субота, 11.01.2025, 08:30 -> 11:38
Извор: РТС, Танјуг
Verma: Sankcije NIS-u nisu usmerene protiv Srbije; Vučić: Znamo da mi nismo meta, ali nam je to slaba uteha
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa zamenikom američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričardom Vermom. Razgovarali smo o uspostavljanju strateškog dijaloga koji će podići na viši nivo odnose naše dve zemlje, rekao je Verma. On je podvukao da sankcije NIS-u nisu usmerene protiv Srbije, već protiv Rusije. Predsednik Vučić je naglasio da iako Srbija nije meta, sankcije su svakako loša vest. Druga loša vest je da od danas zbog više sile, ne možemo da računamo na gas iz Azerbejdžana, rekao je Vučić.
Обраћање Ричарда Верме и Александра Вучића
"Не можемо више да рачунамо на 1,7 милиона кубних метара гаса из Азербејџана"
Никад не долази једна лоша вест сама, дође друга, па дође и трећа, каже Вучић.
"Добили смо информацију од наше азербејџанске браће и пријатеља, да због више силе, због проблема које имају, од данас не можемо више да рачунамо на 1,7 милиона кубних метара гаса, који нам је долазио сваког дана", каже Вучић.
Што значи, да вам преведем на српски језик, драги народе, ми ћемо од данас почети да много више и озбиљније трошимо наше резерве, напомиње председник.
Вучић: Морамо још до разговарамо са Американцима о санкцијама, има нејасноћа
Говорећи поново о санкцијама НИС-у, у склопу ширих санкција свим ентитетима повезаним са руским интересима и капиталом, председник Србије је исткао да Москву неће много погодити конкретне санкције против Нафтне индустрије Србије.
"Русе ће много више погодити неке друге санкције него ове, јер су ту и танкери и значајнији ресурси у неким другим земљама. Не могу да кажем хвала за санкције, али могу да кажем хвала за то што сте нас саслушали и били спремни да појасните неке ствари", поручио је Вучић после разговора са Вермом.
Истакао је да су послали конкретна питања и да у наредним данима очекују одлуке.
"Ми морамо прво да још најмање седам до 10 дана разговарамо са Американцима, да видимо шта је тачно садржај целог пакета санкција, да бисмо могли да се обратимо Русима и да разговарамо после тога са њима око тога шта нам је чинити. Има нејасноћа. Молио сам да нам рокови буду флексибилнији. Ако будемо морали да платимо цену, платићемо, али да отимамо нешто, никако", истакао је председник Србије.
Вучић: Желимо мир и економски напредак Србије
Председник Србије Александар Вучић објаснио је да су говорили и о миру и стабилности.
"Ми смо, господине Верма, свакога дана у нашем региону, али и шире, оптуживани на много места на Западу, како ћемо по нечијем налогу да започнемо рат на Балкану, да извршавамо туђе задатке и како се само чека дан када ће Србија да започне тај рат. То се неће догодити. И од првог тренутка смо такве глупости покушавали да демантујемо, али није вредело. Желим да вам још једном поновим да смо ми заинтересовани за економски напредак наше земље, да је то наш циљ и наша намера, од које нећемо да одустанемо", рекао је председник Србије.
Исткао је да је, у том смилу, циљ Србије да у 2025. буде најбрже растућа економија у Европи.
"Имамо Експо 2027. године и наша земља мора да буде у потпуности промењена до 1. децембра 2026. године – у смислу инфраструктурног напретка, научно-технолошких паркова, развоја економије, даље реиндустриализације, вештачке интелигенције и ИКТ сектора. Дакле, све мора да изгледа другачије и у потпуности ћемо бити посвећени томе", рекао је председник Србије.
Вучић: Отварамо стратешки дијалог са Вашингтоном
Председник Србије је истакао да ће са Вашингтоном покренути тему стратешког дијалога.
"То није нешто што ће вероватно решити дијалог, нити решити све проблеме и несугласице, посебно по питању Косова и Метохије, али отвара значајне и велике могућности за све будуће владе у Србији и све будуће администрације у Сједињеним Америчким Државама. За њих смо ми мала земља, али верујем да и то што су по први пут показали интерес да отворе стратешки дијалог са Србијом говори о томе да су се некакви односи између нас променили на боље", истакао је Александар Вучић.
Навео је да су издвојили шест сфера које су веома важне у тим разговорима.
"Дакле, од међуљудских веза, подршке проширењу културних, образовних, професионалних размена, регионалних иницијатива, трговине, инвестиција, билатералне сарадње, доброг управљања, владавине права, енергетике и као што је рекао господин Верма, ми смо у септембру потписали споразум о стратешком партнерству у енергетици и желим да вас обавестим да је у току израда планско-техничке документације за један гигават соларних панела", рекао је Вучић.
Нагласио је да је изгласавање ове ратификације у Народној скупштини важно "да бисмо могли да отворимо даље разговоре око 'Ђердапа 3'".
"То су круцијални објекти и ствари значајне за енергетску будућност Србије, наравно и питање одбране и безбедности, које су од највећег значаја", указао је Вучић.
Вучић: Иако ми нисмо мета, слаба нам је то утеха
Председник Србије Александар Вучић је истакао да је захвалан Ричарду Верми на посети Србији и разговору о широком кругу тема, укључујући и рат у Украјини, као и санкције које су Сједињене Државе усмериле против руских ентитета широм света, укључујући и НИС.
"Негде око 30 земаља је по првој рачуници на различите начине погођено овим санкцијама – или ентитети из тих земаља – али свуда је реч о руској имовини, капиталу и интересима. Како је Верма рекао, нисмо ми били мета, иако ће нам то бити слаба утеха", истакао је Вучић.
Навео је да су разговарали о свеукупним српско-америчким односима.
"Желим на крају мандата ове америчке администрације, упркос бројним потешкоћама које смо имали у међусобним разговорима, да се захвалим свим људима са којима смо напорно радили и на томе што су увек били доступни за нас", изјавио је председник Србије.
Верма: Неће бити никаквих економских последица по Србију ако се уклони руско власништво у НИС-у
Ричард Верма изјавио је да је са председником Србије Александром Вучићем разговарао о санкцијама НИС-у. Истакао је да су оне уперене против Русије, а не против Србије.
"НИС је једна од две хиљаде фирми. Циљ је да се из њих уклони власништво Русије у власничкој структури и причали смо са председником како да ову промену власничке структуре уведемо. Неће бити никаквих економских последица по Србију уколико се уклони руско власништво у фирми", рекао је Верма на конференцији за новинаре.
Како је рекао, очито је да Русија не улаже у будућност Србије, јер се то показало с обзиром на то да она профите које добија од НИС-а не користи за то.
"Променивши власничку структуру помоћи ће да регион има више мира и помоћи ћемо као партнер да Србија унесе разноврсност у своје енергетске изворе и да буде независна у том погледу", рекао је Верма.
Верма: Стратешки дијалог ће подићи односе САД и Србије на виши ниво
Заменик америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричард Верма изјавио је да је са председником Србије Александром Вучићем разговарао о успостављању стратешког дијалога што ће односе две земље подићи на нови ниво.
"Овај дијалог сведочи о значају који придајемо нашим односима са Србијом, који се заснива на међусобном поштовању и заједничкој посвећености да се гради боља будућност", истакао је Верма на заједничкој конференцији за новинаре.
Он је рекао да дијалог попут овог даје структурирани формат да се наше владе ангажују на главним темама наше сарадње као што су војна сарадња, енергетика, владавина права, поштовање основних права. Према његовим речима, дијалог се тиче продубљивања привредних веза, укључујући и међувладин споразум о сарадњи на чистој енергији, који је у септембру 2024. потписан, где се ради на критичним минералима, на развоју 5Г технологије.
"САД је са њеним корпорацијама преко 300 милиона долара овде уложила од 2022. Наравно, партнери се понекад не слажу око свега и овај дијалог ће нам дати структуру и канал да се овакви проблеми разрешавају", рекао је он. Верма је захвалио на на помоћи хуманитарним напорима, помоћи Украјини, додајући да је захвалан што се таква подршка наставља.
"САД остају приврежене подршци пута Србије ка ЕУ. Веома ми је драго што имам уприлику да посетим Србију и да се сложим са председником да треба да покренемо овај стратешки дијалог и да наши односи иду даље. Велики сам оптимиста по питању правца кретања и куда иду наши међусобни односи", поручио је Верма.
Верма је навео да је у посети Србији због партнерства у вези са много тема и широким спектром тема о којима су разговарали како би се учинио напредак у европским интеграцијама и обезбедило да Западни Балкан буде у миру и стабилности.
"Да подржимо динамичан развој привреде Србије, укључујући чисту енергетику, технологије и као резултат нашег заједничког рада на овим темама и многим другим темама и због тога што препознајемо Србију као значајног лидера у региону", рекао је Верма.
Верма је захвалио Вучићу на гостопримству и истакао да жели да ода признање и амбасадору САД у Београду Кристоферу Хилу за деценије његове службе, не само у САД него посебно у овом региону.
Sastanak je počeo u 10 časova u zgradi Predsedništva, a prisutni su i premijer Srbije Miloš Vučević, ministri Siniša Mali, Dubravka Đedović Handanović, Marko Đurić, kao i pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejms O'Brajan, zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu Aleksander Kasanof i ambasador SAD Kristofer Hil.
Vučić je sinoć izjavio da smo suočeni sa teškim i ozbiljnim sankcijama koje su SAD uvele NIS-u, koje traže potpuni izlazak ruskog interesa iz te kompanije.
"Sa planom vlasničke transformacije moramo da krenemo odmah i imamo samo 45 dana za sve operacije, zaključno sa 25. februarom, a jedino finansijska transakcija eventualno može da se završi do 12. marta", rekao je Vučić.
On je naglasio da će Srbija reagovati odgovorno i ozbiljno.
"Građani Srbije ne treba ni na koji način da reaguju panično, baš kao što ni mi to nećemo da učinimo. Reagovaćemo odgovorno, ozbiljno, marljivo. Iako ćemo da žurimo, jer znamo koliko su nam kratki rokovi, nećemo da hitamo sa donošenjem pogrešnih odluka", rekao je Vučić.
On je dodao da Srbija ničim nije doprinela da ovakve sankcije protiv kompanije koja posluje u njenoj zemlji budu uvedene.
Predsednik je naveo da je Srbija u aktu prenotifikacije dobila mnogo objašnjenja i će ta objašnjenja, kako je sinoć rekao, nastaviti da prima i danas u razgovoru sa najvišim američkim zvaničnicima- Vermom, O Brajanom i svim ostalima koji su gosti u Beogradu.
Dodao je da će na sastanku biti i predsednik vlade Miloš Vučević i ključni ministri iz vlade Srbije. "Jer zajednički želimo da dobijemo poruku Amerikanaca po tom pitanju", rekao je Vučić.
On je rekao i da je mnogo važnih stvari ostalo nedovoljno jasno i ne raščišćeno i da će danas iskorititi sastanke za konsultacije. Vučić je najavio da će Srbija zatražiti od predstojeće američke administracije da razmotri još jednom odluku o uvođenju sankcija NIS-u.
Коментари