Širi se veliki požar kod Ljubinja u istočnoj Hercegovini

Požar koji je izbio kod mesta Ljubinje u istočnoj Hercegovini nastavio je danas da se širi velikom brzinom, a vatrogasci ulažu ogromne napore kako ne bi ugrozio kuće i prerastao u katastrofu, javljaju lokalni mediji u BiH.

Različiti izvori navode da je požarna crta u prepodnevnim satima dosegnula daljinu između 20 i 30 kilometara pri čemu uglavnom gori nisko rastinje na krševitom tlu, no tri sela u ljubinjskoj opštini već su ugrožena.

Komandant lokalne vatrogasne stanice je opisao kao katastrofalno, prenela je Fena.

"Situacija je katastrofalna. Gore šuma i nisko rastinje. Vetar je počeo da duva što dodatno otežava gašenje i rasplamsava vatru", izjavio je Miodrag Ilić, komandant lokalne vatrogasne stanice u Ljubinju.

Slabo opremljeni vatrogasci koji nemaju niti dovoljno naprtnjača za vodu uz to što pokušavaju da spreče napredovanje vatre prema selima nastoje braniti i crtu prema magistralnom putu koja vodi ka Trebinju i u letnjim je mesecima veoma prometan zbog velikog broja turista koji tuda putuju za Dubrovnik i Herceg Novi.

Vatrogasci iz Trebinja koji su najbliži tom požaru nisu u stanju da pomognu kolegama iz Ljubinja jer se već danima i sami bore s vatrom koja je izbila u nekoliko delova te opštine.

Dežurni u Vatrogasnoj službi Ljubinje Nebojša Šarić potvrdio je ranije danas Feni da je vatra zahvatila zaseoke Bančići, Mrkalji i Mišljen. Na terenu su vatrogasci, pripadnici Civilne zaštite, "Elektroprivrede", šumske uprave, policije te meštani.

Juče su izgoreli štala i pomoćni objekat, te šest grla stoke i nekoliko košnica pčela.

Na sreću nije bilo ljudskih žrtava, potvrdio je Šarić.

Požar na planini Čvrsnica u zapadnoj Hercegovini gde gori borova šuma i dalje je aktivan, a uprkos uspešnom delovanju helikoptera OS BiH, broj izbačaja je bio nedovoljan za ozbiljnije zaustavljanje širenja požara, koji se nakon povlačenja helikoptera proširio prema rejonu Pograda, saopštio je Operativni centar civilne zaštite HNZZ-a.

Iz CZ Jablanica smatraju da je potrebno i dalje delovati iz vazduha i tako sprečiti prodiranje požara prema platou Plase gde se nalazi borova šuma i endemska vrsta munike, prenela je Fena.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом