Dok se Hrvatska sprema za slavlje, Srbi se sećaju žrtava i progona

U Hrvatskoj se naredna tri dana obeležava Dan pobede, Domovinske zahvalnosti i Dan branitelja nizom manifestacija i pesmom. Centralna proslava je u Kninu, čija je okolina u "Oluji" ostavila i brojne civilne žrtve, kojih su se danas prisećali Srbi u Hrvatskoj.

U danu kada Hrvatska počinje trodnevno slavlje, u okolnim mestima podsećanje na stradale Srbe. Članovi Srpskog nacionalnog vijeća su istovremeno u njima čitali izjavu sećanja.

Ulicama kojima će za dva dana hrvatski zvaničnici i građani na centralnu proslavu Dana pobede, Srbi su pre 24 godine bežali pred hrvatskom vojskom i policijom. Neke koji to nisu želeli, tragične posledice "Oluje" stigle su u narednim mesecima.

Samo u dva sela u okolini Knina – Varivode i Gošić – 16 srpskih civila ubijeno je u avgustu, ali i septembru 1995.

Jedan od potomaka o tome je govorio mladima iz Srbije i Hrvatske koji "Oluju" pamte uglavnom iz priče.

"Tog momenta je bio čin zataškavan. U selu su blokirali da bilo ko dođe, nije se moglo, policije je bilo okolo. Iz Knina su ekshumirani u Zagreb i tamo smo nakon osam godina uspeli da ih sahranimo", priča Jovo Berić, potomak stradalih u selu Varivode.

Nikola Puharić iz Inicijative mladih iz Hrvatske smatra da je svaki od zločina počinjen tokom ratova devedesetih – užasan.

"Potrebno je da se izgradi kultura sećanja prema žrtvama zločina. Zato smo ovde, kao što smo u drugim mestima u regionu izrazili poštovanje prema žrtvama bez obzira na nacionalnost", napominje Marko Milosavljević iz Inicijative mladih Srbije.

Otkrivaju se novi zločini 

Zločina u "Oluji" i posle nje, bilo je i u drugim krajevima Hrvatske. Da se i danas otkrivaju, saznali smo u Centru za suočavanje s prošlošću.

Pre dva meseca identifikovana su tela dva brata iz ličkog sela Rudopolja, od kojih je jedan bio invalid. U obližnjim Doljanima beleže ubistvo deset civila, od čega šest starica.

"Ovi slučajevi pokazuju da je 'Oluja' bila velikim delom zločin protiv civila i to protiv ljudi koji nisu mogli da napuste svoje domove, bolesni, stari, koji su smatrali da nema potrebe napustiti Krajinu", smatra Eugen Jovčić iz Centra za suočavanje s prošlošću "Dokumenta".

To što za sve ove zločine odgovornih nema, za naše sagovornike ostavlja gorak ukus pred svako slavlje u Hrvatskoj.

"Na neki način izbrisani smo iz tog službenog, kolektivnog sećanja i protokola. Svojom pričom nastojimo da to nadoknadimo", ističe predsednik SNV-a Boris Milošević.

Eugen Jovčić dodaje da je neshatljivo kako je nemoguće da se pronađe mera i zajednički način obeležavanja "Oluje".

Za stradanja i proterivanja u akciji "Oluja" nema krivih pred međunarodnim sudovima. Pred domaćim osuđene su dve osobe, samo jedna pravosnažno.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње