уторак, 04.04.2023, 12:11 -> 16:38
Извор: РТС
Аутор: Даница Јовановић
U Sakulama sve manje ovaca, nema ni pastira
Banatsko selo Sakule nekada je bilo poznato po ovčarstvu. Pre nekoliko godina, uzgajano je oko pet hiljada ovaca, ali je danas taj broj drastično manji jer, kako kažu stočari, to više nije isplativo.
U Sakulama samo trojica stočara imaju veća stada ovaca, ukupno oko 800 grla. Kažu da je jedini isplativ način uzgoja ispaša, ali je teško naći pastire.
„Čuvam ovce dvadeset dana za gazdu”, kaže Goran Piperski. „On ima oko 150 ovaca i dosta jaganjaca. Zarada je normalna, da se preživi.”
Đurica Marijanski je takođe smanjio svoje stado na 150 ovaca, iako se time njegova porodica bavila generacijama.
„Slabo računa ima. Vuna i mleko ništa, samo od jaganjaca imamo koristi, a i tad nakupci više zarade od nas koji proizvodimo. Slabo je i ovako kad idu na pašu, kad bi se ranile ništa ne bi imali. Hrana, detelina, koncentrati, sve je poskupelo", navodi Marijanski.
Ove godine na tradicionalnim Ovčarskim danima bilo je samo osamnaest izlagača, što pokazuje da je broj uzgajivača ovaca sve manji u celom okruženju. Autohtona rasa cigaja je sada u manjini.
„To je ovca koja je na paši osam meseci, četiri meseca u toru. Ona jedina podnosi naše prostore. A sad je sve manje ima jer nema ko sa kim da obnovi ovnove, da ne bi došlo do krvnog srodstva”, objašnjava Srbislav Stanojev, predsednik Udruženja ovčara iz Sakula.
Opština Opovo ovom manifestacijom pokušava da podstakne razvoj stočarstva.
„Za našu lokalnu samoupravu, pogotovo jer smo mala opština, ova manifestacija je važna, pre svega zbog promovisanja agroturizma”, navodi Anica Simin Damjanov, zamenica predsednika Opštine Opovo.
Stočari se nadaju podsticajima od države, kako bi povećali svoja stada.
Коментари