уторак, 30.06.2026, 11:10 -> 19:10
Извор: Танјуг
Vučić se sastao sa ministrom omladine UAE Sultanom bin Saifom El Nejadijem
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa ministrom omladine Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) Sultanom bin Saifom El Nejadijem, prvim arapskim astronautom koji je izveo svemirsku šetnju. Vučić je istakao da će se Srbija i u toj oblasti ugledati na UAE i da bi voleo da jednog dana i Srbi, uz podršku Emirata, šetaju svemirom.
Aleksandar Vučić je El Nejadiju poručio da se u Beogradu oseća kao kod svoje kuće, a on mu je zahvalio na gostoprimstvu i toplom dočeku.
"Bio sam sa ministrima omladine i kulture u Vladi Srbije i do sada je sve bilo neverovatno", rekao je El Nejadi.
Vučić je zamolio ministra UAE da prenese srdačne pozdrave predsedniku UAE, šeiku Mohamedu bin Zajedu El Nahjanu i da mu poruči da ga Srbija očekuje u poseti što je pre moguće.
El Nejadi je odgovorio da će to učiniti i dodao da se situacija na Bliskom istoku smiruje.
Na Vučićevo pitanje zašto je prihvatio da učestvuje u svemirskoj šetnji, El Nejadi je rekao da astronauti obavljaju lakši deo posla, dok je teži na rukovodstvu koje je postavilo temelje.
"Pravi su šampioni jer otvaraju put napred, a podržavali su nas tokom cele misije, pošto je svemir nova granica", rekao je El Nejadi.
Sultan bin Saif El Nejadi poklonio je predsedniku Vučiću uramljeni plakat sa zastavama Srbije i UAE i sloganom "Nemoguće je moguće".
Predsednik je na poklon dobio i jaknu sa amblemom i zastavom UAE, koju su nosili svi članovi misije, a na kojoj je ispisan naziv Svemirskog centra "Mohamed bin Rašed".
Jedan od učesnika misije poklonio je Vučiću i dukat sa likom osnivača UAE, šeika Zajeda, po kom je nazvana i ova svemirska misija.
Svemirska šetnja duga sedam sati
Sultan El Nejadi jedan je od prva dva astronauta iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, zajedno sa Hazom El Mansurijem.
Istoriju je ispisao u martu 2023. godine, kada je postao prvi Arapin koji je boravio na Međunarodnoj svemirskoj stanici, tokom šestomesečne misije u okviru Ekspedicije 69, kao i prvi arapski astronaut koji je 28. aprila 2023. izveo svemirsku šetnju.
Sa američkim kolegom Stivenom Bouenom bio je u svemirskoj šetnji koja je trajala sedam sati i jedan minut, u okviru radova na održavanju Međunarodne svemirske stanice.
U svemiru je ukupno proveo 185 dana, 22 sata i 43 minuta.
Program astronauta UAE jedan je od projekata kojima upravlja Svemirski centar "Mohamed bin Rašed".
Finansira ga IKT fond Regulatornog tela za telekomunikacije i digitalnu upravu, sa ciljem da podrži istraživanje i razvoj u IKT sektoru UAE i promoviše integraciju zemlje na globalnoj sceni.
Коментари