Читај ми!

Izveštaj Vlade RS Savetu bezbednosti: Usvajanje rezolucije u Srebrenici izazvalo bi unutrašnje sukobe

U 31. izveštaju Vlade Republike Srpske dostavljenom Savetu bezbednosti UN upozorava se da bi usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN ugrozilo dugotrajan posleratni proces zaceljenja BiH i izazvalo unutrašnje sukobe.

U Izveštaju Vlade Republike Srpske navodi se da bi usvajanje rezolucije značilo nagrađivanje nedisciplinovanog ambasadora BiH pri UN za nepoštovanje Ustava, lažno iznošenje stavova BiH i doprinos daljem uništavanju ustavnog poretka BiH.

Za Republiku Srpsku je, kako se ističe, krajnje neprihvatljivo pokretanje ovakve antisrpske rezolucije u Generalnoj skupštini UN koja ima "destabilizujuće nastojanje da delegitimiše i vjerovatno ukine Srpsku".

Mnoge druge zemlje, kako se navodi, podržavaju nemačku rezoluciju jer ih je "ambasador BiH u UN prevarom naveo da vjeruju da je BiH podržava".

U izveštaju se naglašava da Predsedništvo BiH nikada nikome nije dalo dozvolu da se zalaže za tu rezoluciju.

"Ni nosilac rotirajuće funkcije predsjedavajućeg Predsjedništva, niti ijedan član samostalno ili dva zajedno, ni ministar inostranih poslova u Savjetu ministara prema Ustavu nemaju ovlaštenje da odlučuju o spoljnoj politici BiH. O njoj odlučuje samo kolektivno Predsjedništvo BiH, koje djeluje kao institucija", ističe se u izveštaju.

O predlagačima rezolucije

U dokumentu se napominje da Nemačka predlaže rezoluciju Generalne skupštine UN kojom se osuđuje svako ko ratni zločin počinjen u Srebrenici 1995. godine, u kom je ubijeno nekoliko hiljada vojno sposobnih muškaraca Bošnjaka, ne svrsta u istu kategoriju kao i Holokaust, u kom je ubijeno šest miliona Jevreja bez obzira na godine života i pol.

Ruanda je, kako se navodi, drugi glavni predlagač rezolucije, kojom se zahteva da ratni zločin počinjen u kratkom vremenu i na ograničenoj teritoriji, gde su žene i deca namerno pošteđeni, bude stavljen u istu kategoriju kao genocid u Ruandi, masakr koji je u celoj zemlji trajao mesecima i u kom je ubijeno 70 odsto pripadnika plemena Tutsi.

Neki od najvećih kritičara Republike Srpske, uključujući SAD, pridružili su se Nemačkoj i Ruandi kao sponzorima, nadajući se da će im rezolucija pomoći da nastave da delegitimišu i slabe Republiku Srpsku, piše u izveštaju.

"Ambasador BiH u UN Zlatko Lagumdžija sponzorstvom rezolucije bez odobrenja tročlanog Predsjedništva BiH teško i bezobzirno narušava Ustav BiH", upozorava se u izveštaju i podseća da Ustav BiH, kao deo ključnih mehanizama podele vlasti koji osiguravaju mir u BiH već više od 28 godina, spoljnu politiku poverava izričito i isključivo tročlanom Predsedništvu BiH.

RS uvek podržavala kažnjavanje odgovornih za zločin u Srebrenici

U izveštaju se navodi da je ubistvo nenaoružanih, vojno sposobnih muškaraca u Srebrenici pre skoro 29 godina nesumnjivo bilo stravičan ratni zločin, kao i da je Republika Srpska uvek podržavala energično procesuiranje i kažnjavanje odgovornih za taj zločin.

"Nažalost, rezolucija će biti jednostran i izrazito antisrpski dokument koji ne priznaje da su sva tri konstitutivna naroda u BiH, srpski, hrvatski i bošnjački, pretrpela užasna stradanja usled ratnih zločina. Rezolucija je sačinjena tako da prikaže da su bošnjačke žrtve u Srebrenici jedine žrtve rata čiji su životi važni, a zločin u Srebrenici 1995. godine uslijedio je nakon etničkog čišćenja te regije od strane muslimanske bošnjačke vojske, u kojem su na stotine srpske djece, žena i staraca namjerno mučene i ubijene", piše u izveštaju.

Rezolucija ne nudi sećanje na ostale žrtve rata na tom području

Napominje se da se tom rezolucijom poziva na obeležavanje međunarodnog dana sećanja na srebreničke bošnjačke žrtve, ali ne nudi sećanje na mnoge druge žrtve rata na tom području tokom 20. veka – na primer više od 700.000 uglavnom Srba, Jevreja i Roma koji su ubijeni u hrvatskom logoru Jasenovac tokom Drugog svetskog rata.

Stručnjaci navode da zločin u Srebrenici nije genocid

Veliki dio stanovništva BiH i mnogi stručnjaci ocenjuju da zločin u Srebrenici ne odgovara definiciji genocida, podseća se u izveštaju.

Predsednik Međunarodnog udruženja naučnika koji proučavaju Memorijalni centar Donja Gradina Viljem Šabas, zapisao je da kvalifikacija zločina u Srebrenici kao "genocida" bezrazložno iskrivljuje definiciju genocida.

Glavni lovac na naciste i direktor za istočnoevropske poslove u Centru "Simon Vizental" Efraim Zurof u članku objavljenom ovog meseca kaže: "Svako ko je upoznat sa događajem u Srebrenici i izvornom definicijom 'genocida' dobro zna da zločin koji su počinile srpske snage ne odgovara definiciji genocida, iz prostog razloga što su sve žene i djeca u Srebrenici oslobođeni nepovrijeđeni".

General Luis Mekenzi, bivši komandant snaga UN u Sarajevu, i čuveni stručnjak za genocid Jehuda Bauer takođe tvrde da zločin u Srebrenici nije genocid.

U izveštaju se navodi da ukoliko bi rezolucija bila usvojena, bošnjački političari i njihove pristalice koristili bi je kao političko oružje da Srbe označe kao genocidne i prikažu da su navodno samo Bošnjaci jedina grupa koja je teško postradala tokom rata.

"Rezoluciju bi takođe iskoristili određeni radikalni elementi unutar islamske zajednice u BiH, koji podršku i nadahnuće crpe iz organizacije 'Muslimanska braća', a ove grupe namjerno koriste optužbe za genocid za raspirivanje mržnje prema Srbima među svojim regrutima", navodi Vlada Srpske.

U Banjaluci smatraju i da će ti "radikalni elementi" takođe koristiti rezoluciju da opravdaju silovanja, odrubljivanja glava i druge užasne ratne zločine koje su mudžahedini koji su se borili na strani Bošnjaka počinili nad nenaoružanim seljanima i da će podstaći dalje negiranje masovnih i sistematičnih zločina nad srpskim stanovništvom u Srebrenici i širom BiH, posebno etničkog čišćenja Srba u Sarajevu.

Sabotaža napretka BiH od starne Šmita

U izveštaju se ukazuje na to da Kristijan Šmit i njegovi pobornici aktivno i namerno sabotiraju politički napredak BiH i integraciju u EU, te da je mnogobrojne krize Šmit izazvao svojim destruktivnim uplitanjem i namernim provokacijama.

Veoma produktivna saradnja partnera na vlasti u BiH, koji dolaze iz reda različitih naroda, bez učešća OHR-a, dokazala je da BiH može uspešno upravljati sobom kroz vlastite demokratske institucije, piše u izveštaju.

четвртак, 19. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње