Читај ми!

Šabac: Svake zime neko se povredi bacajući petarde, iako je prodaja deci zabranjena

Uoči i tokom novogodišnjih praznika često se preteruje sa korišnjem pirotehnike, a da se pri tom ne razmišlja o posledicama. Oštećene bubne opne i oči, amputirani prsti nekima nisu dovoljno upozorenje. Statistika kaže da usled korišćenja pirotehnike povređena uglavnom budu deca mlada od 14 godina.

Odjeci od petardi, već se mogu čuti u Šapcu. Uglavnom ih bacaju maloletnici, često i sa terasa stanova. Mladima su zadovoljstvo i zabava, a starijima neprijatnost i briga.

“Smeta, pogotovo nama starijima”, kaže jedna sugrađanka, a druga dodaje: „Meni ne odgovara, ali dečija radost je to, i to razumem, deca su deca.“

„Mogu svugde da se kupe, skoro na svakom ćošku ima prodavnica, ja generalno ne bacam, nikad nisam bacao”, navodi Šapčanin.

“Imamo povećan broj maloletne dece koja koriste piroitehnička sredstva i na mestima koja nisu dozvoljena.Ta mesta bih izdvojio pre svega zdravstvene ustanove, socijalne ustanove mesta gde može doći do većeg požara ili vece materijalne stete odnosno tamo gde se skladište lako zapaljive i eksplozivne materije”, ipozorava Rade Milošević iz MUP-a Srbije.

Dok se jedni raduju, drugi ne spavaju mirno. Buka od petardi, stres je za kućne ljubimce i njihove vlasnike.

“Plaše se, normalno da se plaše. Sakrivaju se ispod stola. Cvile. Njima smeta i mi se prilagođavamo da ih uopšte ne izvodim tad. Čak i uveče je veliki problem kako da ih izvedem kad svi bacaju petarde sa svih strana”, navodi vlasnik pasa.

Prodaja pirotehničkih sredstava zabranjena je mlađima od 18 godina, podsećaju u prodavnicama koje najviše posla imaju pred Novu godinu. Tvrde da roditelji petarde kupuju deci.

“Ne prodajemo maloletnim licima. Iskustva su nam takva, da deca i dalje dolaze, i pokušavaju da kupe od nas, ali mi naravno to ne dozvoljavamo. - Da li se vraćaju? - Naravno, vraćaju se, ali samo sa roditeljima, i tada im prodajemo. - Ta ista deca? - Da, baš ta ista deca, koja su došla ovde, i koja su vraćena, vrate se sa roditeljima”, kaže Nermin Bećirović, prodavac pirotehničkih sredstava iz Šapca.

“Imate dečije igre ko može da drži petardu u ustima, ko može da se nekom stavi petarda u džep i naravno okolina strada, šake i povrede šaka jesu najčešće 30 do 40 odsto, zatim povrede glave i vrata, glava i vrat odnosno najčešće oči, samo lice zato što se povrede dešavaju najčešće kod dece pa je onda to igra u toj igri oni drže peterde blizu lica blizu oka i veoma često se dešavaju povrede koje mogu da budu dosta teške i da ugoržavaju čak i vitalne funkcije”, objašnjava Dr Aleksandar Vlahović, upravnik Klinike za dečju hirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta.

Svake zime neko se povredi bacajući petarde, navode u šabačkoj Hitnoj pomoći. Kažu da je uglavnom reč o maloletnicima, i opekotinama šake i prstiju.

четвртак, 16. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове