понедељак, 23.12.2024, 09:15 -> 11:54
Извор: РТС
Hil za RTS: Nema najava da će biti uvedene sankcije protiv NIS-a
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je u razgovoru za RTS da nema najava da će biti uvedene sankcije protiv NIS-a. Istakao je da konačna odluka o tome neće uticati na srpsku privredu. Ocenio je da su odnosi Beograda i Vašingtona dobri i da je stvorena dobra platforma za dalji razvoj.
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je za RTS da nema najava da će biti uvedene sankcije protiv NIS-a.
"Mogu vam reći da, otkako su Rusi kupili NIS, postojala je velika zabrinutost oko toga, jer je to jedina rafinerija u Srbiji i otkad se nalazi u ruskom većinskom vlasništvu, brinulo je mnoge ljude godinama. Ta zabrinutost je još veća zbog činjenice da Rusija nastavlja da sprovodi varvarski rat protiv Ukrajine. Nema druge reči kojom bi se to opisalo osim varvarski u smislu toga da je ovo 21. vek, a to i dalje traje", rekao je Hil.
Dodao je da postoji zabrinutost da li NIS u ruskim rukama na neki način pomaže finansiranju rata i da su to legitimna pitanja koja treba pažljivo razmotriti.
"Videćemo šta će biti ishod. Želim da vas uverim da ni na koji način konačna odluka neće uticati na srpsku privredu. Veoma smo zainteresovani da Srbija nastavi da ima veoma uspešnu privredu, dobru stopu rasta koja je postignuta i želimo da se to nastavi", istakao je Hil.
"Stvorena dobra platforma za dalji razvoj odnosa Beograda i Vašingtona"
Govoreći o odnosima Beograda i Vašingtona, Hil, kojem je sutra hiljaditi dan na mestu ambasadora u Srbiji, rekao je da su odnosi dobri i da je stvorena dobra platforma za dalji razvoj.
"Mislim da je veoma važno što shvatamo kako možemo da idemo napred u oblasti energije, što je ključno pitanje u Srbiji jer će energetske potrebe ove zemlje rasti. I mislim da povećavamo kapacitet za razgovor o strateškim pitanjima, ne samo o bilateralnim", rekao je Hil.
Dodao je da ima mnogo tema za razgovor, a jedna od njih je i mir u Evropi i činjenica da Srbija ima veze širom sveta.
Hil je napomenuo da je činjenica da Srbija i SAD imaju različite stavove o Kosovu i Metohiji, ali da ne smeju da dozvole da ih ta činjenica ometa u drugim stvarima.
"Moramo se saglasiti da se ne slažemo u nekim stvarima. Mislim da je jedna od najvažnijih stvari koju možemo uraditi nastavak ekonomske saradnje. Već ste vodeća zemlja u pogledu investicija u oblasti tehnologije. Zapošljavamo mnogo mladih Srba i Srbija je naš vodeći partner u pogledu trgovine u regionu i to je veoma važno, ali odnos se ne može zasnivati samo na ekonomiji, mora se zasnivati i na političkom razumevanju i da vidimo šta možemo da uradimo zajedno", rekao je Hil.
"Pitanje Zajednice srpskih opština je ključno"
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Hil je rekao da je SAD drago što je Srbija podržala proces dijaloga.
"Veoma je teško, ali moram reći da Srbija dolazi pripremljena na ove razgovore. U tim razgovorima se ponekad ne postiže napredak, ali mislim da niko ne krivi Srbiju zbog toga što proces ne vodi boljem razumevanju. Ja smatram jednim od centralnih stubova procesa dijaloga pitanje prava Srba koji žive na Kosovu", rekao je Hil.
Napomenuo je da je pitanje Zajednice srpskih opština apsolutno ključno.
"Podržali smo to otkako je prvi put dogovoreno pre oko 12 godina i to mora biti implementirano. Iako su to ljudi čuli hiljadu puta i frustrirani su činjenicom da to nije primenjeno, to ne znači da ne treba govoriti o tome. Mislim da moramo biti veoma fokusirani da se to pokrene", istakao je Hil.
Dodao je da se dugoročno mora videti normalizacija odnosa, kao i da mora biti mnogo manje incidenata.
"Srbi moraju shvatiti kakva je njihova budućnost na Kosovu i mi to izuzetno podržavamo, tako da preostaje mnogo posla. Mislim da smo ostvarili neki napredak, ali jasno je da to nije dovoljno i to je jedna oblast na kojoj moramo raditi mnogo više", naveo je Hil.
Napomenuo je da je očigledno da je veoma logično da imamo Zajednicu srpskih opština i da ona mora biti osnovana.
"Jedan od važnijih elemenata je da SAD i EU moraju da sarađuju. Evropska unija to vodi, jer na kraju, Srbija je u Evropi. To mora da se shvati, ali mi ne želimo situaciju u kojoj bilo ko misli da postoji razlika između EU i SAD. Moramo biti veoma bliski sa EU i mislim da to dobro radimo ovde u Srbiji", naveo je Hil.
Evropska unija je nedavno uvela neku vrstu sankcija Prištini zbog ponašanja, dok su iz Vašingtona sankcije izostale. Kristofer Hil je objasnio da postoje neke razlike u taktici, kao i da je proces donošenja odluka drugačiji.
"U Evropskoj uniji postoji 27 država koje moraju da se dogovore. Mi nemamo tu situaciju i očigledno je da će postojati neke taktičke razlike, ali govorimo u ukupnom cilju da postignemo neku vrstu normalizacije, da to prestane da bude krizna tačka i mislim da normalizacija počinje sa razumevanjem da Zajednica srpskih opština na Kosovu mora da zna kakva je njihova budućnost i da se osećaju dobro tamo gde žive", rekao je Hil.
Govoreći o napadu na kanal Ibar–Lepenac, Hil je rekao da misli da postoji želja sa svih strana da se sazna istina ko je to uradio.
"Mi svakako ne vidimo dokaze koji bi vodili ka Beogradu, ali neko to jeste uradio i mora da se sprovede temeljna istraga i mislim da je dobro što pružamo preko FBI-ja podršku toj istrazi i mislim da je to važno. Ali to govori o činjenici da postoji nedostatak poverenja i tendencija za međusobno optuživanje", rekao je Hil.
"Svako ko je bio u Srbiji 10 minuta zna da je ovo evropska zemlja"
Ocenio je da će evropski put Srbije u velikoj meri biti pitanje odluka koje Srbija donosi i da se vidi da se Srbija zaista trudi da to ubrza.
"Ja sam Amerikanac, mi nismo u EU, tako da nije na meni da govorim o EU i koga treba da prime, ali Srbija može mnogo da ponudi u pogledu svojih ekonomskih dostignuća i činjenica je da ima veoma aktivnu diplomatiju, uključujući i globalni jug. Mislim da Evropa i SAD treba da budu svesne činjenice da Srbija ima dobre odnose u tom delu sveta i mislim da treba da učinimo više sa Srbijom i nadam se da će EU doći do tog zaključka", naveo je Hil.
Osvrnuo se i na pitanje kritičnih minerala.
"Znam da u Srbiji postoji problem sa litijumom, a u ostatku Evrope je to pitanje kritičnih sirovina, tako da Nemačka sprovodi rudarske operacije tog tipa, druge evropske zemlje i SAD to rade takođe. Tako da postoji mnogo pitanja koja mogu Srbiju da približe Evropskoj uniji. Iskreno, svako ko je bio u Srbiji 10 minuta zna da je ovo evropska zemlja", rekao je Hil.
"Veoma smo ponosni što ćemo učestvovati na Ekspu"
Američki ambasador je najavio da će SAD učestvovati na Ekspu 2027. godine.
"Obavezali smo se da obezbedimo sredstva za ozbiljan američki paviljon. Veoma smo ponosni što ćemo učestvovati na Ekspu 2027. godine. Za Srbiju je to neka vrsta istorijskog trenutka i mi želimo da učestvujemo u tome, tako da ćemo svakako imati američki paviljon tamo", naveo je Hil.
Na pitanje da li će novoizabrani američki predsednik Donald Tramp posetiti Srbiju, Hil je rekao da misli da je to odlična ideja, ali i da je to pitanje za Trampa.
"Ja ne mogu da govorim u njegovo ime. On stupa na dužnost 20. januara, ali zaista bih vam preporučio da vam to bude jedno od prvih pitanja za njega. Ja lično mislim da je to odlična ideja. Obavestite me šta je odgovorio", rekao je Kristofer Hil.
Коментари