Читај ми!

Sećanje na Srbe ubijene na Petrovdan – 31 godina od zločina bez kazne

Parastosom i polaganjem venaca na Spomen-ploči na Zalazju kod Srebrenice, ali i na drugim stratištima, obeležena je godišnjica stradanja Srba ovog kraja koje su ubili pripadnici Armije BiH.

Porodice prijatelji i predstavnici organizacija proisteklih iz rata obišli su srpska stratišta u Bratuncu, Zagonima, Sasama i Biljači i odali pomen za ubijene, kao i za 3.267 Srba ubijenih na tom području.

Samo na Petrovdan 1992. godine muslimanske oružane formacije iz Srebrenice ubile su 69 meštana sela Sase, Zalazje i Biljača.

Staki Cvjetinović muž je zarobljen u Zalazju, odveden u Srebrenicu i ubijen. Pita zar to nije ratni zločin. Posmrtni ostaci su mu pronađeni tek nakon 20 godina.

"Znam da je doveden u Srebrenicu, ljudi su mi pričali šta je s njim rađeno. Meni su i dva brata ubijena, ja sam ranjena", kaže Cvjetinovićeva.

O ubistvu srebreničkih Srba, posebno sudije Slobodana Ilića, pisao je i Ibran Mustafić, koji je svedočio o zlodelima nad dvadeset dvoje zarobljenih Srba koji su odvedeni u Srebrenicu.

Branimir Kojić, predsededik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila kaže da o genocidnoj nameri komšija muslimana iz Srebrenice govore na desetine srpskih sela stratišta, popaljenih kuća, pobijenih žena, dece i staraca.

Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić rekao je da je poruka ista kao i prethodnih godina, samo se broj menja, a to je 31 godina od zločina bez kazne u Zalazju.

"Nažalost, srpske porodice su već navikle na to, ali i dalje ukazujemo na nepravdu i na zločine koji su počinjeni nad srpskim narodom, te da su zločini počinjeni na svim zaraćenim stranama u BiH, ali pravosuđe i zapadni političari to ignorišu i prave se da ne znaju i ne čuju", istakao je Grujičić.

Potpredsednik Narodne skupštine Republike Srpske Petko Rankić rekao je da nema suživota u BiH dok pravosuđe BiH ovako radi jer je život Srba nemoguć u takvim uslovima.

"Okrivljuju i osuđuju nas za sve, a za masovne zločine nad Srbima u ovom kraju niko nije odgovarao. Na području Srebrenice i Bratunca 1992. godine Orićeva vojska ubila je oko 2.000 Srba, od kojih 80 odsto civila i oko 500 je sahranjeno u Bajinoj Bašti jer su srpska sela bila uništena i okupirana", naveo Rankić.

Juče je sahranom posmrtnih ostataka 30 osoba, komemoracijom, polaganjem cveća i molitvom u Memorijalnom centru Potočari, obeležena 28. godišnjica zločina u Srebrenici.

уторак, 05. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње