уторак, 15.04.2025, 05:50 -> 21:30
Извор: РТС, Танјуг
Mandatar Đuro Macut predstavio program: Srbija je umorna od podela i blokada, pozivam na dijalog – sutra nastavak sednice
U Narodnoj skupštini završen prvi dan zasedanja posebne sednice sa jednom tačkom dnevnog reda – izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade. Mandatar Đuro Macut predstavio je program u kojem je istakao da je neophodno hitno smirivanje situacije i harmormonizacija odnosa u društvu. Poslanici opozicije su izneli više kritika i optužbi na račun kandidata za ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića. On je morao da napusti sednicu i nakon ukazane lekarske pomoći vratio se u salu. Rasprava o predlogu kandidata za premijera i ministre biće nastavljena sutra u 10 sati.

Наставак расправе о новој Влади сутра у 10 часова
Посланици Скупштине Србије завршили су рад на посебној седници на којој се расправља о новој влади, а наставак је председница парламента Ана Брнабић заказала за сутра у 10 сати.
Мандатар Ђуро Мацут је излажући експозе истакао да је неопходно хитно смиривање ситуације и хармормонизација односа у друштву.
"У последње време сведочили смо изливима беса. Србија је уморна од подела и блокада. Институције морају функционисати у пуном капацитету", рекао је Мацут.
РИК доделио посланички мандат Сањи Ћаловић
Републичка изборна комисија (РИК) доделила је данас мандат Сањи Ћаловић на упражњено место народног посланика, након што је посланица Социјалистичке партије Србије (СПС) Снежана Пауновић поднела оставку на ту функцију.
Председник РИК Владимир Димитријевић рекао је на седници тог тела да је РИК раније данас писаним путем обавештен о престанку мандата Снежане Пауновић, а да се сагласно закону посланички мандат додељује првом следећем кандидату са исте изборне листе, а којем није додељен мандат народног посланика.
Пауновићева је била посланица са изборне листе "Ивица Дачић - премијер Србије", а на њено место мандат је додељен Сањи Ћаловић, кандидаткињи под редном бројем 25 на тој изборној листи. Пауновић је поднела оставку на место посланице, након што је предложена за министарку државне управе и локалне самоуправе.
Мацут: Оваква расправа не води конструктивном решавању проблема
Мандатар Ђуро Мацут је рекао да оваква расправа у Скупштини не води конструктивном решавању проблема.
Мацут је изјавио да је међу члановима свог кабинта предложио људе који поседују стручна и организациона искуства потребна да се организују комплексна министарства и да су то експерти у својим областима.
"Имао сам изузетно задовољство да разговарам са људима који су предложени за чланове овог кабинета, који су апсолутни експерти у областима у којима су предложени, а нису били довољно видљиви, управо из разлога што је политика играла много већу и пресуднију улогу у одабиру претходних кандидата за то", рекао је Мацут, образлажући разлоге за предложене кандидате за министре.
Мацут је у расправи током посебне седнице Скупштине рекао да су неки од кандидата за министре који су поменути у расправи људи који поседују стручна и организациона искуства потребна да се организују компликована и комплексна министарства.
На критике на рачун кандидата за министра просвете Дејана Вука Станковића, које је упутио Мирослав Алексић, Мацут је одговорио да је Станковић изузетан кадар, са дугогодишњим искуством у области образовања наставних кадрова.
За кандидата за министра правде Ненада Вујића навео је да је у питању стручњак чије ће учешће у кабинету бити веома драгоцено.
Мацут је рекао и да ће покушати да реорганизује Министарство просвете тако што ће област високог образовања бити спојена са Министарством науке.
Опомена за Мирослава Алексића; Мариника Тепић: Ово је марионетска влада
Шеф посланичке групе Народни покрет Србије – Ново лице Србије Мирослав Алексић оценио је да се осми пут за 13 година "бира влада истих људи".
Алексић је оценио да блокаде и протести у Србији трају, "јер људи више неће да ћуте", и да је владајућа странка, како тврди, отела институције и правду, као и да су Србији потребни нови људи и нова власт, а не "континуитет".
Након говора Алексића, председница Скупштине Ана Брнабић му је изрекла опомену, због, како је објаснила, вређања националних мањина, јер је Алексић упитао мандатара "зашто учествује у покрету са људима као што су Демо Бериша, Борис Братина и Бела Балинт", што је она оценила као "таргетирање" по националној основи.
Он је реплицирао да их је поменуо јер су они кандидати за чланове нове владе који су међу оснивачима покрета за народ и државу, а не због њихове националне припадности.
Шеф посланичке групе "напредњака" Миленко Јованов је рекао да му је част што ће у новој влади бити људи као што су Бела Балинт, Демо Бериша и Усаме Зукорлић.
Шефица посланичке групе Странке слободе и правде Мариника Тепић оценила је да Влада Србије која се бира представља "марионетску владу освете Александра Вучића, спремну да чини све што им он нареди".
На крају, биће презрени и од њега и од свих грађана, рекла је Тепићева и оценила да је Мацут морао прво да оде на "поклоњење у Ћациленд да би био мандатар".
Дејан Вук Станковић: Нема озбиљних компликација, одговор организма на страшну кампању линча
Кандидат за министра просвете Дејан Вук Станковић изјавио је да је морао да напусти седницу Скупштине Србије на којој се расправља о новој влади, јер му је позлило и да је то, како је рекао, био одговор организма на страшну кампању линча.
Он је за Танјуг навео да му је указана хитна медицинска помоћ и да нема озбиљних компликација. "Грч и стрес. Након указане хитне помоћи све је у најбољем реду. Нема озбиљних компликација. Одговор организма на страшну кампању линча, на моју породицу и мене и ужасна хистерична мржња, коју сам доживео и моји најближи и ја због различитих политичких уверења", рекао је Станковић.
Станковићу је позлило током говора шефа посланичке групе "Народни покрет Србије – Ново лице Србије" Мирослава Алексића, па је уз помоћ скупштинског особља изведен из сале.
Станковић се у салу вратио на почетку обраћања шефа посланичке групе "Ивица Дачић – СПС" Душана Бајатовића, који је то приметио и рекао да се нада да се Станковић добро осећа.
Посланици опозиције данас су изнели више критика и оптужби на рачун Станковића.
Полемика о новој влади и будућем министру просвете
У наставку седнице, народни посланик Радомир Лазовић из Зелено-левог фронта рекао је да је "ова влада – влада одмазде и насиља".
"У питању је влада силе, а изгубили сте и легитимитет. То се видело на протесту у Београду и у више од 350 градова у Србији у којима се протестује", напоменуо је Лазовић.
Посланик листе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Миленко Јованов одговара да никаква прелазна влада не долази у обзир.
Полемика се водила и о кандидату за новог министра просвете.
Председник Покрета слободних грађана (ПСГ) Павле Грбовић изјавио је да странке из његове посланичке групе ПСГ – Странка демократске акције Санџака – Партија за демократско деловање неће гласати за избор нове владе, додајући да су за министра просвете кандидовали "прогонитеља студената".
Јованов је упитао представнике опозиције како то да сведочења "да је кандидат за министра просвете Дејан Вук Станковић сексуално злостављао студенткиње" излазе тек пошто је предложен за министра просвете.
Коментаришући кандидатуру Дејана Вука Станковића за министра просвете, Понош је истакао да га за то место квалификује само то што се изјаснио како ће "сасећи студентске протесте".
Понош сматра да је биографија мандатара Ђура Мацута одлична за кандидатуру за директора болнице, али не за оно за шта је кандидован, додајући да је његова кандидатура "лоша за владу, као и за струку".
У једном тренутку Дејан Вук Станковић се није осећао даобро па је накратко изашао из скупштинеке сале.
Посланици наставили рад после једночасовне паузе
Посебна седница Народне скупштине настављена је нешто после 15 часова, констатовањем оставке досадашње потпредседнице парламента и посланице СПС-а Снежане Пауновић.
Скупштина је на предлог Одбора за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања констатовала да је престао мандат пре истека времена Снежани Пауновић, која је кандидат за министарку државне управе и локалне самоуправе у новој влади.
Посебна седница, на којој се расправља о експозеу и избору нове владе, почела је око 10 часова, а прво је мандатар Ђуро Мацут изложио експозе, након чега је отворена расправа излагањима шефова посланичких група.
Кандидат за председника Владе Ђуро Мацут изложио је данас програм и састав свог кабинета, који ће имати 31 члана и у односу на Владу коју је водио Милош Вучевић, имаће трећину нових министара.
Одређена једночасовна пауза, наставак седнице у 15 часова
Почела расправа о мандатару и предлогу за нову владу
Након изношења програма мандатара, почела је расправа о кандидату за председника Владе и кандидатима за министре.
Опозициони посланик Народног покрета Србије (НПС) Миодраг Алексић затражио је да се време за распараву о новим министрима, због важности теме, удвостручи, али је након гласања тај предлог одбијен.
У наставку расправе у име посланичке групе Ми – глас из народа, Бранко Павловић рекао је да су они против избора нове владе са Мацутом на челу.
Он је навео да је велики недостатак предложене владе то што у њој није Александар Вулин, али како је истакао, не због одбране његовог лика и дела, већ због тога што у Влади нема никога ко се залаже за БРИКС.
Павловић је будућој влади поставио питање – шта ће она радити у случају хапшења председника Републике Српске Милорада Додика.
Посланик Еколошког устанка Александар Јовановић поручио је да му предложени састав Владе више делује као "секнд хенд" него као нешто ново.
Мандатара је питао намерава ли да дијалог води моткама и даљим распиривањем нетрпељивости?
Предложеног министра просвете Дејана Вука Станковића питао је како мисли да врати ђаке и студенте на наставу, јер, како је навеео, "деца неће да их било ко зове усташама".
Јовановић је указао и на еколошке проблеме па је мандатара Мацута упитао о каквој зеленој агенди се говори у његовом експозеу, када се на десетине река сахрањују и гурају у цеви.
"То народ неће да трпи", поручио је Јовановић.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић реаговала је, након излагања опозиционих посланика, да цени то што данас учествују у расправи и што у Скупштини "користе речи, а не вувузеле" и истакла да ће се због тога трудити да буде максимално толерантна.
Посланик Српске напредне странке Миленко Јованов надовезао се и рекао да је добро што посланици опозиције учествују у расправи, али је појединима замерио да су недоследни, подсетивши на то да су изјављивали како неће учествовати у раду парламента.
Представник Посланичке групе Покрет радника – слога, струка Жељко Веселиновић сматра да је предлог да Дејан Вук Станковић буде министрар просвете порука као батина или казна за све непослешне просветне раднике.
"Могли сте да нађете неког ко је помирљивију и у овој кризној ситуацији", сматра Веселиновић.
Он је додао да у експозеу мандатара није приметио идеје за унапређење положаја радника.
Савез војвођанских Мађара гласаће за владу доктора Ђуре Мацута, најавио је шеф посланичке групе СВМ-а Балинт Пастор и поручио будућем премијеру и министрима да на њих из СВМ-а могу да гледају као на партнере.
"Оптимиста сам што се тиче рада будуће владе, као и због атмосфере која влада данас у Скупштини. Ми из СНВ-а желимо да будемо глас разума, да будемо конструктивни, а вама припадницима будуће владе желим да поручим да на нас из СНВ-а можете гледати као на партнере. Ми смо заинтересовани да Влада буде успешна, да Србија буде успешна", рекао је Пастор.
Поздравио је данашњу расправу у Скупштини у којој учествују и посланици опозиције наводећи да се СВМ већ месецима залаже за враћање политике у институције, а да народни посланици у парламенту воде дијалог.
Наводећи да ће нова влада бити 19. од увођења вишестраначја у Србији, односно од 1990, Пастор је рекао да ће Мацут бити 91. председник Владе, рачунајући од проте Ненадовића, и пожелео Мацуту пуно успеха.
Он сматра да храброст студената јаче од палица и крвавих хауба и да је корен слободе у студентској храбрости, позивајући представнике власти да им не прете.
"Србији је потребна чиста рука, а не чврста рука. Студенти су та чиста рука", узвикнуо је Албијанић и добио аплауз посланика опозиције
Брнабићева је честитала Албијанићу што је добио подршку опозиције, додајући како је то лекција за Мацута шта се деси кад "не дате једно јавно предузеће или министарство".
Албијанић је своје излагање почео речима да је он подржао Вучића јер је на почетку своје владавине говорио да се залажи за здраву и напреду Србију, додајући да му је био обећан засебан посланички клуб за његову странку, као и место у Влади.
"Наша спољна политика мора бити храбра и доследна, европска будућност најбољи одговор"
Кандидат за председника Владе Србије Ђуро Мацут изјавио је да Србију на међународном плану види као земљу која је мост, покретач и партнер, земљу која верује да је европска будућност најбољи одговор на стабилан, модерн и правичан Балкан, али и земљу која тај одговор обликује на свој начин, отворено, самостално и поносно.
Мацут је у Скупштини Србије, представљајући програм рада Владе, навео да спољна политика није само вештина дијалога, већ огледало наше унутрашње снаге, наше усаглашености и јасноће циљева, али и доследности вредностима и нагласио да српска дипломатска мрежа мора да се трансформише и буде инструмент утицаја који генерише конкретне резултате.
Према његовим речима, она почиње унутар наших институција, у поверењу грађана, у реформама које спроводимо, не само зато што нам је речено, већ зато што у њих верујемо.
"У томе и суштина наше европске политике је не да следимо, већ да доприносимо", рекао је Мацут и додао да зато данас не представља само једну анализу међународних односа, већ модел Србије какву желимо.
"Желимо Србију као мост, али и као покретача, као партнера, али и као глас. Србија која не заборавља своје традиционалне пријатеље, али верује да је европска будућност најбољи одговор на стабилан, модерн и правичан Балкан, али и Србија која тај одговор обликује на свој начин, отворено, самостално и поносно", казао је Мацут.
Према његовим речима, наслеђе српске дипломатије 20. века и жива дипломатска активност државног руководства у претходној деценији отвориле су Србији нов коридор ка старим пријатељима на истоку и југу наше планете – пријатељима који су у интензивном развоју и који освајају нове хоризонте напретка.
"Са великим евроазијским простором и перспективним афричким континентом наставићемо да истражујемо нове приступе сарадњи, тежећи ка снажењу постојећих и грађењу нових веза", нагласио је Мацут.
Додао је да нова влада неће запоставити ни амерички континент, ни Индијски потконтинент, ни Југоисточну Азију. Нагласио је да ће влада из наше "европске отаџбине" пружати руке сарадње ка свима и градити партнерства за садашњост, али и за будућност.
"Наш положај у Европи и на Балкану значи нашу обовезу да деламо неисхитрено. У времену убрзаних глобалних промена наша политика мора бити храбра у идеји, али доследна у интересу. Желимо да изађемо из оквира класичне дипломатије и да понудимо нове приступе – не да будемо само држава која учествује, већ и држава која иницира. Да не следимо туђе агенде, већ да се изборимо за своје", казао је Мацут.
Нагласио је да дипломатска мрежа Србије мора да буде више од присуства, да мора да се трансформише и буде инструмент утицаја који генерише конкретне резултати.
"Платформе који подстичују знање, мостове који премошћују старе поделе. Ми морамо да повежемо национални интересе са европским вредностима, усаглашено и синергично. Спољна политика више није само однос држава, то је однос економија, наука, култура и вредности. Ми ту мрежу градимо не због туђих очекивања, без због сопствене визије. Европски пут Србије није једносмерна улица то је процес у коме и ми обликујемо будућност Европе. Србија не приступа ЕУ из позиције молбе, већ из уверења. Уверење да је европска Србија једнако потребна Европи, колико је ЕУ нама. Тај однос је партнерски заснован, на међусобном поштовању, а не на асиметрији", казао је Мацут.
Мацут је додао да у том смислу, пут Србије ка ЕУ није ни изнуђен, ни пасиван већ стратешка одлука једне савесне и модерне државе која жели да као партнер буде део уређене заједнице.
"Наша уверења нису базирана на наивности, већ и на зрелом промишљању света у коме живимо. Србија не бежи од тешких питања. Не чекамо идеалне услове да бисмо нешто уредили. Наше реформе нису одговор на захтеве ЕУ. Оне су одговор на потребе нашег грађана. Интеграција за нас значи модернизацију функционалну државу, правду која не касни и институције које раде за грађане", рекао је Мацут.
Мацут је нагласио да када се држава залаже за владавину права, држава то не чини због извештаја, већ због своје грађана и своје деце.
"Али знамо и да сваки напредак мора бити мерљив и одржив, јер само такав напредак ради поверење и унутар земље и у односима са партнерима", истакао је Мацут.
"Будућа влада наставиће да негује посебне везе са Републиком Српском"
Мацут је изјавио данас да ће будућа влада наставити да негује посебне везе са Републиком Српском и помаже свој народ у Босни и Херцеговини, Црној Гори и Северној Македонији како би били њихови пуноправни грађани док истовремено осећају подршку из своје матице.
"Налазимо се пред великим годишњицама које су дубоко потресле српски народ на Балкану. Трагично наслеђе етничког чишћења Срба са њихових вековних огњишта у Лици, Далмацији, Кордуну, Банији и западној Славонији 1995. године оставило је дубоку рану коју и даље лечимо. Ово страдање, највећи прогон српског народа у Европи после Другог светског рата, обележићемо достојанствено и увек ћемо му се враћати кроз културу сећања, правне анализе и судске процесе са циљем да се никада више не понови и да се живот српског народа у Хрватској у највећој мери обнови и да буде достојан човека", рекао је мандатар.
Мацут истиче да ће Србија гарантовати поштовање Дејтонског мировног споразума.
"Слово историјског документа мора бити живо и поштовано данас, као и дана када је ступило на снагу, јер само кроз мир, дијалог два ентитета и три конститутивна народа може да се оствари напредак у међунационалним односима и квалитету живота", нагласио је мандатар.
"Макроекономска стабилност и одрживи економски развој приоритет нове владе"
Мандатар је навео да ће главни приоритет Владе остати одржавање макроекономске стабилности и остваривање услова за динамичнији и одрживи економски развој у будућности.
Мацут је, приликом представљања експозеа у Скупштини Србије, рекао да се тај циљ остварује кроз стратешка јавна улагања у инфраструктуру, модернизацију индустрије, транзицију ка одрживој економији и развоју сектора са високом додатном вредношћу, попут ИКТ.
"Упркос изазовима, израженој глобалној фрагментацији, Србија је успела да очува макроекономску стабилност захваљујући диверсификацији производње и извоза, одговорној фискалној политици и значајном приливу страних директних инвестиција. Тај циљ имамо и у будућности", поручио је Мацут.
Нагласио је да је финансијски систем Србије сигуран и стабилан са инвестиционим кредитним рејтингом, високим девизним резервама, депозитима јавног сектора и релативно ниском јавном стопом дуга у поређењу са европским просеком.
"Јавни дуг се налази на опадајућој путањи и до краја средњорочног периода износиће 46 одсто БДП-а", казао је Мацут.
Фискална дисциплина, истакао је, остаје кључни оквир економске политике, уз циљани фискални дефицит од три одсто БДП-а, који омогућава финансирање кључних инвестиција у оквиру програма "Скок у будућност Србија 2027", као и јачање безбедносних капацитета државе. Најавио је да ће промена фискалног правила ограничења дефицита биће одложена до 2029. године ради потпуне реализације инвестиционог циклуса.
Мацут је рекао да се у наредном периоду очекује убрзање привредног раста.
"Према макроекономској пројекцији, Србија ће у периоду 2025/2027. остварити кумулативни раст од 13,7 одсто, односно просечну стопу раста од 4,4 одсто годишње. Раст ће бити вођен домаћом тражњом уз наставак раста запослености, зарада и животног стандарда. Улагање у инфраструктуру, енергетику и комуналне системе допринеће расту инвестиција, док ће јавна потрошња остати под контролом", поручио је кандидат за председника Владе Србије.
Он је додао да ће додатни приоритет бити даље смањење незапослености кроз креирање нових радних места у високотехнолошким секторима и реализацију великих инфраструктурних индустријских пројеката.
Према његовим речима, "Програм Скок у будућност" Србија 2027. представља централни развојни оквир у наредним годинама са улагањем од 17,8 милијарди евра. Посебно је важна, оценио је, успешна реализација специјализоване светске изложбе Експо '27, која ће Србију, како каже, позиционирати као глобални центар одрживости, иновације и креативне индустрије.
"Пројекти у оквиру овог програма обухватају изградњу метроа, модернизацију железничке и путне инфраструктуре, развој дигиталних и енергетских мрежа, као и изградњу културних, спортских и туристичких капацитета. Циљ је свеобухватна модернизација инфраструктуре, која ће подићи конкурентност, повезаност и квалитет живота широм Србије", појашњава Мацут.
Истакао је да ће раст животног стандарда грађана бити подржан кроз повећање плата у јавном сектору и образовању, као и кроз усклађено повећање пензија у оквиру фискалних правила.
"Повећање минималне зараде и фокус на развоју људског капитала допринеће социјалној стабиности и већој продуктивности радне снаге", констатовао је Мацут.
Важан циљ Владе Србије је, напомиње, и континуирано унапређење кредитног рејтинга. "Достизање инвестиционог рејтинга од стране Агенције СМФ, као и позитивне оцене Модус и Фича, одржавају резултате одговорне економске политике, снажног економског раста и стабилног макрофискалног оквира. Ово отвара могућности за повољније финансирање, веће стране инвестиције и већу отпорност на спољне шокове", примећује Мацут.
Када је реч о енергетици, Мацут је поручио да енергетска безбедност и сигурност представљају кључне политике у циљу дугорочне отпорности и одрживости.
"Планови обухватају реструктурирање јавних енергетских компанија, подстицање обновљивих извора енергије, повећање енергетске ефикасности и адаптацију на европске, климатске и трговинске механизме", навео је Мацут.
Такође, нагласио је да Србија остаје посвећена европским интеграцијама и јачању регионалне сарадње.
"Наставак у приступању јединственом тржишту Европске уније, реализација регионалног тржишта, повезивање у оквиру СЕП-а, као и унапређење царинске и пореске сарадње, кључни су елементи новог модела раста, подржаног од стране Европске уније. Финансијска подршка из Фонда за реформе и раст у износу од 1,59 милијарди евра биће искоришћена за инфраструктурне, дигиталне, социјалне и енергетске пројекте од националног значаја", навео је Мацут.
Говорећи о повећању животног стандарда, Мацут је рекао да ће јака економија и спровођење програма "Скок у будућност", у сарадњи са председником Србије Александром Вучићем, до 2027. године омогућити увећање плата и пензија – тако да у 2027. години просечна плата буде увећана на 1.400 евра, а просечна пензија на 650 евра на месечном нивоу.
"Да минимална зарада у 2027. буде увећана на 650 евра на месечном нивоу, смањење стопе незапослености, тако да у 2027. години стопа буде смањена на осам одсто, искорењивање сиромаштва, тако да стопа ризика од сиромаштва буде смањена на 16 одсто", навео је он. Када је реч о сектору грађевине, Мацут је казао да је у 2014. години у Србији је било око 500 градилишта, док је данас активно приближно 166.000 градилишта.
"Донећемо просторни план Србије, данас активно 166.000 градилишта"
Мандатар је навео да се планира усвајање просторног плана Републике Србије, као највишег планског документа, и свеобухватна реформа законског оквира у областима грађевине и саобраћене инфраструктуре.
Додао је да је данас у Србији активно 166.000 градилишта, док их је 2014. било 500.
Излажући програм нове владе у Скупштини Србије, Мацут је рекао да су тренутно у току пројекти изградње чак пет ауто-путева: Прељина–Пожега, Београд – Зрењанин – Нови Сад, Београд–Сарајево, Сремска Рача – Кузмин, Моравски коридор – Појате – Прељина.
Како је истакао, гради се и деоница ауто-пута Хоргош – Нови Сад до граничног прелаза Келебија, као и саобраћајница Рума–Шабац–Лозница, брза саобраћајница Бадовинци–Слепчевић и пројектовање брзе саобраћајнице Лозница – гранични прелаз – Мали Зворник са мостом Каракај.
"У току је изградња брзе саобраћајнице Нови Сад – Рума, Иверак – Лајковац и јужна обилазница око Ваљева – Пожаревац – Голубац, као и Бачки Брег – Сомбор – Кикинда у дужини од 186 км. Градимо и обилазницу око Новог Сада са мостом преко Дунава, затим око Горњег Милановца, око Ужица, док је у току изградња северне обилазнице око Крагујевца", навео је Мацут.
Додао је да се реконструише мост преко реке Дрине, државни пут Мали Зворник – Каракај, а да се проширује и реконструише гранични прелаз Хоргош према Мађарској.
"Развијамо локалну инфраструктуру и институционално јачамо јединице локалне самуправе у 145 јединица локалних самуправа. У области ваздушног саобраћаја настављамо подршку даљем развоју кроз концесију аеродрома 'Никола Тесла' у Београду, дограђујемо и адаптирамо зграду терминала, санирамо полетно-слетне стазе и проширујемо платформу аеродрома 'Константин Велики' у Нишу", рекао је Мацут.
Додао је да је у току реконструкција и проширење капацитета лука Прахово, Богојево и Сремска Митровица, као и уклањање потопљене немачке флоте из Другог светског рата код Кладова.
"У области железнице, у току су изградња железничке пруге Собовица–Лужнице, крак Баточина, унапређење пруге Панчево–Зрењанин, изградња јединственог диспечерског центра, пруге Земун Поље – Аеродром 'Никола Тесла' – Национални стадион, изградња комплекса железничке станице Нови Београд са реконструкцијом мостовске конструкције, реконструкција и модернизација деоница пруге Нови Сад – Суботица – државна граница – Келебија, деонице пруге Ниш–Брестовац, Ниш–Димитровград, Сталаћ–Ђунис и модернизација техничко-путничке станице Земун", навео је мандатар.
Говорећи о комуналној инфраструктури, рекао је да су у току пројекти централног канализационог система Града Београда и пројекат изградње комуналне инфраструктуре Републике Србије "Чиста Србија" на територији 73 јединице локалних самоуправа, односно 93 локације, као и програм водоснабдевања у Параћину, Врбасу, Кикинди и Књажевцу, фабрика воде Кикинда.
"Настављамо реформу правосуђа, у Србији ће се закони доносити, али и спроводити"
Ђуро Мацут најавио је да ће у наредном периоду бити настављено спровођење свеобухватне реформе правосудног система засноване на уставном поретку, европским вредностима и потребама нашег друштва.
"Право и правда нису само темељи нашег правног поретка. Они су темељи поверења грађана у државу. Зато ћемо у наредном периоду наставити свеобухватну реформу правосудног система", рекао је Мацут.
Мацут је истакао да Србија мора бити земља у којој се закони не само доносе, већ се доследно и спроводе. Како је навео, уз темељно сагледавање недостатка у пракси и потребу усклађивања са прописима ЕУ, биће донете измене кључних закона из области кривичног законодавства.
У том смислу, најавио је да ће ускоро пред Скупштину, Влада упутити измене Кривичног законика, Законика о кривичном поступку, Закона о малолетним учиниоцима кривичних дела, Закона о одузимању имовине проистекле из кривичних дела и Закона о прекршајима.
"До краја 2025. године усвојићемо и кључне стратешке документе, нову стратегију унапређења правосуђа, националну стратегију за права жртава и сведока, као и акционе планове за борбу против корупције и финансијске истраге", навео је Мацут.
"Један од највећих изазова нове владе биће одбрана КиМ и очување у саставу Србије"
Ђуро Мацут поручио је у да ће један од највећих изазова нове владе бити одбрана нашег суверенитета и територијалног интегритета на КиМ, као и да је важно да се у политичкој и друштвеној сцени сложимо у јединственој одбрани КиМ.
Нагласио је да нећемо одустати од посебних мера које су уведене како би сви наши грађани у јужној покрајини редовно примали плате и пензије и остваривали своја права, нарочито на образовање, социјалну помоћ и здравствену заштиту.
"Очување наше јужне покрајине у саставу Србије јесте наша уставна обавеза, али и наш завет, од кога ни једна влада неће и не сме одступити. Спонзори лажне државе Косова обилато користе ране које су нанете нашој земљи током претходних месеци, да дају нови замах промовисању једностраних агенди привремених институција самоуправе у Приштини", истакао је Мацут.
Како је рекао, од изузетне је важности да се сложимо и у јединственој одбрани Косова и Метохије и да то буде онај најмањи заједнички садржилац око којег морамо да се сложимо на политичкој и друштвеној сцени.
"Влада ће наставити да улаже максималне напоре, како преко своје Канцеларије за Косово и Метохију, тако и на нивоу сваког појединачног министарства и сваког јавног службеника у њему, да наш народ у јужној покрајини опстане и остане на вековним огњиштима, заштићен од прогона и са могућношћу да води нормалан и достојанствен живот", навео је Мацут.
Он је рекао да победа Српске листе на изборима за скупштину привремених институција у Приштини представља подвиг остварен у немогућим условима и темељ за обнову политичке снаге нашег народа на Косову и Метохији.
"Овај успех показује спремност Срба на непоколебљиву политичку борбу и влада ће им у тој борби помоћи како би остварили све оно што им гарантује међународно право, а нарочито Бриселски споразум за чију пуну примену ћемо се непрестано залагати на сваком месту, борећи се за опстанак и права нашег народа у покрајини. Нећемо занемарити ни међународну арену, пре свега Уједињене нације, али и све међународне организације попут Савета Европе, Интерпола и других, где константно вреба опасност да Приштина једнострано успостави насиље и уз спонзорство силе покуша да оствари своје циљеве", рекао је Мацут.
Додаје да нам промене којима сведочимо у значајним светским центрима политичке моћи дају за право да изразимо наду да ће се однос према питању Косова и Метохије, правима нашег народа у покрајини и интересима Републике Србије, макар за нијансу променити набоље.
"Верујемо да ће доследност, принципијелност и конструктивност коју су наша земља, њен преговарачки тим и њен председник исказивали и доказивали годинама, почети да се вреднују на начин који ће допринети побољшању услова за живот Срба и осталих грађана Србије, зауздавању једностраних акција Приштине и нормализацији стања у локалним самоуправама са српском већином", нагласио је Мацут.
Он је навео да Косово и Метохија остаје централно питање од највишег националног интереса.
"Наш приступ је да се дијалог води отворено, искрено и без притисака. Не одустајемо од својих принципа, али не одбијамо дијалог. Верујемо да сваки договор мора почивати на међусобном уважавању и да решења која су трајна не могу бити наметнута", рекао је Мацут у Скупштини Србије.
Он је нагласио да је мир немогућ без правде и додао да је то порука која се шаље свим нашим партнерима. Мацут је додао и да ће Србија наставити да буде конструктивни актер, али да неће пристати на решења која нису у складу са Уставом и Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244.
"Балкан мора престати да буде симбол нестабилности. Време је да постане симбол решења. У регионалним односима Србија делује као фактор стабилности, не зато што је то лако, већ зато што је то потребно", рекао је Мацут.
Према његовим речима, Србија не гледа на регион као на терен сукоба, већ као на простор заједничког напретка и време је да се уместо политичких подела повезујемо кроз пројекте који трају, а то су ауто-путеви, железнице и енергетске мреже. Он је нагласио да је време да безбедност не буде реторика већ пракса сарадње.
"Србија остаје војно неутрална, али политички одговорна. Безбедност видимо као простор поверења, а не као инструмент уцене. Ово није само политички програм, ово је позив за дијалог, сарадњу, одговорност и визију. Да Србија не буде део историје, већ део будућности. Да не чекамо прилике, већ да их стварамо, као и да не понављамо старе путеве, већ да градимо нове мостове", рекао је Мацут.
Нагласио је и да Србија жели Европу у којој ће се њен глас се чути, а не изгубити, односно Европу у којој различитости нису препрека, већ снага и да у тој Европи жели да буде одговорна и поуздана, али увек своја.
"Верујемо у Европу, али пре свега верујемо у Србију", истакао је Мацут.
"Људски капитал и останак младих средиште политике будуће владе"
Мандатар је поручио да ће људски капитал бити у средишту политике будуће владе, као и да је циљ да се до 2027. године програм "Гаранције за младе" прошири на целу земљу као део шире стратегије којом ће будућа влада стварати услове за опстанак младих у земљи.
Статистички подаци, како каже, показују да је стопа незапослености младих узраста од 15 до 24 године била на нивоу од 25 одсто у четвртом кварталу 2024.
"Програм 'Гаранција за младе', који се тренутно пилотира у три филијале Националне службе за запошљавање, гарантује да ће свака млада особа до тридесете године у року од четири месеца од завршетка школовања или регистрације на бироу за запошљавање добити понуду за посао, обуку или наставак образовања. Од почетка 2027. године планирамо да се овај програм прошири на целу земљу, чиме ће млади добити конкретну подршку у првим корацима на тржишту рада и повећати запошљавање младих", рекао је Мацут.
Истиче да су то кораци шире стратегије будуће владе како би се створили услови за останак младих у нашој земљи.
"У средишту наших политика биће улагање у људски капитал. Подржаћемо развој ИТ кадрова кроз универзитетско и неформално образовање, али и кроз интензивне програме преквалификација. Технологије морају бити алат који је доступан свима, а људски потенцијал је наш највећи ресурс. Наш стратешки циљ јесте да Србија постане лидер дигиталне економије на Западном Балкану и шире", навео је Мацут.
Према његовим речима, дигитална трансформација није само техничка и економска политика, већ пре свега друштвена промена.
"Она доноси прилике за све, за бржу администрацију, паметније фирме, боље школе, сигурније градове и већу повезаност међу људима. Развој науке, а посебно примене научних знања у пракси, основе су за убрзан и стабилан напредак Србије. Улагање у младе истраживачке капацитете и савремену инфраструктуру ствара предуслове за хармонизацију образовања, привреде и друштва у целини. Кроз синергију између научних институција, привредних субјеката и државе, можемо обезбедити да знање постане покретачка снага друштва", истакао је мандатар.
Мацут истиче да Србија мора бити земља која препознаје и подржава иновације и вредан рад.
"Стратешки циљ да Србија постане лидер дигиталне економије"
Мацут је нагласио да је стратешки циљ да Србија постане лидер дигиталне економије.
"Дигитална трансформација је друштвена промена. Развој науке је основ за брз напредак Србије. Србија мора подржавати иновације", навео је мандатар.
Ђуро Мацут је додао да је развојем електронске управе олакшан живот грађана, а да се сада ради на дигитализацији здравства.
"Сви информациони системи у здравству биће смештени у Дата центар. Радићемо на развоју Био-4 кампуса, ради се на проширењу Дата центра у Крагујевцу", истакао је Мацут.
"Предложићу да се високо образовање издвоји из Министарства просвете"
Мандатар је навео да ће, уколико буде изабран за председника Владе, предложити да се у оквиру измена Закона о министарствима високо образовање издвоји из Министарства просвете и припоји Министарству науке и технолошког развоја.
Говорећи о препознавању и подршци талентованим ученицима, рекао је да стручно упуство за препознавање, подршку и праћење ученика са изузетним способностима, које представља основу за системски и свеобухватни приступ препознавању и усмеравању талентованих ученика и платформа такмичари генерације, представљају прве кораке ка том циљу.
"Поред тога, покренућемо развој тестова за препознавање склоности и способности код ученика, што ће обезбедити равноправне шансе да свако дете у Србији буде препознато и подржано у развоју својих талента. Ови тестови ће омогућити рано уочавање талента и обезбедити пружање адекватне подршке, а посебно су драгоцени у периодима транзиције у пети разред или преласка у средњу школу", рекао је Мацут.
Нагласио је да је циљ да се спречи осипање талентованих ученика, нарочито приликом ових промена, што се тренутно догађа услед недостатка систематског праћења.
"Коришћењем наведеног система пратићемо целокупни пут талентованих ученика од препознавања способности кроз индивидуализоване образовне програме до резултата на такмичењима и првих корака у професионалном животу. Оваквим свеобухватним праћењем, које подразумева хармонизован приступ бризи о талентима на свим нивоима образовања, опремићемо се да благовремено уведемо потребне реформе и подршку која ће им бити неопходна да достигну своје потенцијале", рекао је мандатар.
"Министри морају више бити у народу и са народом"
Ђуро Мацут је навео да ће важна мисија његовог мандата бити дефинисање начина функционисања Владе Србије и да ће, ако буде изабран за председника Владе, његов захтев бити да министри морају више бити у народу и са народом.
"Мора да се установи такав начин рада да ће наше присуство бити далеко веће и чешће у свакој јединици локалне самоуправе, у сваком кутку Србије. Седнице, састанци, али и активности одржаваће се на местима где је то најцелисходније за решавање животних проблема наших грађана, а не само у Београду. Видљивост сваког понособ министарства и рад сваког министра понособ морају бити доступни грађанима", рекао је Мацут.
Истакао је да у људе које ће предложити за министре верује и да ће они имати његову подршку за обављање државних функција, али да ће исто тако тражити да те послове обављају енергично, транспарентно и на извору проблема, како би се што пре помогло грађанима тамо где то потребе налажу.
Навео је да ће поред ових акутних проблема, програм Владе изложити и по ресорима, односно пољима, друштвеног деловања и истакао да се у свету који се убрзано мења, образовање представља основ за лични и друштвени развој, а хармонизација образовних процеса између свих нивоа образовања је кључни корак у унапређењу будућности нашег друштва.
"Србија је уморна од подела, моја обавеза је да незадовољства расправимо"
Ђуро Мацут је поручио да је "Србија уморна од подела и блокада".
"Нико нема и не сме имати више права од другог и то је једина мера вредности. Институције система морају да функционишу у пуном капацитету и то је наш основни задатак", рекао је Мацут излажући експозе у парламенту.
Он је истакао и да се мора реформисати образовање у Србији и да је то првенствено неопходно због тога што су кључни чиниоци образовања ученици и студенти.
"Њима градимо и остављамо државу. Њихова усмерења и деловања треба да буду етична и правична, са изграђеним радним навикама, новим и актуелним знањима, али и да поштују универзалне вредности, а то су ауторитет старијих и њихова животна искуства. Мора да се зна ко је ученик, ко студент, а ко професор", истакао је Мацут.
"Као професор сам упућен у предности и недостатке образовног система. Генерације су гинуле да бисмо ми имали државу. Србија је светиња и она је једини начин да живимо у слободи. Моја обавеза је да незадовољства расправимо, да подржимо младост, али у складу са законом. То је мој први приоритет", навео је Мацут.
Истакао је да ће реформа обухватити област образовања и науке пошто, како је навео, образовање и наука треба да служе целом нашем друштву.
"Предложићу формирање савета који ћу сам водити, који ће пратити развој талената и пружити материјалну и другу подршку", истакао је Мацут.
Затражио је подршку да започне дијалог у просвети и поручио да је неприхватљиво да школе не раде.
"Позивам на хитан дијалог све декане и студенте. Ово стање мора да се прекине. Тражим вашу подршку да институције функционишу", нагласио је мандатар.
Мандатар Ђуро Мацут представља програм нове владе
Кандидат за председника Владе Ђуро Мацут је представљање свог програма у Народној скупштини започео цитирањем говора кнеза Милоша Обреновића из 1830. године, када је посланике обавестио о потврђивању Хатишерифа.
"Ја сам човек и син свог народа, дужност сам прихватио беспоговорно. Свој живот сам подредио држави и позивам вас да радимо заједно", навео је Мацут.
Поручио је да је најважнија дужност носилаца власти, али и свих грађана, да се служи отаџбини и да се заједнички и уједињено дође до циља – општег добра и напретка народа.
"Та дужност погађа све људе, највише оне који су на најистакнутијим државним функцијама, али и сваког нашег грађанина, био он земљорадник, студент, професор, службеник, војник, судија или било која друга професија. Ако тај осећај имамо сви, и ако је интерес опстанка наше државе изнад свих других интереса, онда ћемо срећно извршити све своје обавезе и предати Србију бољу и уређенију будућим генерацијама", истакао је Мацут.
Нагласио је да је основно питање које окупља све у парламенту и које их увек мора окупљати јесте дужност према отаџбини.
Почела посебна седница о избору Владе
Почела је друга посебна седница у актуелном сазиву Народне скупштине.
У сали су присутна 173 народна посланика.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić sazvala je sednicu o izboru Vlade sa početkom u 10 časova.
Na dnevnom redu je jedna tačka – izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade.
Kandidat za predsednika Vlade Đuro Macut dostavio je Skupštini Srbije predlog za sastav Vlade Srbije sa biografijama predloženih članova Vlade.
Poslovnik o radu parlamenta predviđa da mandatar obrazloži predlog za članove svog kabineta i iznese plan i program nove vlade.
Kada mandatar iznese ekspoze i predloži sastav nove vlade pred poslanicima, otvara se rasprava o kandidatu, iznetom programu i kandidatima za članove Vlade.
Po završetku pretresa, odnosno rasprave, predsednik parlamenta zakazuje dan za glasanje o programu Vlade i izboru predsednika i članova Vlade.
O predlogu mandatara parlament odlučuje u celini, tajnim glasanjem, osim ako se ne odluči da se glasa javno, a u tom slučaju se glasa prozivkom.
Vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika, odnosno najmanje 126 poslanika.
Posle izbora Vlade, predsednik i članovi Vlade polažu zakletvu pred poslanicima, čime počinje da teče mandat novoj vladi.
Tekst zakletve glasi: "Zaklinjem se na odanost Republici Srbiji i svojom čašću obavezujem da ću poštovati Ustav i zakon, da ću dužnost člana Vlade vršiti savesno, odgovorno i predano i biti posvećen očuvanju Kosova i Metohije unutar Republike Srbije."
Posle položene zakletve, predsednik i članovi Vlade potpisuju tekst zakletve i predaju ga predsedniku Narodne skupštine.
Prema Zakonu o Vladi, član Vlade ne može biti na drugoj javnoj funkciji u državnom organu, organu autonomne pokrajine, opštine, grada, grada Beograda, niti vršiti delatnost koja je po zakonu nespojiva s dužnošću člana Vlade, niti stvoriti mogućnost sukoba javnog i privatnog interesa.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je 6. aprila da je, posle saslušanog mišljenja predstavnika izbornih lista, doneo odluku da za kandidata za predsednika Vlade Republike Srbije predloži Narodnoj skupštini profesora dr Đuru Macuta.
Vučić je istakao da Macut poseduje potrebne profesionalne i lične kvalitete, kao i stručnost i posvećenost za obavljanje funkcije predsednika Vlade.
Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića, posle čega je počeo da teče rok od 30 dana za izbor nove vlade.
Vučević je 28. januara podneo neopozivu ostavku na tu funkciju, nakon što je u Novom Sadu došlo do napada na studente u blokadi.
Ako do 18. aprila u ponoć ne bude izabrana nova vlada, predsednik Republike je dužan da raspusti Skupštinu i raspiše izbore koji bi, prema zakonu, bili održani početkom juna.
Коментари