петак, 24.10.2025, 13:19 -> 20:12
Извор: РТС, Танјуг
Vučić: Dobili smo jednu od najboljih fabrika, za dve godine imaćemo moderne pasoše
Fabrika nemačke kompanije "Milbauer", za proizvodnju biometrijskih dokumenata uz primenu veštačke inteligencije, otvorena je danas u Staroj Pazovi. Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da smo danas dobili jednu od najboljih fabrika u svetu i najavio da ćemo za dve godine verovatno imati najmodernije pasoše. Direktor kompanije Jozef Milbauer izjavio je da će se vratiti u Srbiju da otvori još jednu fabriku između dve postojeće.
Predsednik Vučić je u novoj fabrici kompanije "Milbauer", koja je otvorena danas u Staroj Pazovi, isprobao najmoderniju tehnologiju za pravljenje pasoša i drugih dokumenta.
"Oni ih zovu Milbauer kiosci, vi dođete pred neku mašinu, ona ima kao neko crevo, podiže se gore-dole da vas uslika kad treba, uradite pasoš, završite u najkraćem mogućem roku, sami završavate sve, ne morate nikog ništa da pitate. Radićemo i imaćemo verovatno nove najmodernije pasoše za dve godine, tako da moramo da se pripremimo za taj proces, da uradimo sve što je potrebno", rekao je Vučić tokom obilaska fabrike sa rukovodstvom kompanije i ambasadorkom Nemačke Anke Konrad.
Vučić je rekao da ćemo preko tih mašina moći da sprovedemo digitalizaciji i unapređenje kako bismo koristiti veštačku inteligenciju za sve vrste dokumenata.
"Za vozačke dozvole, lične karte, poreske prijave, prijave za APR i sve ostalo, što mnogo znači za razvoj i napredak životnog standarda građana. Dakle, sve što izdaje MUP i dozvole za oružje i sve ostalo. I sve ćete to moći bukvalno sami, na najbrži mogući način, a ne da čekate i da gubite po godinu dana", rekao je predsednik.
Vučić je istakao da sve može da se završi za samo dva minuta i da dobijete dokument.
"Tako da gledamo da to za godinu dana već instaliramo. Ono što je za nas još važno to je oko Ekspa, imaćemo e-vize za veliki broj stranaca. Onaj ko dođe na Ekspo, pokaže telefon, ima tu e-vizu, uđe unutra, time dobija dozvolu za korišćenje javnog prevoza, automobilskog i vazdušnog saobraćaja, dakle, ima za pristaništa, za sve drugo što je potrebno, zato što nećemo moći sve da postignemo, jer će nam svi državni organi biti zagušeni i moraćemo to da digitalizujemo kao što ćemo morati da radimo i digitalne pasoše. Već ga radi Novi Zeland, a uskoro i Velika Britanija i svi drugi rade na digitalnim pasošima", rekao je Vučić.
Predsednik je istakao da ćemo i mi morati da izdajemo digitalne pasoše, pored ovih koje izdajemo u papirnoj formi.
Dodao je da je reč o bavarskoj tehnologiji koja je najbolja u svetu.
"Srbija očekuje ubrzan rast, zato su potrebne kompanije kao Milbauer"
Predsednik je rekao da Srbiju očekuje ubrzan i veliki rast do 2030. godine i da su zato potrebne inovacije i kompanije sa najmodernijom tehnologijom kao što je Milbauer.
Vučić je rekao da druga fabrika "Milbauera" u Staroj Pazovi predstavlja jedan od kamena temeljaca za budućnost moderne Srbije.
Konrad: Tehnologija koja se razvija u Staroj Pazovi imaće kupce širom sveta
Ambasadorka Nemačke Anke Konrad izjavila je u Staroj Pazovi da je otvaranje nove fabrike kompanije "Milbauer" strateški jako bitan doprinos jačanju otpornosti Evrope na tehnološki neophodnom polju u budućnosti, u čemu će centar za automatizaciju i inovaciju "Milbauera" imati centralnu ulogu.
Konradova je istakla da visokokvalitetna radna mesta koja se stvaraju u razvoju pružaju srpskim stručnjacima, naučnicima i mladim istraživačima nove prilike da poboljšaju i usavrše ekspertizu u Srbiji.
Konradova je poručila da će Nemačka nastaviti sa razvojem potencijala Srbije i njenog naroda za budućnost zajedno sa svim akterima u zemlji.
"Naš dijalog pun poverenja koje ne isključuje kritiku pratiće ovaj put. Naš temelj je čvrst i stabilan – dugogodišnja i obuhvatna saradnja u nauci, energetici, zaštiti životne sredine, ekonomiji, stručnom obrazovanju, vladavini prava, migracijama i mnogim drugim oblastima", navela je Konradova.
Jozef Milbauer: Vratiću se da otvorim još jednu fabriku
Direktor kompanije "Milbauer" Jozef Milbauer izjavio je tokom obilaska nove fabrike sa predsednikom Vučićem da će se vratiti da otvori još jednu fabriku između dve sadašnje, a Vučić je dodao da to znači da će "Milbauer" graditi i treću fabriku, gde će biti najveći broj zaposlenih.
Milbauer je Vučiću pokazao i kako funkcioniše mašina koja će praviti dokumenta. "Pasoši i dokument biće automatski proizvedeni i to je jedan korak. Na kraju, imaćemo fabriku gde samo isključite svetlo i izlaze gotovi dokumenti", rekao je direktor kompanije.
Dodao je da se ta kompanija uvek takmiči sa Amerikom i naveo da u SAD postoje mašine koje proizvode kreditne kartice, ističući da zbog carina koje su SAD uvele, ne mogu da uvoze te mašine iz Kine, već moraju da ih prave unutar svoje zemlje ili da sarađuju sa drugima i da je to prilika koju Milbauer hoće da iskoristi.
"Mi radimo već 15 godina zajedno. I napravili smo proizvode svetske klase zajedno. To nije nemačka tehnologija. To je naša tehnologija. I zbog toga ulažemo ovde 30 miliona. Prelazimo na e-mobilnost po segmentima i vratićemo industriju čipova iz Azije i Kine u Evropu. Ovo je samo jedna stavka i to je naš zajednički poduhvat ovde", rekao je Milbauer.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić naveo je da se digitalni pasoši izdaju od 2008. godine i da je od tada izdato više od 45 miliona dokumenata.
"Godišnje, u proseku, tri miliona dokumenata godišnje u poslednjih pet godina. I zato je svaki tehnološki napredak u ovom pogledu dobrodošao", istakao je Dačić, na šta je Vučić dodao da MUP ima 350 ljudi koji se time bave i da ne mogu sve da postignu.
"Mašina sve može. Automatizacija, digitalizacija, sve može. Sve mašine mogu. I zato nam je to cilj", ukazao je predsednik.
U obilasku fabrike zajedno sa predsednikom Srbije i direktorom Milbauerom su i ministar finasija Siniša Mali, guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković i predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković.
"Milbauer" otvara drugu fabriku u Srbiji – "Automation Innovation Center", a ceremonijom otvaranja obeležava početak rada najmodernije fabrike za proizvodnju biometrijskih dokumenata svih tipova, kao deo proširenja poslovanja susedne fabrike "Milbauera".
Nova fabrika imaće više od 150 zaposlenih, a vrednost investicije je veća od 20 miliona evra.
Kompanija zapošljava blizu 4.500 radnika, od čega više od 1.500 inženjera različitih profila koji rade u više od 35 predstavništava širom sveta.
Kompanija "Milbauer grup" je u Srbiji prvu fabriku otvorila 2012. godine, koja trenutno zapošljava oko 250 radnika.
Nakon očekivanog globalnog oporavka industrije električnih vozila krajem sledeće ili početkom 2027. godine, kompanija će instalirati dodatne mašine za proizvodnju, sklapanje i testiranje kompletnih linija koje će proizvoditi kompletnu bateriju na bazi litijuma za električna vozila, a instalacija "draj ruma" (dry room) se očekuje tokom 2026. godine.
U novoj fabrici kompanija je već uspostavila Novi servisni centar za servisne intervencije kod globalnih klijenata u skladu sa postojećim i budućim ugovorima i zaposlila 40 inženjera u centru.
Izgradnja fabrike je krenula početkom 2024. godine, a objekat je površine 12.000 kvadratnih metara i na tri nivoa.
Kompanija "Milbauer" je osnovana 1981. godine, kao kompanija specijalizovana za proizvodnju preciznih delova za avio-industriju, a danas je svetski poznat proizvođač inovativnih end-to-end ID rešenja koja se fokusiraju na proizvodnju, personalizaciju i izdavanje bezbednih ličnih karata i e-pasoša prema ICAO standardima i etablirala se kao kompetentan partner posvećen implementaciji bezbednosnih sistema.
Коментари