Koje aplikacije mladih novosadskih programera mogu lako da vam reše probleme i dileme?

Na nedavno održanom Hakatonu u Novom Sadu mladi programeri imali su priliku da prikažu svoje aplikacije, koje građanima mogu lako da reše probleme sa kojim se svakodnevno susreću.

Pobednici takmičenja programeri Tara, Vuk, Laslo i Milan, oristili su sopstveno isksutvo u kreiranju aplikacije, kako bi budućim studentima olakšali proces pisanja naučnog rada.

“Naša aplikacija koju smo razvili, za cilj ima upravo da pomogne ovakvim studentima i akademcima u ovakvim naučnim radovima gde moraju da barataju sa velikim dokuementima koji često nisu dostupni javno. Danas imamo Čet GPT, ali on nije u mogućnosti da komunicira sa ovakvim dokumentima koji se često nalaze u zbornicima fakulteta. Takođe nam je cilj da mogu da naprave mape uma na osnovu kojih mogu bolje da pišu beleške i naravno efikasnije napišu svoje naučno delo”, kaže Tara Pogančev, članica „Ofis tajm" tima.

Hakatoni su događaji u kojima programeri rade na softverskim projektima. Organizatori kažu da je prvi Hakaton u Novom Sadu šansa da se izgradi most između naučne zajednice i građana.

“Ocenjivali smo koji je uticaj same aplikacije koja se koristi, na koji način je prezentacija prezentnovana, i što je isto bitno na koji je način sama dokumentacija sama pripremljena kako bi budući zainteresovani za veštačku inteligenciju mogli lako da nauče kako da i oni samo naprave ovakav proizvod”, kaže dr Dejan Grubišić iz Društva za veštačku inteligenciju Srbije.

Od aplikacije koje bi strance odvele u turistički obilazak grada praveći planove za posete muzeja i galerija, rešenja koja sužavaju ponudu restorana, do nekih modela koji mogu uštedeti dragoceno vreme.

“Jedna od ideja koja je meni ostala dosta onako u sećanju je pomoć prilikom istraživanja filmova i serija, gde možete na osnovu svojih preferenci, da pronađete film i seriju, ili ako vas ima grupa ljudi da pronađete - zašto? Zato što ja često provedem više vremena tražeći film, nego gledajući i često ne pogldeam”, navodi Milutin Studen iz Društva za veštačku inteligenciju Srbije.

Osim novčane nagrade, pobednički tim dobio je šansu da tokom jula učestvuje na radionici koju će voditi velikani IT industrije - među kojima su i softverski inženjeri iz Gugla. Ovo je prilika i za ove mlade ljude, da svoje ideje plasiraju u svet.

петак, 29. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње