Savet građanima BiH: Ako sumnjate da imate koronavirus, nemojte ići u domove zdravlja

Osobe koje imaju respiratorne probleme i sumnjaju na potencijalnu zarazu koronavirusom, ne treba same da dolaze u domove zdravlja, Klinički centar i druge zdravstvene ustanove, već da pozivom na brojeve telefona kontaktiraju mobilne timove.

U Bosni i Hercegovini već su potvrđena dva slučaja zaraze koronavirusom u Banjoj Luci. Kako je na današnjoj konferenciji za medije rečeno reč o državljaninu BiH koji je bio na radu u Italiji i njegovom maloletnom detetu.

Entitetski organi već su istakli da nema mesta panici kao i da se problemu pristupa odgovorno. U kontekstu pojave prvih slučajeva koronavirusa u BiH treba podsetiti na preporuke Kriznog štaba Kantona Sarajevo koji je naveo da se i dalje provode mere pojačanog zdravstvenog nadzora nad osobama koje dolaze iz zemalja u kojima je epidemija koronavirusa, prenosi Kliks. 

Stanovnici BiH detaljnije informacije mogu pronaći i na zvaničnim veb stranicama kantonalnih ministarstva zdravstva u kojim imaju prijavljeno mesto prebivališta kao i veb stranicima entitetskih ministarstva zdravstva. 

Takođe, osobe koje imaju spomenute simptome ne treba same da dolaze u domove zdravlja i druge zdravstvene ustanove. Uz spomenute telefone, moguće je kontaktirati svoje porodične lekare za preporuke o daljem postupanju.

Testiranje na koronavirus ne provodi se na zahtev osoba, pojedinačno, nego isključivo prema striktnim medicinskim i epidemiološkim indikacijama, a nakon medicinskih pregleda i epidemiološkog anketiranja.

Preporuke za stanovništvo su da izbegavaju velike skupove ljudi u zatvorenom prostoru, ali i na otvorenom prostoru radi sprečavanja prenosa infekcije kapljičnim putem; izbjegavaju bliski kontakt s osobama čiji je zdravstveni status nepoznat (grljenje, ljubljenje, rukovanje); izbegavati bliski kontakt s osobama koje imaju akutnu respiratornu infekciju, a ako je neophodno, koristiti hiruršku masku i rukavice.

Takođe često prati ruke toplom vodom i tečnim sapunom, u nedostatku koristiti dezinficijens na bazi alkohola; konzumirati adekvatno termički obrađene namirnice, posebno meso; pojačati higijenske mere okoline (čišćenje, dezinfekcija, provetravanje); izbegavati nezaštićen polni odnos s osobama čiji je zdravstveni status nepoznat; izbegavati deljenje pribora za inektiranje lkova ili drugih supstanci; adekvatnom ishranom i stilom života jačati imunitet kao i redovno koristiti propisanu terapiju od lekara.

петак, 04. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом