недеља, 01.07.2018, 19:20 -> 19:31
Извор: Танјуг
Da li je Orbanu "zacementirano" mesto u desnom centru EU?
Pojedini evropski političari desnog centra toliko su "siti" mađarskog premijera Viktora Orbana, inače kuma "neliberalne demokratije", da žele da ga izbace iz kluba, ali – ne mogu, navodi "Politiko".
"Ne dopada nam se ono što Viktor Orban govori, ali za sada moramo da živimo sa tim" – to je osećaj koji preovlađuje među poslanicima Evropske narodne partije (EPP) i zvaničnicima sedam zemalja, koji su dali izjave za Politiko.
Umerena struja u EPP-u, iz zemalja kao što su – Holandija, Švedska, Finska i Luksemburg, zalaže se da Orbanova stranka Fides bude isključena iz grupe zbog svoje retorike protiv EU i onoga što vide kao rastuće zloupotrebe vladavine prava.
Međutim, ova struja nije brojčano dovoljna snažna da može da istera Orbana iz EPP-a, dok je liderima ove panevropske grupe mađarski premijer potreban kako bi bili sigurni da će ostati najveći blok u Evropskom parlamentu.
Orban, sa svoje strane, nema nameru da ode iz EPP-a.
Za to vreme, kako navodi neimenovani član Evropskog parlamenta, "EPP je praktično podeljena na pola" kad je reč o Orbanu, a taj raskol je iznet na videlo ove nedelje kada je Odbor EP za građanske slobode podržao rezoluciju u kojoj stoji da bi Mađarska mogla da ozbiljno prekrši vrednosti EU.
Osam članova EPP-a glasalo je za taj tekst, dok je devet glasalo – protiv.
Podele unutar bloka
Visoki član Evropske narodne partije, takođe neimenovan, rekao je za Politiko da su, ispod površine, podele unutar bloka kompleksnije i da se ne svode samo na one koji su za Orbana i one koji su protiv njega.
"Postoje tri grupe u EPP-u. Za izbacivanje Orbana su liberali, iz Švedske i Holandije. Zatim, tu su nepokolebljivi podržavaoci Fidesa, uključujući CSU iz Bavarske i Austrijance. A u sredini je CDU Angele Merkel", objašnjava on.
U međuvremenu, Orban zna da su brojke na njegovoj strani, i to je veliki problem za umerene u EPP-u koji bi želeli da ga se otarase, napominje evropski portal.
Fides, kako se podseća u analizi, sada ima 11 članova u EPP grupi i Evropskom parlamentu, a za razliku od ostalih članova EPP-a, koji i javno i privatno priznaju da očekuju da će izgubiti mesta na izborima 2019. Fides očekuje da će proći čak još bolje na predstojećim evropskim izborima.
Mađarska vladajuća partija se, naime, nada da će joj pripasti 12 mesta u Evropskom parlamentu, koji će inače, kako je najavljeno, biti smanjen sa 751 poslanika na 705, zbog izlaska Britanije iz EU.
Drugim rečima, udeo Fidesa među poslanicima EPP-a će verovatno porasti, što objašnjava zašto Orban smatra da može da usvoji ton u stilu "potreban sam vam", umesto "molim vas, zadržite me", navodi Politiko.
"Vreme da se Evropa ujedini, a ne da se deli"
Jedan od neimenovanih sagovornika ovog portala među poslanicima EPP-a kaže, međutim, da je bolje zadržati Fides u toj grupi kako bi se sa njima moglo direktno razgovarati jer, kako kaže, "Orban uvek sluša do određenog trenutka".
Uz to, Fides je i svojevrsna tačka okupljanja drugih stranaka desnog krila u centralnoj i istočnoj Evropi, a Orban i njegovi poslanici mogli bi da budu i most za poslanike iz manjih partija do desnice EPP-a ukoliko, kao što se očekuje, glavne centriističke proevropske partije ne zadrže apsolutnu većinu, ukazuje se u analizi.
Ukoliko bi Evropska narodna partija, ipak, izbacila Orbana, postoji opasnost da mađarski premijer "završi u naručju" poljske vladajuće partije Pravo i pravda ili, pak, italijanske populističke vlade, ocenjuje Politiko.
Sve to objašnjava zašto Manfred Veber, lider EPP-a u EP i kandidat za predsednika Evropske komisije 2019, kaže za ovaj portal da je vreme da se Evropa ujedini, a ne da se deli, "jer samo tako može biti uspešna".
I neki članovi Evropske narodne partije veruju da će zadržavanje Orbana i Fidesa unutar grupe sprečiti da postanu još ekstremniji, ali ipak, zvaničnici EPP-a upozoravaju da to ne znači da Fides ima "zeleno svetlo za sve" i da će morati da poštuje pravila igre.
"Mislim da će izbori 2019. za to biti test. Pravila igre i crvene linije biće mnogo jasnije", zaključuje Zigfrid Muresan, portparol EPP-a.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар