Dela umetnika oštećenog vida izložena na smotri u Kikindi

Savez slepih Srbije i Organizacija slepih Severni Banat iz Kikinde organizovali su 23. smotru stvaralaštva slepih i slabovidih umetnika. Svoje umetničke radove prikazalo je 25 autora iz 12 gradova.

Jelena Marić je slabovida, ali štrika na osnovu osećaja. Lakše joj je da to radi svetlijom vunicom. Džemper završi za tri dana.

 

"Kad to radim ja zaboravim na moju bolest koju imam. Zaboravim mislim na bilo koje okolnosti. Dam se na ovo na razmišljanje", kaže Jelena Marić, iz Saveza slepih Novi Pazar.

Kada izrađuju predmete od gline slepi se rukovode unutrašnjom slikom o tom predmetu. Svaki predmet je unikat.

"To oblikujemo kao viziju zamišljamo. Kako to izgleda jer ranije te predmete koje smo videli normalno, ja sam video ranije kao i on. I onda mi to znamo u našoj viziji ostala je slika", ističe Miroslav Đorđević, iz Saveza slepih Zaječar.

Sem što vajaju, štrikaju i slikaju, slepi i slabovidi se bave i drugim sadržajima iz kulture.

"U smislu da će govoriti stihove koje su sami pisali i objavljivali u okviru svojih knjiga ili zbirki poezije. Takođe će neki od njih pevati", navodi Jelena Stojanović, sekretar Saveza slepih Srbije. 

"Što je Kikinda izabrana između mnogo gradova u Srbiji da bude domaćin ove manifestacije, zato što je svakako ogledalo slepih i slabovidih lica koji nažalost samo na ovakvim manifestacijama uspevaju da dođu do reklamnih štandova i da svoje znanje i umeće prikažu javnosti", navodi Zoran Stefanović, iz Organizacije slepih Severni Banat.

Omogućavanje slepim i slabovidim da se zaposle i podrška u obrazovanju su osnovni problemi sa kojima se suočavaju.

"Stepen obrazovanja je kompenzacija za gubitak vida. I zato treba posebno u inkluzivnom obrazovanju stvoriti uslove pre svega kadrovske u smislu stručnosti, a zatim i tehničke, kao što su određena pomagala", ističe Milan Stošić, predsednik Saveza slepih Srbije.

U Srbiji ima oko 12000 slepih i slabovidih osoba, koje okuplja 45 udruženja.

четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом