan zbog izgradnje naselja za Jevreje, Tel Aviv je za šest miliona dolara smanjio finansiranje UN. Posle novog smanjenja, Izrael će svetskoj organizaciji dati samo 3,7 miliona dolara.

U ponedeljak je ambasadorka SAD u UN Niki Hejli rekla na konferenciji proizraelskog lobija u Vašingtonu da administracija predsednika Donalda Trampa neće dozvoliti da se ponovo usvoji neka rezolucija koja bi osudila Izrael.

"Nikada više nećemo uraditi ono što je bilo s Rezolucijom 2334, niti da bilo ko dovodi u pitanje našu podršku (Izraelu)", rekla je Hejlijeva na godišnjem skupu Američko-izraelskog komiteta za javne poslove.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом