Zabrana za burkini, odbrana evropskih vrednosti ili kraj tolerancije

Namera nekih evropskih zemalja da zabrane kupanje tradicionalnim muslimanskama u burkiniju, kupaćem kostimu koji izgleda kao gnjuračko odelo, otvara pitanje da li je to odbrana evropskih vrednosti i da li u te vrednosti spada i tolerancija. Jesmo li zbog radikalnih islamista svakog muslimana počeli da posmatramo kao radikalnog, ako svoj identitet ne potisne.

Od svih žena na plaži, najviše pogleda privlači ona u burkiniju. Osuda ide i dalje od pogleda. Za nastavnicu veronauke Lejlu Alomerović zabrana izbora u čemu će plivati prevršila je meru.

Lejla Alomerović koja je i direktorka Udruženja "Gajret" smatra takav postpuk vrlo ponižavajućim. Meni niko ne može da zabrani da odem na izolovanu žensku plažu i da li ću obući burkini, ističe Alomerovićeva.

Sa plaža u Francuskoj burkini se proteruje kao simbol islamskog ekstremizma, objašnjavaju tamošnji zvaničnici.

Policija ne može nikoga da natera da napusti plažu, ali može da kazni. Po 38 evra za burkini kostim platilo je desetak muslimanki.

Zabrana je ipak više od letovanja skupljeg za 38 evra dnevno. A burkini se ne razlikuje mnogo od ronilačkog odela. Uvođenjem plažnog reda, Francuska iskušava svoju toleranciju. A to je vrednost kojom se Evropa ponosi.

Sociolog Slobodan Cvejić pita se šta ako bi takvo odelo bilo u modi ili ukoliko se neko pokriva na plaži, jer mu je koža osetljiva na sunce. "Ukoliko se tome ne pristupi diferencirano, neće se afirmisati vrednosti tolerancije nego vrednosti pritiska i diskriminacije koje će otežati integraciju određenih društvenih grupa", napominje Cvejić.

U vreme debate o zabrani burkinija u Italiji, imam iz Firence na svoj Fejsbuk profil postavio je fotografiju opatica na plaži. Za Lejlu Alomerović to je dokaz dvostrukih standarda.

"To je potpuno isto pitanje. Opaticama nećemo dozvoliti da izlaze iz samostana, ni muslimankama da izlaze iz svojih kuća i neće biti korisne društvenu zajednicu. To je van svake pameti", smatra Alomerovićeva.

Van pameti je da o terorističkom napadu u Nici na britanskoj televiziji izveštava novinarka u hidžabu. Taj komentar jednog kolumniste, izazvao je buru u Velikoj Britaniji. U Nemačkoj, polemiku je pokrenula Angela Merkel koja veruje da se žene sa burkom teže integrišu. Zabrane tome ne pomažu, uveren je Cvejić.

Slobodan Cvejić objašnjava da je to pokušaj da se na tom simbolu agresivno afirmišu principi sloboda i jednakosti žena. "Te principe ravnopravnosti treba afirmisati, ali postoje suptilniji načini za to, a to je proces koji traje", dodaje Cvejić.

Burkini pitanje na jesen će malo ko postavljati. Ali pitanje integracije i tolerancije je vansezonsko.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом