Vranje: Šta podstiče humanitarce da pomažu drugima

Svetski je dan humanosti - Ujedinjene nacije obeležavaju ovaj dan odavajući priznanje humanitarcima i onima koji su izgubili život radeći u humanitarne svrhe. U našem društvu mnogo je onih koji svojim delima pokazuju humanost i solidarnost. Predstavljamo neke od humanih Vranjanaca.

Na pitanje – koja im je asocijacija na humanost, odgovaraju - Dragana Vukoslavović, Ana Stamenković i Marko Nikolić odgovaraju: "Solidarnost", "Pomoć drugim ljudima", "Promovisanje pravih vrednosti pre svega, i raditi nešto dobro za čovečanstvo."

Humano, dobro delo trebalo bi da bude lišeno sebičnosti. Naši sagovornici ulažu deo sebe, svojih aktivnosti ili posao kako bi pomogli nekom.

"Mi smo poznati po tim nekim akcijama koje pravimo. Prva akcija je bila u periodu korone, kada su sakupljana sredstva za zdravstvene centre Vranje i Surdulica, kao pomoć u tim trenucima. Onda pošto je ta energija bila ogromna, onda se to nastavilo", navodi Ana Stamenković iz Ženskog solidarnog fronta iz Vranja.

Ana je deo Ženskog solidarnog fronta koji okuplja gotovo hiljadu sugrađana, Dragana je vlasnica taksi udruženja koje besplatno vozi onkološke pacijente na lečenje već dve i po godine.

"Najveći uspeh je što se prepoznajemo po tome - eto taj taksi radi i vozi onkološke pacijente, nama je drago što možemo na taj način da pružimo pomoć koja nama malo znači, njima mnogo. I dok je njima potrebna ta pomoć, bićemo uz njih", ističe Dragana Vukoslavović, vlasnica taksi udruženja iz Vranja.

Marko Nikolić je sportista i humanitarac, trčao je od Niša do Atine, pustinjom u Maroku, i sprema se za još jedan poduhvat, kako bi prikupio novac za lečenje dece.

Marko Nikolić, humanitarac iz Vranja naglašava: "Nama je vetar u leđa kada znamo za šta se borimo. A ovoga puta se borimo za sve naše male heroje Srbije i njima je potrebna sada naša pomoć. Ja želim ovim putem da pozovem sve dobre i humane ljude i želim da se probudi ta empatija u ljudima, da pokažemo da smo zemlja dobrih i humanih ljudi."

Čin humanosti pokazao je i Marko Milošević, pesnik iz Beograda, koji je prošle sedmice sa Borisom Režakom imao muzičko-poetsko veče u Vranju. Novac od prodatih knjiga, 104 hiljade dinara, uplatio je na namenski račun grada, za pomoć deci oboleloj od maligniteta.

субота, 23. мај 2026.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом