Читај ми!

Kako nega papaka krava utiče na mlečnost

Jedna od mera zdravstvene zaštite krava koja se malo ili nedovoljno stručno primenjuje je nega papaka. Problem je što u Srbiji nema dovoljno majstora za ovaj posao, a jedna od mogućnosti koja se najavljuje u narednom periodu je saradnja sa Poljoprivrednim školama gde bi se organizovali kursevi na smeru za veterinarskog tehničara.

Za majstore koji se bave negom papaka kod krava posla ima dovoljno posla ne samo u Srbiji, već i u Bosni i Hercegovini i Makedoniji.

Anatomija papka kod krave je složena, pa nije dobro da to radi neko priučen, navodi Ostoja Grublješić koji se za ovaj posao obučavao na Veterinarskom fakultetu u Lajpcigu. Zbog manjka radnika ove struke, postoji mogućnost da se obuka započne uz iskusnog majstora.

"Treba nekih šest do osam meseci, pa i godinu. Znači sve zavisi od čoveka, pa i toga koliko mi možemo vremena da odvojimo da te ljude edukujemo. -Znači, nema neka institucija, moraju da se edukuju kod vas koji to već rade? - Da, može i kod nas. Imamo sad ugovor sa Lajpcigom gde bi mogli ljude da pošaljemo na specijalizaciju na pravu obuku gde bi dobili licencu za taj posao. Tako da farmeri ne bi morali da trpe taj nepravilan rad koga ima dosta na terenu", kaže Ostoja Grublješić, majstor za negu papaka.

Na farmi Branislava Petrova u selu Jaša Tomić kod Zrenjanina ima 75 muznih krava koje daju dnevno 1800 litara mleka. Redovno sprovodi meru nege papaka.

"Želimo da one daju više mleka, time dolazi do povećanja porasta papaka i jednostavno one počinju da šantaju i mi moramo da radimo to dva puta
godišnje. Možda u inostranstvu se to radi na svaka tri meseca, ja mislim da sa ova dva tretmana zadovoljavamo potrebe", smatra Branislav Petrov, proizvođač mleka iz Jaše Tomića.

Sve farme su deo procesa proizvodnje hrane, zato se o zdravlju grla mora svakodnevno voditi računa.

"Higijena normalno, uslovi. Ta stoka, ta životinja treba da živi u normalnim uslovima. Vidite kakvi su ekstremni uslovi i temperature. Faktički klimu bi trebalo do kraja staviti da bi to sve funkcionisalo, ali kažem vam sve to iziskuje novac", kaže Miodrag Gvozdenac iz Udruženja stočara iz Čuruga.

Stručnjaci navode da krave sa zapuštenim papcima imaju proizvodnju mleka manju za 10 do 20 odsto, slabije se kreću i dolazi u rizik od zapaljenja zglobova, tetiva i mišića.

понедељак, 07. април 2025.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом