Lokalni izbori u Hrvatskoj

U Hrvatskoj se održava prvi krug lokalnih izbora. Drugi krug će, tamo gde danas ne budu izabrani gradonačelnici, župani i opštinski načelnici, biti organiizovan 4. juna. Među onima koji se bore za mesto u lokalnoj samoupravi je i oko 450 srpskih kandidata, najviše u Ličko-senjskoj županiji. Na ovim izborima, oko 67.500 Srba manje ima pravo glasa nego na lokalnim izborima 2013.

Oko 47.000 kandidata nadmeće se za oko 10.000 fotelja u lokalnoj samoupravi. Srbi se, kao kandidati, pojavljuju na manjinskim listama, ali i na listama većih hrvatskih stranaka koje računaju na kvotu o obaveznom broju manjinskih predstavnika u lokalnoj saoupravi. Do sada se, međutim, nisu mnogo bavile lokalnim problemima Srba.

"Velike stranke to nisu radile, bez obzira jesu li levo ili desno orijentisane i zato je naš primarni zadatak da ljude usmerimo prema njima samima boljoj artikulaciji njihovih problema i da to učinimo sastavnim delom lokalne politike i da našu političku vertikalu osnažimo u Hrvatskoj posebno novim ljudima, mlađima koji imaju više energije i više ideja i ovi izbori idu u tom pravcu", kaže Milorad Pupovac, Saborski zastupnik Samostalne demokratske srpske stranke.

Na ovim izborima biće i manje srpskih birača jer je Zakon o prebivalištu, koji je trebalo da uredi biračke spiskove, zapravo doveo do toga da oko 67.500 Srba bude izbrisano iz biračkih spiskova. Mogu da glasaju na predsedničkim i parlamentarnim, ne i lokalnim izborima.

"Za lokalne izbore je važno da svaki građanin ima prebivalište i ličnu kartu, to će negativno uticati i biće problema u lokalnim samopupravama u severnoj Dalmaciji, istočne i zapadne Slavonije da se zadrže sve pozicije koje su Srbi imali na prethodnim izborima", kaže Miodrag Linta iz Saveza Srba iz regiona.

Kampanju koja je vođena pred ove izbore obeležio je raskol u HDZ-u i istupanje nekih članova koji su se potom samostalno kandidovali. Njihov uspeh, smatraju analitičari, biće presudan za dalju sudbinu te stranke, koju aktuelni premijer pokušava da vrati na poziciju desnog centra.

"Ovi izbori će pokazati kolika je snaga radikalne desnice koja je do sada pokazivala da može da dovede do ukupne radikalizacije ali će pokazati i kolika je snaga građanskog otpora koji paralelno s radikalizacijom raste i koliko je on u stanju da se suprotstavi radikalizaciji političke scene", kaže Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam.

Hrvatska je podeljena na 20 županija, 127 gradova, 428 opština i Grad Zagreb, koji ima status grada-županije, a u kome je drugi krug, smatraju analitičari, izvestan. Neizvesno je samo ko će biti protivkandidat akutelnom gradonačelniku Milanu Bandiću.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом