Grabar Kitarović posthumno odlikovala partizanskog borca Drndića

Odlikovanje Stjepana Radića za posebne i višegodišnje zasluge i stradanja u borbi za nacionalna i socijalna prava i razvoj hrvatskog naroda posthumno je, povodom Evropskog dana sećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, dodeljeno partizanskom borcu Ljubomiru Drndiću.

Odluku o odlikovanju donela je predsednica Kolinda Grabar Kitarović koja je Pazinu poručila da je 20. vek bilo za čovečanstvo doba brzog napretka i razvoja na mnogim životnim područjima, ali je istovremeno bilo razdoblje u kojem je svet, posebno Evropa, bio suočen s razornim delovanjem totalitarnih političkih ideologija i režima.

Ljubomir Drndić istarski je antifašista, partizanski borac i jedan je od pokretača otpora italijanskoj okupaciji Istre te je pisac proglasa Istarski narode iz 1943. kada je Istra oslobođena.

Drndić je 2013. umro u Zagrebu u 94. godini.

Grabar Kitarović je istakla da Evropski dan sećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima nije tek protokolaran dan, nego je "snažan poziv našim savestima da se u otvorenosti istini suočimo s brojnim teškim posledicama što su ih fašizam, nacizam i komunizam doneli našem kontinentu".

"Hrvatska i hrvatski narod bili su nažalost izloženi njihovom razornom delovanju, s brojnim tragičnim posledicama, koje još osećamo. Ovaj je dan stoga izuzetna prilika, kada možemo izraziti priznanje ljudima koji su se posebno istaknuli u otporu totalitarnim ideologijama i režimima, dajući ujedno poseban doprinos ostvarenju nacionalnih i socijalnih prava hrvatskoga naroda i svih naših građana", rekla je predsednica.

Priznanje tim ljudima, kaže Grabar Kitarović, poziv je i primer kako se nikada ne sme odustati od obrane i promocije demokracije i ljudskih prava.

Istra i drugi delovi jadranske Hrvatske, po njenim rečima, prvi su osetili teške posledice totalitarizma jer su već nakon Prvog svetskog rata, plativši cenu nagodbe evropskih sila, bili suočeni s italijanskom agresijom i okupacijom, koja je uskoro poprimila karakter fašističke diktature.

"Istarski Hrvati, i mnogi Italijani i pripadnici drugih manjina, na razne načine su pružali otpor tom teroru, da bi on početkom Drugog svetskog rata na prostorima Hrvatske prerastao u narodnu oružanu borbu", rekla je Grabar Kitarović.

Ističe da su u toj borbi učestvovali svi domoljubi, bez obzira na političko opredeljenje ili nacionalnu pripadnost.

"Taj svenarodni domoljubni karakter istarskog otpora fašizmu posebno je izražen u 'Pazinskim odlukama' iz septembra 1943. U njihovom donošenju posebno je važnu ulogu imao partizanski borac Ljubo Drndić. Njegov proglas 'Istarski narode' bio je 'magna karta' autentičnog domoljublja istarskog čoveka i njegova hrvatska domovnica, te je takva od izvanredne i trajne istorijske važnosti za Istru, hrvatski narod i Hrvatsku u celini", rekla je predsednica.

Zaključila je da se odlukom o dodeli odlikovanja Reda Stjepana Radića Ljubi Drndiću izražava zahvalnost mnogim istarskim domoljubima i borcima protiv fašizma.

Odlikovanje je na svečanosti primila kći odlikovanog borca Daša Drndić, a odluku predsednice da se najvišim državnim odlikovanjem posthumno odlikuje taj istarski antifašista pozdravio je i istarski župan Valter Flego, istakavši kako je to potvrda da je antifašizam utkan u Ustav Republike Hrvatske i da ga vredni Istrijani svakodnevno žive.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом