уторак, 14.01.2025, 16:11 -> 19:34
Извор: Танјуг, РТС
Kos: Jedna do tri zemlje kandidata mogu da postanu članice EU tokom ovog mandata
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos kaže da postoji realna perspektiva da se tokom aktuelnog mandata Evropske komisije jedna do tri zemlje dovedu do "linije cilja" u procesu proširenja EU. Srbija će otvoriti klaster tri kada ispuni uslove iz "non pejpera", napominje Kos.
Marta Kos je tokom debate sa poslanicima Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta govorila o napretku 10 kandidata za članstvo u EU, a kada je reč o otvaranju klastera tri u pregovorima sa Srbijom, rekla je da se prate zaključci iz non-pejpera i ono što je Beograd obećao da će učiniti.
Osvrnula se i na izbore na KiM, navodeći da se o Zapadnom Balkanu ne može razgovarati bez diskusije o dijalogu Beograda i Prištine dodavši da se nada da će doći do napretka nakon tih izbora, koji su zakazani za 9. februar.
U uvodnom obraćanju naglasila je da bi, ako se kandidati budu pridržavali svojih reformskih napora, "mogli da vidimo veći napredak tokom poljskog predsedavanja nego u poslednjih 10 godina", istakavši da postoji mogućnost da se održi 10 međuvladinih konferencija.
"Znam da većina ovog doma deli moj entuzijazam kada kažem da po prvi put posle 10 godina imamo realnu perspektivu da tokom ovog mandata možemo da dovedemo do linije cilja još jednu, a po mom mišljenju, dve ili tri zemlje u procesu proširenja", istakla rekla je Kos.
Marta Kos je ocenila da su u ovom trenutku Crna Gora i Albanija “vodeće zemlje kandidati” na Zapadnom Balkanu i najavila da će Evropska komisija podržati ambiciju da zaključe pregovore o članstvu do 2026 godine, odnosno do 2027 godine u slučaju Albanije.
Dodala je da će ove nedelje posetiti Crnu Goru što će, kako je naglasila, biti njena prva poseta regionu.
"Tokom predsedavanja Poljske napredak u procesu proširenja"
Dodala da je tokom nedavne posete Varšavi razgovarala o tome kako da se proces proširenja što efikasnije unapredi i izrazila nadu da će tokom poljskog predsedavanja EU, uz podršku država članica EU, doći do otvaranja jednog ili dva klastera sa Ukrajinom i Moldavijom, kao i napretka u nekoliko drugih klastera i poglavlja na Zapadnom Balkanu.
Kos je ocenila da je rat u Ukrajini otvorio "prozor mogućnosti za proširenje", ali je naglasila da neće biti "geopolitičkog popusta" u tom procesu.
U tom kontekstu podvukla je da je on zasnovan na zaslugama i da će vladavina prava i osnovne vrednosti i dalje biti kamen temeljac politike proširenja EU i osnove reformisane i proširene Unije u budućnosti.
Odgovarajući na pitanja poslanika u vezi sa procesom proširenja na Zapadnom Balkanu, navela je da postoje pomaci u regionu i izrazila nadu da će takvi pozitivni razvoji događaja "podstaći energiju u svim drugim zemljama", uključujući u Srbiji.
"Srbija da uspuni obaveze iz 'non pejpera'"
Kako je naglasila u razgovoru sa poslanicama spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta, Srbija će otvoriti klaster tri u pregovorima sa EU kada ispuni obaveze iz “non pejpera” koji je dostavila zemljama članicama krajem prošle godine, prenosi dopisnik RTS-a.
Komesarka je rekla da Evropska komisija “prati ispunjavanje ovih obaveza”, ali nije mogla da potvrdi da će o tome izvestiti do kraja januara, kako je ranije bilo najavljeno.
"Pratimo ispunjavanje koraka na koje se Srbija obavezala u svom non pejperu krajem prošle godine. Ako Srbija preduzme sve korake koje je obećala, verujem da ćemo moći da otvorimo klaster tri uskoro”, rekla je Kos nakon debate o politici proširenja u Evropskom parlamentu.
Srbija je članicama Evropske EU u novembru dostavila neformalni dokument sa listom koraka koje namerava da preduzme u kratkom roku, kako bi podstakla odluku o otvaranju klastera tri u pristupnim pregovorima sa Unijom.
Među koracima koje je Srbija u "non-pejperu" najavila su revizija biračkog spiska u skladu sa preporukama Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), pokretanje procedure za izbor novog saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), uvođenje viza za treće zemlje u skladu sa viznom politikom EU, puna operativnost gasnog interkonektora sa Bugarskom i druge mere.
Većina ovih mera nije sprovedena u najavljenom roku do kraja prošle godine.
Kada je reč o pitanjima poslanika u vezi sa izborima na KiM, Kos je rekla da se ne može razgovarati o Zapadnom Balkanu bez razgovora o dijalogu Beograda i Prištine i naglasila da se čeka 20. januar, kako bi EU videla kakve će odluke prvog dana na funkciji doneti novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp koje će, kako je rekla, uticati na rad EU.
"Ne očekujem da ćemo moći da napredujemo pre izbora, ali se nadam da ćemo uskoro posle izbora moći da napredujemo jer ne možemo da razgovaramo o Zapadnom Balkanu ako ne razgovaramo o dijalogu Beograda i Prištine, ili odvojeno o tome šta radi jedna odnosno druga strana", navela je Kos.
"Nema članstva bez potpune usklađenosti sa spoljnom politikom EU"
Osvrnula se i na pitanje usklađivanja kandidata sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, navodeći da nijedna zemlja koja nije 100 odsto usklađena neće moće moći da se pridruži EU.
Evropska komesarka je dodala da je to princip koji će slediti, ali je naglasila da treba uzeti u obzir da to ne može da se desi u jednom danu ili recimo u kratkom periodu.
"Mi, takođe, pratimo razvoj događaja veoma pažljivo. I to ćemo, naravno, uraditi i sa Srbijom", istakla je Kos.
Istovremeno je za kraj januara najavila i nacrt prve komunikacije o proširenju, a rekla je i da se planiraju fudbalski, košarkaški i odbojkaški mečevi između država kandidata i država članica EU. U tom smislu ukazala je na značaj meke moći u procesu proširenja.
Коментари