недеља, 15.09.2024, 18:00 -> 19:42
Извор: РТС
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave – izazovi opasni kao i u prošlosti, borba za vekovne ideale
Svečana akademija povodom Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave održana je u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. Premijer Miloš Vučević poručio je da izazovi sa kojima se suočavamo nisu ništa manje opasni od onih sa kojima su se suočavali naši preci. Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da se Srbija i srpski narod vraćaju sebi. Od jedinstva, ali jedinstva isključivo u dobru, zavise sva sreća i svi uspesi Srba, i lični i zajednički, rekao je patrijarh Porfirije.
Свечана академија завршена песмом "Весели се српски роде"
Извођењем песме "Весели се српски роде" Данице Црногорчевић, завршена је свечана академија у Српском народном позоришту.
Вучевић: Патње нашег народа на КиМ опомињу да морамо бити достојни идеала за које смо се вековима борили
Премијер Милош Вучевић, изасланик председника Србије Александра Вучића, изазови са којима се суочавамо нису ништа мање опасни од оних са којима су се суочавали наши преци.
"Патње нашег народа на Косову и Метохији, изазване терором приштинског режима, опомињу нас да морамо бити достојни идеала за које смо се вековима борили. Ускраћивање права на постојање и опстанак, селективно и бесправно затварање наших сународника, свакодневно сведочи о безумљу привремених приштинских институција. Србија никада неће прихватити једностране и провокативне потезе Куртија и учиниће све да животе наших грађана заштити“, поручио је Вучевић.
Чувајући Србију и све грађане Србије, додао је премијер, низом мера које је најавио председник Александар Вучић наставиће се борба за очување Косова и Метохије, очување Срба на Косову и Метохији, поштовање права и очување мира.
“И чека нас пуно изазова, драги пријатељи, на заштити и Републике Српске у складу са Дејтонским споразумом. Мораћемо много тога да радимо. Не свађајући се ни с ким, али тражећи да нас сви уважавају као што ми уважавамо и морамо да уважавамо друге. И вас из Републике Српске, молим, без обзира на политичке разлике, мора постојати тај заједнички нужни именитељ, а то је очување Републике Српске, заветна обавеза за све људе у Републици Српској. Ту не сме да буде никаквих политичких разлика и ту није питање популарности, него питање останка и опстанка“, истакао је Вучевић.
Према његовим речима, колективна борба мора бити и против вештачких, споља наметнутих подела у друштву, као и сваке друге претње идеалима слободе и демократије.
Србија, истакао је, мора да буде спремна за све изазове које доноси будућност.
"Србија мора да буде достојна свих жртава које су за њу пале, свих својих синова и кћери, али да буде одговорна према будућим генерацијама. Такву је морамо градити и јачати, да будемо довољно јаки да нас се клоне они који су злонамерни, а ми ћемо тада на бази правности стварати односе пријатељства и поштовања", рекао је Вучевић.
Српски народ, додаје, више него икада данас тежи за јединством и јавно га исказује, без обзира где се налазио и живео.
"На основу тога, и тог јединства, и човекољубља, ми можемо да сачувамо нашу културу и традицију и наставимо да правимо велика дела за будуће генерације", поручио је премијер Вучевић.
Додик: Србија и српски народ се враћају себи
Председник Републике Српске Милорад Додик је током свечане академије у Новом Саду поручио да је пре пет година одлучено да се 15. септембар врати као празник и да је за то најзаслужнији председник Србије Александар Вучић.
"Обиљежаван је у Краљевини Југославији као Дан војске, а комунистичка власт га је избрисала, као да није ни постојао. И то говори о томе како се третирао наш народ у то време", рекао је Додик.
Истакао је да је пропуштена историјска прилика када су после Првог светског рата 42 од 54 среза у Босни и Херцеговини тражила присаједињење Србији, а кренуло се у формирање Југославије.
"И данас када погледате Републику Српску, њену конфигурацију, видећете да је већина од она 42 среза Босне и Херцеговине, 70 посто територије јесте сведено на 49, представља управо оне срезове који су тада тражили присаједињење Србији. Имали смо историјску прилику коју нисмо искористили, отишли смо даље у нова страдања и губитке, да бисмо схватили на крају прошлог вијека, да слободу коју смо донијели другим народима на простору Балкана сматрајући да су наша браћа, величајући наш успјех у томе, нисмо разумели да они то тако нису схватили", навео је Додик.
Како је рекао, схватили су то као прелазно решење ка својим националним државама, а да би Србија на крају 20. века била сатанизована.
"Изгубили смо одличан тајминг, али се Србија враћа и српски народ се враћа себи. Данас, када погледам шта смо оставили иза себе у последњих неколико деценија, морам да кажем дефинитивну истину коју многи не желе да слушају, а то је да су Срби у овај вијек ушли са две државе – Републиком Српском и Србијом и да снагу нашег народа у Црној Гори враћамо", поручио је Додик.
Владимир Цмиљановић: У најтежим тренуцима научне каријере снагу сам проналазио у отаџбини
Научник из Крагујевца, који живи у Швајцарској, Владимир Цмиљановић, рекао је да је у најтежим тренуцима каријере снагу проналазио у својој отаџбини.
"У најтежим тренуцима своје научне и предузетничке каријере увек сам успешно проналазио снагу у нашој отаџбини, у нашем народу и господу Богу. На Крфу сам дао име својој компанији Swiss Rockets верујући у швајцарски квалитет, али и у српске пилоте. Данас настављам да радим са својим тимом у Србији на новим иновацијама за здравље и добробит човечанства и сигуран сам да ће наша компанија Swiss Rockets у Србији са српским пилотима дати велики допринос човечанству", поручио је Цмиљановић.
Патријарх Порфирије: Од нашег јединства зависе сва наша срећа и сви наши успеси
Поглавар Српске православне цркве патријарх Порфирије рекао је у обраћању окупљенима да су имену празника три кључне тачке на којима почива наш род – јединство, које и у Христвоој науци заузима посебно место.
“Зато је данас вишеструко корисно да подсетимо себе и све наше сународнике, не само у Србији и Српској, него и у свим нашим овоземаљским постојбинама, где год да живимо, да од нашег јединства, али јединства искључиво у добру, у љубави, у правди и истини, у вери у Христа, зависи сва наша срећа и сви наши успеси, и лични, и заједнички“, истакао је патријарх.
Други стуб, нагласио је, на којем почива наше народно знање, јесте слобода, идеал и императив који баштини српско наслеђе, али који је својствен и човечанству.
“Наш народ је ову истину дубоко и искуствено доживео, јер је вековима по Божјем допуштењу, у разним крајевима и разним временима, трпео ропске стеге разних поробљивача. У тим периодима, када се гасила слава и моћ српске државе, и када су Срби трпели, патили и страдали од туђина, Бог је давао, те се будио дух нашег човека. Будила се и калила вера у Бога, који неће оставити свој народ и који ће учинити да многожељена слобода поново засија", рекао је патријарх.
Јединство и слобода су, додао је, златне нити од којих је исткана наша застава.
“Она као одлика нашег идентитета сабира у себи наше целокупно наслеђе. Као таква, она представља својеврсну тапију српског народа, где год да живи, али и његову личну карту свуда у свету и пред читавим светом“, рекао је патријарх Порфирије.
Српски народ у целини се, указао је, непрестано налази у великим бурама овосветских превирања и искушења.
“У времену страшних ратова и борби на различитим фронтовима, потребно је да покажемо мудрост и одговорност према својој земљи, према себи и према својим ближњима тако што ћемо се трудити да сачувамо слогу, јединство и мир у сопственој кући и што нећемо дати никоме да било споља, било изнутра, поткопава темељ наше куће", закључио је патријарх.
Химне Србије и Републике Српске
Програм свечане академије почео је интонирањем химни Републике Српске и Србије, у извођењу оркестра и хора Министарства одбране "Станислав Бинички".
Srbija i Republika Srpska obeležile su zajednički praznik – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, koji je ustanovljen na godišnjicu proboja Solunskog fronta, 15. septembra 1918. godine.
Svečana akademija održana je u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Prisustvovali su premijer Miloš Vučević, predsednica Skupštine Ana Brnabić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član predsedništva BiH Željka Cvijanović, poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije, kao i drugi predstavnici državnog i političkog vrha.
Organizatori svečanosti su bili odbori za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlada Republike Srbije i Republike Srpske.
Povodom obeležavanja praznika, predsednik Aleksandar Vučić primio je u Predsedništvu učenike i nastavnike osnovnih škola i predsednike opština iz Republike Srpske i Crne Gore.
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obeležen je i u zgradi Konzulata u Minhenu u Saveznoj Republici Nemačkoj.
Praznik prvi put proslavljen 2021. godine
Zaključkom Vlade Srbije od 11. septembra 2020. godine, dan proboja Solunskog fronta, 15. septembar, obeležava se kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, a istovetnu odluku dan ranije donela je Vlada Republike Srpske.
Praznik je prvi put svečano proslavljen 2021. godine i to u Beogradu na Savskom trgu, kod spomenika Stefanu Nemanji, 2022. godine u Bijeljini.
Коментари