Читај ми!

Sećanje na Srbe ubijene na Petrovdan – 31 godina od zločina bez kazne

Parastosom i polaganjem venaca na Spomen-ploči na Zalazju kod Srebrenice, ali i na drugim stratištima, obeležena je godišnjica stradanja Srba ovog kraja koje su ubili pripadnici Armije BiH.

Porodice prijatelji i predstavnici organizacija proisteklih iz rata obišli su srpska stratišta u Bratuncu, Zagonima, Sasama i Biljači i odali pomen za ubijene, kao i za 3.267 Srba ubijenih na tom području.

Samo na Petrovdan 1992. godine muslimanske oružane formacije iz Srebrenice ubile su 69 meštana sela Sase, Zalazje i Biljača.

Staki Cvjetinović muž je zarobljen u Zalazju, odveden u Srebrenicu i ubijen. Pita zar to nije ratni zločin. Posmrtni ostaci su mu pronađeni tek nakon 20 godina.

"Znam da je doveden u Srebrenicu, ljudi su mi pričali šta je s njim rađeno. Meni su i dva brata ubijena, ja sam ranjena", kaže Cvjetinovićeva.

O ubistvu srebreničkih Srba, posebno sudije Slobodana Ilića, pisao je i Ibran Mustafić, koji je svedočio o zlodelima nad dvadeset dvoje zarobljenih Srba koji su odvedeni u Srebrenicu.

Branimir Kojić, predsededik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila kaže da o genocidnoj nameri komšija muslimana iz Srebrenice govore na desetine srpskih sela stratišta, popaljenih kuća, pobijenih žena, dece i staraca.

Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić rekao je da je poruka ista kao i prethodnih godina, samo se broj menja, a to je 31 godina od zločina bez kazne u Zalazju.

"Nažalost, srpske porodice su već navikle na to, ali i dalje ukazujemo na nepravdu i na zločine koji su počinjeni nad srpskim narodom, te da su zločini počinjeni na svim zaraćenim stranama u BiH, ali pravosuđe i zapadni političari to ignorišu i prave se da ne znaju i ne čuju", istakao je Grujičić.

Potpredsednik Narodne skupštine Republike Srpske Petko Rankić rekao je da nema suživota u BiH dok pravosuđe BiH ovako radi jer je život Srba nemoguć u takvim uslovima.

"Okrivljuju i osuđuju nas za sve, a za masovne zločine nad Srbima u ovom kraju niko nije odgovarao. Na području Srebrenice i Bratunca 1992. godine Orićeva vojska ubila je oko 2.000 Srba, od kojih 80 odsto civila i oko 500 je sahranjeno u Bajinoj Bašti jer su srpska sela bila uništena i okupirana", naveo Rankić.

Juče je sahranom posmrtnih ostataka 30 osoba, komemoracijom, polaganjem cveća i molitvom u Memorijalnom centru Potočari, obeležena 28. godišnjica zločina u Srebrenici.

петак, 04. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом