петак, 28.03.2025, 11:09 -> 16:42
Извор: РТС
Аутор: Вера Митровић Кулачин
Šabac: Ronilačka odela Marka Jovanovića
Marko Jovanović iz Jevremovca, kod Šapca, hobi je pretvorio u posao. Naučio je da roni pre 16 godina, a zatim i da izrađuje suva ronilačka odela.
Specifičan materijal - trilaminat koji nabavlja u inostranstvu, alat za mašinsko i ručno presovanje, vodonepropustivi rajsferšlus, čizmice - deo su suvog ronilačkog odela za rekreativce i spasilačke ekipe. Za izradu je potrebno mnogo iskustva u dubinama mora i okeana i oko dve sedmice rada. Neophodno je i dihtovanje kao i testiranje odela. Osim u vodi, Marko Jovanović uživa i u radionici, a društvo mu često prave deca.
„Nisam uspevao da nađem, da kupim kakvo mi treba i onda se iz te potrebe stvorilo i to da sam počeo da ih pravim uzevši jedno odelo koje sam raskrojio, onda prepravio određene stvari i tako počeo da pravim prvo za sebe“, navodi ronilac Marko Jovanović. Kaže da je do sada urađeno oko 90 odela. Objašnjava: „Specifično je to što se svako odelo koje radim, radi po merama, jer većina odela koje ljudi treba da kupe, to se neki univerzalni konfekcijski brojevi koriste, retki su proizvođači koji ih rade po merama, tako da sam jedan od tih koji odela prave po merama, a ujedno sam i jedini na Balkanu što se tiče izrade suvih odela i uopšte i spasilačkih i ronilačkih“.
Ako se dobro održava, sklanja sa Sunca, suši pre pakovanja, suvo ronilačko odelo, može da traje 10-tak godina. Marko je ronio u vodama Egipta, Maldiva, Islanda. Godišnje obuči oko 100 ronilaca, a svakog maja, između ostalog organizuje i čišćenje Šljunkare kod Šapca.
Marko Jovanović ističe da se tu razne stvari mogu videti. „Od živog sveta, riba, korala, ono što je meni najfascinantnije i što volim da vidim su olupine brodova, raznih drugih stvari koje se mogu naći, ta neka istorijska vrednost njihova to me najviše fascinira, jednostavno tehnologija koja je korišćena tada, u to vreme da se nešto izradi. To je prilika da možemo da vidimo, a da nije u muzeju, da su te neke stvari sačuvane“, kaže on. I dodaje: „Što se tiče Šapca, nama je trenutno najzanimljivija crkva u Valjevu koja je potopljena, jako lepo su ostali i ceo taj enterijer sačuvan, tako da je još uvek sve očuvano i sve na svom mestu“.
Za rekreativno ronjenje oprema je teška oko 20 kg, a za tehničko 50-tak. Marko Jovanović pod vodom je najduže bio četiri i po sata, a spuštao se ispod površine do 120 m.
Коментари