Читај ми!

Ukrajinski minerali u zamenu za američko oružje – pod kojim uslovima je moguć dogovor

Pred treću godišnjicu rata u Ukrajini borbe na frontu ne jenjavaju, dok raste pritisak da se uspostavi mir. Novi sastanak predstavnika Rusije i Amerike planiran je za dve nedelje, kažu u Moskvi. SAD su dostavile SB UN svoj nacrt rezolucije o godišnjici rata. Istovremno, sa Kijevom pregovaraju o korišćenju ukrajinskih ruda. Blizu su dogovora, kaže Tramp, a pod kojim uslovima i šta obe strane mogu da ponude, ekipa RTS-a proveravala je u Kijevu.

Ukrajinski minerali u zamenu za američko oružje i podršku Kijevu da povrati kontrolu nad resursima na istoku – bio je to "Plan pobede u pet tačaka" i predizborni predlog ukrajinskog predsednika rivalima u trci za Belu kuću. Donaldu Trampu se učinio zanimljivim, ali pod njegovim uslovima. Kako Tramp nije nudio bezbednosne garancije, Zelenski je te uslove isprva odbijao.

Pošto je iz Kijeva, posle tri dana razgovora, ispratio specijalnog izaslanika Kita Keloga, Zelenski kaže da se radi na nacrtu sporazuma. Nada se i da će dogovor biti pošten.

Posle više dana optužbi iz Vašingtona, koje se u Kijevu tumače kao novi front, ali sa Zapada, od najvažnijeg saveznika, Tramp je uveren da će sporazum biti potpisan u kratkom roku.

Amerikancima su najinteresantnijim titanijum i litijum

Ukrajina leži na rezervama minerala i retkih zemnih metala. Geolozi kažu da ima svega za proizvodnju poluprovodnika, baterija, reaktora i druge visokotehnološke opreme. Administraciji Donalda Trampa najinteresantniji su titanijum i litijum.

Grigorij Popov iz Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu navodi procene da Ukrajina ima više od 20 odsto svetskih rezervi titanijuma.

"Potencijalno smo na trećem ili četvrtom mestu po rezervama litijuma. Međutim, azovsko područje je najveće nalazište retkih zemnih metala, a pod ruskom je okupacijom. Imamo ih i na zapadu, na primer, berilijum", dodaje Popov.

Više od 40 odsto resursa na teritoriji pod ruskom kontrolom

Prema podacima Instituta za strateške studije, više od 40 odsto resursa je na teritoriji pod kontrolom ruskih snaga. Popov kaže da se vrednost resursa procenjuje na 30 do 60 biliona dolara, dok Tramp računa da povrati 500 milijardi dolara dosadašnje pomoći. U Kijevskoj školi ekonomije navode da je ukupna pomoć, i u novcu i u oružju, daleko manja.

Natalija Šapoval iz Kijevske škole ekonomije ne pridaje previše značaja Trampovim brojkama.

"Tehnički, ono što se očekuje je investicija od strane SAD, možda 40 ili 50 milijardi dolara. Investitori bi prodavali titanijum, litijum, berilijum itd. po tržišnim cenama, i sve zajedno, tokom mnogih godina, akumuliralo bi se 500 milijardi – vrednost onoga što može da se proda iz nalazišta. Deo bi odlazio ukrajinskoj vladi u smislu rente i prodaje licenci", kaže Šapoval.

Grigorij Popov dodaje da se realnost u vezi sa nalazištima zasniva na regulativnom pristupu stranim investitorima i finansijama.

"Vek trajanja rudnika u Ukrajini je od pet do osam godina, zbog poteškoća geološkog istraživanja. Ovde se radi prema starim geološkim standardima iz sovjetskih vremena, a ti podaci nisu upotrebljivi za strane banke i investitore", navodi Popov.

Šta kažu geolozi

Amerikanci računaju da bi im ukrajinski resursi smanjili zavisnost od kineskih i ruskih. Ali, geolozi kažu da je izazova mnogo.

Malo se istraživalo još od raspada Sovjetskog Saveza, izazov je i spora birokratija, ukrajinske kompanije koje već imaju udela u poslu, kao i Evropljani koji su stavili nogu još pre rata.

Takođe, mnogo informacija o industriji i dalje je državna tajna. I na kraju, po Ustavu, resursi pripadaju ukrajinskom narodu.

недеља, 23. фебруар 2025.
2° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса