понедељак, 11.04.2016, 19:30 -> 20:52
Извор: РТС
Mostar, novi statut (ne) spaja grad
Pored Međunarodnog sajma privrede, najvažnije teme u Mostaru su Izborni zakon i promena statuta. Glavnu reč u tim pregovorima godinama imaju Hrvati i Bošnjaci, a srpska strana, iako je pokušavala, u pregovore nikad nije uključena.
Mostar, na terenu podeljen, mogao bi ubuduće da bude i na papiru. Pisalo se da bošnjačka Stranka demokratske akcije predlaže podelu na dve izborne jedinice, hrvatsku i bošnjačku, a linija podele među njima bila bi nekadašnja ratna linija razdvajanja.
Iz SDA poručuju da se zalažu za jedinstven grad Mostar. "Sam odnos Srba i njihova ustavana i statutarna nadležnost u Mostaru nisu ugroženi", ističe Salem Marić iz SDA.
Hrvatska strana se zalaže da Mostar bude uređen kao sve ostale lokalne uprave u BiH. Tvrde da nisu dominantni u odnosu na druga dva naroda, i da se zalažu za prava svih.
Gradonačelnik Mostara, koji je član HDZ-a, Ljubo Bešlić, kaže da Srbi imaju u Mostaru ono što niko od Hrvata i Bošnjaka nema u Republici Srpskoj. "To znači da Srbi treba da pomognu da se popravi situacija druga dva naroda, da bi i njima bilo bolje ovde", smatra Bešlić.
Da ta paralela nije dobra, tvrde mostarski Srbi. Podsećaju da je Mostar dejtonska kategorija, a paralelu treba praviti sa distriktom Brčko. Pre toga, kažu, važnije im je da se reše dva problema koja imaju godinama – konstitutivnost srpskog naroda i pitanje izbora i Izbornog zakona statuta Mostara.
"Da smo konstitutivan narod sleduju nam sva prava, na jezik, na pismo, kulturu, istoriju, obrazovanje dece na svom jeziku, što nije slučaj", kaže Dušan Golo, predsednik Koordinacije svih srpskih organizacija u Mostaru.
Ističe da Srbi to danas nemaju, posebno kada je u pitanju zapošljavanje u kantonalnim institucijama, javnim preduzećima i ustanovama. "Ako se Mostar podeli, Srbi bi nestali i doživeli bismo istu sudbinu kao Srbi u Zagrebu i Sarajevu", upozorava Golo.
Za bivšeg gradonačelnika Mostara pitanje statuta Mostara je istorijsko. Iako više nije član SDA, preko posrednika je parlamentu prosledio predlog – jedan gradonačelnik i dva dogradonačelnika, iz sva tri naroda. Ta trojica bi trebalo da donose glavne odluke.
"Dobra volja ima svoje jake neprijatelje, koji bi želeli da podele Mostar, da dominiraju gradom, imate one koji bi želeli da se Srbi nikada ne vrate", napominje bivši gradonačelnik Mostara Safet Oručević.
Mostar nije imao izbore osam godina zbog presude Ustavnog suda BiH koja se odnosi na izborna pravila i izmene Izbornog zakona BiH u delu za grad Mostar. Da bi se izbori održali ove godine, potrebno je da do početka maja bude postignut politički dogovor i da se izmeni Izborni zakon BiH.
Status Srba u Mostaru, odnosi naroda i država posle presude Radovanu Karadžiću, privredni razvoj u regionu sutra će biti teme razgovora premijera Srbije i članova Predsedništva BiH. Biće to prilika za prvi susret Aleksandra Vučića i hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović posle odluke Zagreba da zaustavi evropski put Srbije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар