BiH upozorava Hrvatsku: Proglasićemo suverenitet na delu Jadrana

Ukoliko Hrvatska nastavi aktivnosti na gradnji Pelješačkog mosta, Ministarstvo civilnih poslova BiH predložiće jednostrano proglašenje suvereniteta BiH na tom delu Jadrana na način kako su to uradile bivše jugoslovenske države, upozorio je resorni ministar Adil Osmanović. Ne isključuje se ni mogućnost pokretanja posupka pred nadležnim pravosudnim instancama, kaže resorni ministar.

Osmanović je o postojanju pravnih smetnji za gradnju Pelješačkog mosta pismom obavestio hrvatskog kolegu Olega Butkovića.

"Ukoliko vaše ministarstvo, odnosno nadležni organi i tela Republike Hrvatske nastave da obavljaju aktivnosti u pogledu izgradnje Pelješačkog mosta unilateralno, sa žaljenjem vas moram obavestiti da će Ministarstvo civilnih poslova BiH biti prinuđeno, u skladu sa svojim nadležnostima, da pokrene aktivnosti izlaska BiH iz Ugovora o državnoj granici između nas i Hrvatske", navodi se u pismu Osmanovića.

On dalje piše da će se u tom slučaju pristupiti jednostranom proglašenju suverenih prava Bosne i Hercegovine prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravu mora, putem posebnog normativnog akta, a kako su to, napominje, uradile sve bivše jugoslovenske zemlje koje izlaze na Jadransko more, preneo je portal Kliks.

Takođe, ukazao je da u kasnijoj fazi nije isključeno i da se zaštita prava Bosne i Hercegovine na moru, prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravu mora, zatraži pred nadležnim pravosudnim instancama, u skladu s relevantnim odredbama međunarodnog prava.

Naveo je i da je na nivou Međudržavne diplomatske komisije za identifikaciju, označavanje i održavanje državne granice između Bosne i Hercegovine i Hrvatske usaglašen je u junu 1999. predlog Ugovora o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Sastavni deo ovog predloga činila je mapa sa 86 geodetskih karata u razmeri 1:25.000 na kojima je ucrtana, odnosno identifikovana granična crta.

Inače, Ugovor o državnoj granici između Hrvatske i Bosne i Hercegovine potpisali su na međudržavnom nivou 30. jula 1999. godine tadašnji predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović i predsednik Hrvatske Franjo Tuđman.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом